ANASAYFA
22 Eylül 2023 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDİRNE'NİN GERDANLIKLARI
Mak. Yük. Müh. Hüseyin ERKİN DSİ Em. Böl. Müd. Yrd. yazdı...
Haberin Yayın Tarihi: 18-09-2023 06:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EDİRNE'NİN GERDANLIKLARI

Dünyada örneği olmayan üç nehrin (Tunca  Meriç - Arda) birleştiği hinterlandda konuşlanmış Edirne şehrimiz, hiçbir şehre nasip olamayacak nimetlere sahiptir.
Zengin tarihsel ve kültürel değerlere sahip Edirne, ne yazık ki bu kıymetli mirastan hak ettiği şekilde yeterince yararlanamıyor.
Keza tarımsal sulama imkanı açısından verimli topraklara sahip ülkemizin önde gelen şehirlerinden olmasına rağmen bu konuda çok geride kalınmıştır. Zaman zaman taşkınlar da yapan nehirlerimizden rekreasyon imkanı olarak da yeterince yararlanılamıyor.
Nehir taşkınlarını önleme ve su yönetimi amacıyla DSİ teşkilatı 1954 yılından beri Edirne ve bölgemize hizmet vermektedir. 
Edirne'yi 7500 m gerdanlık gibi çevreleyen Tunca nehri sağ ve sol sahil seddeleri 1967-68 yıllarında inşa edilmiştir.Uzun yıllar şevleri çimlendirilerek seddelerin titiz bir şekilde bakımları yapılmıştır. 
Benim DSİ'de işe başladığım yıllarda seddelerin çimlendirilmesi için çim tohumu üretimi bile yapılırdı. Seddeleri koruyan sedde çavuşları bile vardı. Her yıl sedde bakım onarımı için ayrılan ödeneklerle seddeler gözümüz gibi korunur ve bakılırdı. Bu yüzden seddeler aynı zamanda, Edirne sakinlerinin yürüyüş ve gezinti bulvarı olarak yıllarca kullanılmıştır.
Maalesef son yıllarda seddeler bakımsız ve terk edilmiş konuma gelmiştir. Halbuki seddeler taşkınlar için önemli bir kalkandır.
Dün Tunca seddelerini dolaştım; Sedde mansap şevleri bozulmuş, bazı bölümlere elektrik direkleri dikilmiş, çöp kovaları için şevler bozulmuş, korunması gereken şev eteklerine yol yapılıp asfalt dökülmüştür. Bu yollar şev eteği koruma alanını olan 15 m mesafe dışına yapılsa daha güzel olurdu.
Sedde şevlerinde ağaçlar yetişmiş şevler dikenlik çalılık haline gelmiş. 
Kirişhane bölgesinde Tunca seddesi bazı bölümleri hızlı tren güzergahı için bozulmuş ve yeniden düzenlenip eski haline getirilir umarım. 
Kuruma emeği geçen bir DSİ'li olarak sedelerin bu durumuna üzüldüm ve yakıştıramadım. Umarım ilgililer bu konuyla gerekeni yaparlar.
Edirne'yi gerdan gibi çevreleyen Tunca ihata seddeleri, projesine uygun hale getirilip şev tanzimleri yapılarak çimlendirilip çiçeklerle süslenerek rekreasyon ortamı yaratılabilir. Tunca nehrinden otomatik çim sulama sistemiyle çimler sulanıp bakımları yapılabilir. Set üstü yolu düzenlenip asfaltlanarak yürüyüş ve bisikletle gezinti yapılabilir hale getirilebilir. Keza belli aralıklarla oturma bankları da konularak Edirne sakinleri için rekreasyon imkanı yaratılmış olur.
Bu çalışmalar Edirneli vatandaşlarımıza hizmet verecek bir rekreasyon projesi dahilinde DSİ tarafından veya Belediye ile birlikte yapılabilir. Oluşacak bu proje de seddelerin bakım ve işletmesi DSİ kontrolünde belediye tarafından da yapılabilir. 
İnanıyorum ki önerdiğim proje ile düzenlenen seddeler, şehir sakinlerinin rağbet göstereceği bir rekreasyon alanına dönüşecektir..

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de hareketli sabah!
Aramızdan ayrılanlar
Akgün Keşan'da adaylığını açıkladı
Kayıp şehit babasından acı haber
Kendileri de ‘arı’ gibi!
Hasan Aziz bırakıyor
TMMOB: Boşuna mı okuduk?
‘İYİ Parti handikap değil’
TÜ'de Akciğer Hipertansiyon Polikliniği
‘Seçim bitti, çocuklar unutuldu’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

smm panel

instagram beğeni hilesi

instagram takipçi satın al

takipçi satın al