ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erikli 'Yaşanabilirlik' derdinde
Erikli Sahili Turzim Geliştirme Kooperatifi yönetim kurulu, Edirne'nin cennet köşelerinden Erikli'nin, yaşanabilir bir turizm beldesi olması için harekete geçti... Edirne Valisi Hasan Duruer'i ziyaret eden Başkan Yardımcısı Şükrü Akıllı, Vali Duruer'in konuya çok yakın davrandığını ve Erikli'yi görmek istediğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 19-12-2012 12:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Erikli 'Yaşanabilirlik' derdinde

Erikli Sahili Turzim Geliştirme Kooperatifi yönetim kurulu, Edirne'nin cennet köşelerinden Erikli'nin, yaşanabilir bir turizm beldesi olması için harekete geçti. Edirne Valisi Hasan Duruer'i ziyaret eden Başkan Yardımcısı Şükrü Akıllı, Duruer'in konuya çok yakın davrandığını ve Erikli'yi görmek istediğini söyledi.
Saros'un incisi Erikli'de doğal ortamı ve çevreyi korumak adına 1989 yılında kurulan Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi, geçtiğimiz 9 Eylül 2012 günü genel kurulunu yaparak yeni yönetimini belirledi. Görev bölümü yaparak, Başkanlığa Yaşar Aras'ı, Başkan Yardımcılığına Şükrü Akıllı'yı, Mali İşler Sorumluluğuna Necdet Derin'i, İdari İşler Sorumlululuğuna Mehmet Baydar'ı, Hukuki İşler Sorumluluğuna Şinasi Mortaş'ı, Teknik İşler Sorumluluğuna Abbas Kılıçarslan'ı, Sosyal ve Halkla İlişkiler Sorumluluğuna da Önder Polatoğlu'nu getirdi.
Yeni yönetim, göreve gelir gelmez genel kurulda söz verdiği üzere ilk iş olarak altyapı hizmetlerinin devri konusunda Keşan Belediyesi ile görüşme masasına oturdu. Bu görüşmelerde Erikli'nin temiz ve yeterli suya kavuşması talebinin olumlu karşılanarak gerekli çalış-maların yürütüldüğü öğrenildi. Yönetim kurulu daha sonra Edirne Valisi Hasan Duruer'i makamında ziyaret ederek Erikli ve kooperatif hakkında bilgi sundu. Başkan Hasan Yaşar Aras ve Başkan Yar-dımcısı Şükrü Akıllı, 4 bini aşan üyeleri adına taleplerini sıraladı. Başkan Yardımcısı Şükrü Akıllı, yaşanan sürece ilişkin gazetemize şu bilgileri verdi. 
“1980'li yıllarda yasalarımız mücavir alanlar konusunda belediyelere pek sorumluluk vermemişti. Bu nedenle Erikli  sahilinde konutu olanlar1989 yılında birleşerek S.S Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi'ni kurdu. Sdece üylerinin katkıları ile Erikli sahilinin su ihtiyacı için kuyular açıp, isale hattı ve şebeke tesis edildi. Biyolojik Arıtma Tesisi kurulup 22 yıldır yetersiz kadro ile tesis ve işletmeler, çevre düzenlemeleri yol ve tretuar yapımı, sahil temizliği gibi hizmetler yürütüldü.
Ancak bugün kentsel hizmetlerin kooperatif eliyle yürütülmesinde ciddi sıkıntı ve olanaksızlıklar var. Bu nedenle söz verdiğimiz gibi altyapı hizmetlerinin Keşan Belediyesine devri konusunda gerekli görüşmelere başlandı.
Bakanlar Kurulu tarafından Saros Körfezinin Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmesi ve yasa gereği kurulan “Edirne Saros Turizm Merkezi Altyapı Hizmet Birliği”ne karşın bölgede bugüne kadar hiç bir ilerleme kaydedilmedi. Bu nedenle yönetim kurulu olarak Sayın Valimiz Hasan Duruer'in, konunun takipçisi olacaklarına inancımızı dile getirip, bakanlıklar nezdinde Erikli sahili için özel statüler oluşturulmasına katkıda bulunmalarını rica ettik.  
VALİ DURUER ERİKLİ'Yİ GÖRÜP İNCELEME YAPACAK
Hızla kentleşme süreci içinde olan Erikli sahilinde yaşayan ve tatil amaçlı gelenlerin ortak düşüncesi, Saros Körfezi'ni “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan eden devletimizin acilen bölgemize gelerek yaşanabilir bir turizm beldesi için olanakların seferber edilmesi, sorunların çözümü konusunda katkı sağlanmasının gerektiğidir. Dört bini aşan üyemiz ve yaz aylarında 40 bini aşan nüfusumuz adına bu çağrıyı konunun önem ve aciliyetine binaen Sayın Valimizin hizmet anlayışı, şehircilik ve çevre konusundaki duyarlığından aldığımız cesaretle arz ettik.
Vali beyin önerisi, “bu sorunları mahallinde bizzat birlikte inceleyelim, çözüm yollarını birlikte arayalım” oldu. Yönetim kurulu olarak biz de kendilerini Erikli'ye davet ettik. En kısa zamanda geleceğini söyledi. Ayrıca “Erikli'nin dünü bugünü yarını” konulu bir panel düzenlenmesi düşüncemizi de aktardık. Onun önderliğinde bu panelin yapılmasını istedik. Bunu da memnuniyetle kabul etti. Bu panele Erikli ile ilgili tüm daire müdürleri, sorumlular, sivil toplum kuruluşlarının katılması için kooperatif olarak gerekli organizasyonu yapacağız.”
Erikli'nin alt yapısının yol su kanalizasyonun Keşan Belediyesine devri konusunda yönetim kurulu ile Keşan Belediyesi arasındaki görüşmelerin çok olumlu bir çerçevede devam ettiğini kaydeden Başkan Yardımcısı Şükrü Akıllı, özellikle Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın bu konunun sıkı takipçisi olduğunu kaydetti. Akıllı, “Keşan Belediyesi buradaki alt yapıyı da devralacak. Su sorununun çözümü konusunda çok yoğun çalışıyor. Mücavir alana hizmet götürme konusunda 6 yıl önce meclis kararı alınmış. Bu çerçevede Erikli'nin alt yapısını da devralmak istiyor. Engel yok, biz de 9 Eylüldeki genel kurulda bu kararı aldık. O günden bu yana belediye ile bir sürü görüşmelermiz oldu, devir protokol taslağımız hazırlandı, önümüzüdeki günlerde protokolü imzalayacağız” dedi.
Akıllı ayrıca, Tuzla Gölü'nü Saroz körfezine bağlayan kanalın ağzının kapanmasının denizden göle, gölden denize balık ve her türlü deniz canlısının geçişini, üreme zamann balıkların yumurta bırakması için göle girişini engellediğini kaydederek şunları söyledi.
“Bu durum hem doğal dengeyi bozmakta hem de bölgedeki balık popülasyonunu tehdit etmekte. Doğal hayatın devamı adına bu kanalın ağzının devamlı açık kalması son derece önem arzettiğinden, kanal ağzının temizlenmesi için DSİ'ye yazılı taleplerimiz oldu. Bakanlık da bu işlemin DSİ kontrolünde yapılması istiyor. Bu çalışmanın da kısa sürede sonuçlandırılacağına inanıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx