ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ders turizmi
İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri yeni eğitim sistemine uygun örnek okul projeleri hazırlamak için Edirne'ye geldi...
Haberin Yayın Tarihi: 12-10-2012 11:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ders turizmi

Sevcan KALIPÇİNDEN
İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri yeni eğitim sistemine uygun örnek okul projeleri hazırlamak için Edirne'ye geldi.
Öğretim Üyeleriyle birlikte Edirne'de Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'nden başlayarak tüm tarihi dokuları öğrenciler uzman eşliğinde gezdi. Öğrencilerin ilk durağı Kazı Evi oldu. Bu alanda soluklanan öğrenciler daha sonra projeye uygun yer tespiti turuna çıktı. Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gül Asatekin, Yrd. Doç. Ümran Topçu, Yrd. Doç. İrem Kırış, Araştırma Görevlisi Burcu Beşlioğlu, Araştırma Görevlisi Zeynep Gül Söhmen ve Doç. Dr. Bengü Uluengin, Yeni Saray Kazısı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özer, öğrencilerle birlikte Edirne'yi dolaştı. Prof. Dr. Gül Asatekin söz konusu çalışmaya ilişkin şunları söyledi:
"Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü üçüncü sınıf öğrencileriyle birlikte geldik. Bu üçüncü sınıfın ilk projesi. Tarihsel doku içinde bir proje yapmak niyetindeyiz. 67 kişilik bir grubuz. 4+4+4'ün ilk 4 yıllık bölümü ilköğretim için bir okul yapacağız. Onun için hem Edirne'yi geziyoruz kendimize projeye uygun arsaları arıyoruz. Önemli yapıları ki önce Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'nden başlayarak, Eski Camii, kazı alanı ve diğer yerleri gezeceğiz. Tarihi doku içinde boş alanları bulmaya çalıştık. Oralara giderek uygun proje alanını çevreleriyle birlikte gezeceğiz. Uzman eşliğinde öğrencilerimiz gezip dolaşacak.
Öğrencilerimiz proje bir noktaya geldikçe kendileri gelip giderler. İlköğretim Okulu projesi. Bilindiği gibi eğitim sistemi değişti. Eski ilkokul ve ortaokulu olan birinci ve ikinci dört yıllık dönemi, 8 sınıfı da kapsayan bir okul yapmalarını istedik öğrencilerimizden, bunun için yer tespiti yapılacak. İsmini öğrencilerimiz verecek. Her öğrenci ismini kendi koyacak. Spor salonu çok amaçlı salon eğitim birimlerinin yanında başka salonlar açık kapalı alanlarda birlikte tasarlanacak. Ayrıca koruma dersi veriyorum. Çoğu öğrencim de bu sınıftan. Onların da görevi buradaki kültür varlıklarının korunmasına ilişkin gördükleri olumlu olumsuz uygulamaları değerlendirmek. Bir yandan kültür varlıklarının mimarlıkta ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyoruz."
Prof. Dr. Mustafa Özer de, "Bahçeşehir Üniversitesi'nin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ülkemizin değişik kentlerinde ve dünyanın değişik ülkelerinde öğrencilere dönük projeleri var. O proje ve çalışmaları için ders kapsamında Edirne'ye geldik. Hocalarımızla beraber burada öğrenciler yeni eğitim sistemine uygun olarak örnek okul projeleri hazırlayacaklar ve sonra hocalarımız tarafından değerlendirilecek. Belki bazılarının da uygulama fırsatı olur diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sokak hayvanlarına mama alımı
Ticaret merkezi ihalesi
Malkara Otogarı'ndaki 11 adet işyeri kiralanacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama