ANASAYFA
29 Mayıs 2023 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
9 NİSAN MİMAR SİNAN’I ANMA GÜNÜ
Yayın Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba, 12:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
               9 Nisan 2013 Mimar Sinan Günü ve Kent Konseyi
Kentleri var eden veya marka yapan hatta hafızlara kazıyan belli eserleri, belli günleri, belli şahısları vardır.
Edirne’de Selimiye ve Mimar Sinan her zaman birlikte anılır.  Bundan böyle 9 Nisan da Selimiye ve Mimar Sinan’la anılacak önemli günlerinden birisidir. Birkaç meslek odasının sadece heykeline çelenk bıraktıkları günün ötesinde olması gereken bir anma günüdür. Olanaklar ölçüsünde bir şekilde olayı canlandırarak geniş katılımlı anma gününe dair farkındalık yaratmak her yıl daha fazla insanın kente karşı duyarlılığını artırmak hedef olmalıdır.
Kentteki çirkin kitç yapılaşmadan, bilinçli veya bilinçsiz imar ihlallerine kadar, demokrasi anlayışından, tabela ve ses kirliliğine kadar her şeye dair bir farkındalık yaratmak gerekir. Bunu bazıları şimdilik küçük hatta basit görebilir. Ancak bunun toplumsal açıdan eğitimin, mücadele yöntemlerinden biri olduğu gelecekte mutlaka anlaşılacaktır. Bizim gibi baskıcı rejimlerden sıyrılabilmek, toplumsal anlamda farkındalık yaratmak, demokrasi mücadelesine katkı sağlamak artık zorunludur. Bu model bürokrasideki emir komuta zinciri mantığından daha olumlu bir gelişmedir. İnsanların davul zurna eşliğinde farklı renklerde kendini ifade edebilmesi, demokrasi bilincinin oturması için uygulanan yöntemlerden birisidir. 
Demokrasi için yurtdışındaki örnekleri baz alınarak yasayla kurulmuş kent konseyi veya benzer sivil toplum kuruluşlarını cazgırlıkla, çığırtkanlıkla suçlamak, boş işlerle uğraştığını söylemek, küçük görmek, sadece nemalanmak için yandaş olanlara bütün topluma ait olan yeşil alanları peşkeş çekmek, halkın onayı olmadan 'ben yaptım, ben verdim oldu' demek, ancak demokrasiden nasibini almamış insanların veya demokrasi düşmanlarının yapacağı bir harekettir. Bu tip insanlar Ankara’da İstanbul’da zaten yeterince hatta fazlasıyla var. Büyük kentlerde bu suçların çok daha pervasızca yapıldığını da biliyoruz. Ama 140 bin nüfuslu bu kentte herkes her şeyinden zaten haberdar.
Mimar Sinan’ın ustalık eserini yaptığı Edirne kentine ve onun demokrat halkına bu tip söylem ve uygulamaların hiç yakışmadığının bilinmesi gerekir.
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kokteyl Masa Kiralama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Sanal Ofis

Marküteri Parke