ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
HALKA RAĞMEN KORUMAK!
Yayın Tarihi: 03 Nisan 2013 Çarşamba, 11:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 
9 Nisan 2012 Selimiye'de İnsanlık Zinciri (Foto Ahmet YARAŞ)

Kayseri’nin Ağırnas köyünde 1489 tarihinde doğan Sinaneddin Yusuf (Mimar Sinan) 1588 tarihinde İstanbul’da ölmüştür. Yani bu yıl 425.'inci ölüm yıldönümü. Kayserili bir devşirme olan Sinan, Dünya Mimarlık Tarihi’ne adını altın harflerle kazıyan bir dehadır. Bundan dolayıdır ki, (geç de olsa Edirne Belediyesi’nin başvuruları sayesinde) 2010 yılında bir dehanın ürünü olduğu UNESCO tarafından tescillenmiş bir Selimiye’nin gölgesindeyiz.  
Sinan’ın "Ustalık Eserim" dediği Selimiye Camii ve Külliyesi, Edirne’nin yaklaşık yarım bin yıldan bu yana en önemli sembolü durumundadır. Onca savaşa, işgale, yokluğa rağmen dimdik ayakta kalabilmeyi başarabilmiş bir yapı. Edirne’yi ziyaret eden herkesin her açıdan görmeye alışık olduğu kentin en önemli sembolüdür. Dünya’da kaç kentin böyle yarım bin yıldır ayakta ve kullanılabilir mirası vardır? Bir kent ve insanları için bundan daha büyük tarihsel zenginlik, marka, aslında gurur kaynağı var mıdır?
Bunu bildiğim için on yıl önce İstanbul’dan Edirne’ye geldiğimde, Selimiye’yi görebileceğim akşam minaresinin ışıklarına bakıp "Ne iyi ettim de bu kente geldim" diyebileceğim bir ev aramıştım. Ev sahibi bu durumu fark ettiği için ciddi bir fark vererek şu an oturduğum evi vermişti. Eve taşınır taşınmaz çalışma masamı bu manzaraya (aslında hayatın anlamını kritize edeceğim köşeye), çalışma masamı konuşlandırmıştım. On yıl sonra şu an en üst katta oturduğum halde aynı pencereden artık ne yazık ki Selimiye’yi göremiyorum. Yapılan onlarca yüksek bina, çirkin tabelalar, otellerin çirkin ışıklandırmaları, bu kente karşı başta benim sonra da hepimizin suçlu olduğunu düşündürüyor.  
İlk kez geçen yıl Edirne Kent Konseyi tarafından "Sahip Çıkıyoruz" tümcesiyle Selimiye’nin etrafında farklı kesimden binden fazla kentli, "İnsanlık Zinciri" oluşturmuştu. Bu gerçekten benim açımdan Edirne’de şimdiye kadar görülmeye değer ilk etkinlikti. Birileri zoraki gelmek zorunda, birileri de pencereden izlemek durumunda kalmıştı. Geçen yıl etkinlik, gelenek haline gelsin, Selimiye önünde her yıl festival havasında yapılsın diye söz verilmişti. Ve geçen yıl ilk kez Selimiye’nin Rölevesi Edirne Valisi Hasan Duruer’nin üstün çabası ile çıkartıldı. 
Ancak bu yıl 'aslında alışkın oluğumuz bir tavırla’ ‘yetkili makamlar’ halkın daha da önemlisi gençlerin sahiplenmesini istemediler. Çünkü bu makamlar, halka rağmen ‘gerçek korumanın’ olamayacağını henüz öğrenememişti. Devletin yapacağı davetiye usulü organizasyonlar; seminer, panel, konferans, bilgilendirme veya görevlendirme mantığı ile gerçek koruma olmuyor, olamıyor. Yaptıklarına ve düşüncesine saygı duyulmadan anıtlara çelenk bırakmalar, sadece o gün yapılan hamasi içi boş konuşmalar, kişileri komik duruma düşürüyor. Rönesans’ı yaşayan Avrupa ülkelerinin deneyimi açıkça gösteriyor ki, tipik bürokratik yöntemlerle, "Amirim emretti ben de yaptım" mantığıyla veya yasak savuşturmalarla koruma olmaz. Bunlar  onlarca yıldır yazılıp çiziliyor.
İşgal ettiğimiz makamların geçici olduğunu, kültür mirasının esas sahiplerinin orada yaşayan halk olduğunu öğrenince, bu eserleri koruyabileceğimizi anlayacağız. Ama korkarım ki o zaman da iş işten geçmiş olacak.
 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke