ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
Buz pistimiz olsaydı
Yayın Tarihi: 14 Ocak 2013 Pazartesi, 12:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

2012'de leyleği havada görmüş olmalıyım. Gezmek ve sürekli yer değiştirmekten, çok sevdiğim yazma işine uzunca bir ara verdim. Çünkü benim yazma eylemimde bir zorunluluk yok, keyfi bir iş. Oturup her gün yazmak zorunda olanlara kolaylıklıklar dilerim, bir de bol bol konu...
Gerçi sürekli yazan insanlar için konudan bol ne olabilir? Eşinle tartıştın, çocuğun sınavı kazandı, kış geldi, bahar kapıda, kar yağdı, güneş açtı... Yazmak isteyenler için konudan bol ne var... Bir program vardı, çok da severek izlerdim. “Her yerde bir haber var” diye. Eğer işinizde ustalaşmışsanız attığınız her adımda bir haber ve de yazacak birşeyler vardır mutlaka...
Eh böyle bir girişten sonra bu yazının altına ne yazarsanız o gider zaten...
Baktım da, ben de en son yine havadan sudan bir şeyler karalamışım. Yani okusanız da olur okumasanız da. Ne bir şey kaybeder, ne de kazanırsınız... Böyle de bir yazar görmemişsinizdir. Yani, 'benim yazdıklarımı okumasanız da olur' diyebilen...
Önceki yazım, yaz sonuna bir ağıt gibiymiş. Öyleyse bu da bir kış yazısı olsun... Yazının başında dedim ya, '2012'de iyi gezdim' diye... O gezilerden birinde Bulgaristan'ın Plovdiv (Filibe) kentinde, alışverişin ve mağazaların yoğun olduğu, araç trafiğine kapalı alanda bir fotoğraf çektim, yeri gelince yazarım diye... Şimdi tam da yeri geldi, bu bahaneyle hem fotoğrafını paylaşayım hem de bir özlemimi dile getireyim.
Sözünü ettiğim trafiğe kapalı alan, -maalesef bizim kentimizde bulunmayan- büyükçe bir şehir parkının yanıbaşında. Alışveriş merkezlerine iki adım uzaklıkta, asırlık ağaçların sıralandığı, insanların spor yapıp, yürüyebildiği, oturup dinlenebildiği bir park düşünün..! İçinde o kentin tarihi geçmişine ve kahramanlarına ilişkin anıt heykellar var... Bilirsiniz bu tür parklar Avrupa'nın en yoksul ülkelerinin en küçük kentlerinde bile mevcuttur... Yine biliyorsunuz bizde ise, -kaldıysa- bu tür alanlardaki ağaçlar hemen uygun bahanelerle kesilip, yerine ranta yönelik beton binalar dikilir. Zaten böyle yapa yapa kentleri, kalbinden hançerlemedik, kent merkezlerini taş yığınına çevirmedik mi..?
İnsanların kentin kalbinde, nefes alabilecekleri tek bir nokta bile bırakmadık... Kazara, üç beş ağaçlık bir yer kalmışsa eğer, onları da falan derneğe filan yandaşa kiralayıp elbirliğiyle kuşa çevirdik... Kısaca biz atalarımıza benzemiyoruz, onlar ağacı ekmiş korumuş. Bizse onların ektiklerini bile kesmekte, çok ustalıklı bahaneler bulabiliyoruz.
Bakın yine sinirlenip konuyu dağıttım... Bu kötü bir huyum. Ama yine de laf lafı açmışken söyleyim. Edirne'nin en büyük eksiği bir kültür merkezidir, kurumsallaşmış, oyuncuları kadrolu bir şehir tiyatrosudur da; en en önemlisi, bir 'şehir parkı'nın olmayışıdır... Bakmayın siz şimdi, 'Sarayiçi, Söğütlük var ya' diyenlere. Hem onlar kentin kalbinde değil, hem de yakın zamanda onları da 'benzetmek' için ustalıklı gerekçeler bulabilecek kabiliyettiyiz alimallah..!
Gelelim Plovdiv'de neyi gördüğüme!? Gördüğüm, büyükçe elips şeklinde, çevresi bir metreye yakın boyda panoyla çevrilmiş bir platformdu. İçinden çocuk sesleri, sevinç çığlıkları geliyor, çevresini saran insanlar merakla onları izliyordu. Hemen yanında da 4-5 yaşındaki minik sürücüler kendileri gibi minik otomobillerle anne babalarının ayakları arasında cirit atıyordu.
Bunun ne olduğunu anladım tabi... Kayan ve düşen insanlar hep ilgimizi çekmiştir. Çok canları yanmadığı sürece, kayıp düşmeleri komik bile gelebilir. Bu yüzden seyircilerdan bazen kahkaha sesleri, bazen de canı yanmışlara empati nidaları yükseliyordu.
Tahmin edeceğiniz gibi, bu yapay bir buz pistiydi. Elips dairenin içinde üç tane uzman, çocukları yönetiyor yönlendiriyordu. Belli ki çoğu kaymayı henüz yeni öğreniyordu. Aralarında iyi kayanlar, küçüklerin ellerinden tutup yardımcı oluyor, kuğu gibi süzülerek çevreye hava atarcasına bir köşeden diğerine, acemilerin adeta yardımına uçuyordu.
Pisti çevreleyen panoya dayanıp bir süre izledim, fotoğraf çektim. Anne babalar hafta sonunu çocuklarına ayırmıştı. Bir kısmı kayıyor bir kısmı da minik otomobillere binmiş, daha 3'ünde 5'inde ilk direksiyon talimlerini yapıyordu. Onları izlemesi bile zevkti, ama kafilemiz ayrılacağı için bu zevkli seyiri kısa kesmek zorunda kaldım.
Sonuç itibarıyla, kentlerin kalbi; o kentte yaşayan insanların ortak alanları, ortak zenginlikleridir. Orada tanışıp kaynaşır, orada sosyalleşir, orada sahip oldukları değerleri tanımayı, onları koruyup kollamayı öğrenir, kentli olmanın bilincine varır. Bu saydıklarımın tümü sosyal demokrat belediyeciliğin sağlaması gereken imkanlardır. Sosyal demokrat belediyeler kent halkına, o kentte daha fazla ortak yaşam alanları sunmayı, onları evlerin dışındaki hayatla tanıştırmayı görev saymaktadır. Ve daha niceleri...
Ben sadece yapay bir buz pistinden yola çıktım. Sanırım Edirne'de buz pistinde kaymayı bilen sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Oysa çocuklara, gençlere bu imkan sunulmalı. Önceki yıl bir girişimcimiz bu işe yatırım yapmıştı, ancak bu sporu seven tanıyan çok fazla kişi yoktu. Yerel yönetimlerin ve sponsorluklar kanalıyla büyük firmaların bu işin alt yapısını hazırlaması gerektiğini düşünüyorum. Bence bu çok da önemli bir hizmet olur.     
Ben sadece kent yaşamına canlılık katacak bir ayrıntıya dikkat çekmek istedim. İlgilenenlere sunulur...        

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama