ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN BİR YOLCULUK: MEKODONYA KULESİ I
Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2013 Çarşamba, 11:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 
Kentlerin sosyokültürel yaşantısına imza atan insanlar unutulmuyor. Tarih yapraklarında usulca karıştırdıkça kentin ileri gelenlerinin tüm yaptıkları bir anda araştırmacıların karşısına çıkıyor. Yukarda gördüğünüz kentin Roma Dönemine ait ayakta kalan yegâne kulede ne çok vali görmüştür.  Çoğunluğu görmezden gelerek, kimisi dinamitleyerek, kimisi restore ederek,  kimisi de koruyarak kent yaşantısında yer almasını sağlamıştır. Hepsi ama hepsi tarih sayfalarında layık olduğu şekliyle yerlerini almıştır.
2002-3 yıllarda Rahmetli Edirne Valisi Fahri YÜCEL zamanında ortaya çıkarılmasını sağlanan Mekodonya Kulesi ve yakın çevresindeki arkeolojik kalıntılar, umarım 10 yıl sonra bir başka duyarlı Edirne Valisi Sn  Hasan DURUER zamanında yeniden hayat bulacak.
Kule ve eteğindeki Roma Dönemi’ne ait kalıntıların yeniden kurgulanması ve tarihsel sürecinin yansıtılmasının kentsel koruma kavramları doğrultusunda değerlendirilerek kent yaşamına adapte edilmesi amaçlanıyor. 
Traklar'dan bu yana sürekli yerleşim gören kent Roma İmparatoru Hadrianus döneminde kendi adıyla tipik Roma Kalesi (Castrum) haline getirilmiştir. Kalenin her köşesine silindirik, kesme taştan birer kule eklenmiştir. Bugün bu kulelerden sadece biri ayakta olup, yakın tarihlere kadar saat kulesi olarak kullanılmıştır. Kulelerden diğerleri Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılmıştır. Kafes Kapı, Germe Kapı Kulesi ve Zindan Altı Kulesi adı ile anılan diğer üç kule, hapishane olarak kullanılıyordu. Saat Kulesi olarak kullanılan kuleden Evliya Çelebi, Makedon Kulesi olarak söz etmektedir.
Kareye yakın formdaki bu Hadrianopolis kent kalesi, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli tamirler görmüş, 19. yüzyıla kadar gelmiştir. 1866-1870 yıllarında Vali Hurşit Bey tarafından kale kısmen yıktırılmıştır. Daha sonra uzun süre cephanelik olarak kullanılmıştır. 1866'da ahşap, 1894'te ise kagir bir kule eklenerek belediyenin saat ve yangın kulesi olmuştur. Günümüze ulaşan tek kuledir. Saat Kulesi olarak da bilinen kulenin ilginç bir tarihi vardır...
19. yüzyılda Makedonya kulesinin üzerine ahşap bir saat kulesi yapılmıştır. 1894 yılında ise ahşap saat kulesi olarak ilginç bir tarihi vardır. 18.06.1953 tarihinde yaşanan depremde zarar gören kule, 06.07.1953 günü yine bir Edirne Valisi tarafından tamamen yok edilmek için dinamitlenmiştir. 1990’lı yıllarda restore edilerek günümüzdeki duruma getirilmiştir.
2002-2003 yılında kulenin etrafındaki binalar Valilik tarafından yıktırılarak Edirne Müzesi’ne oldukça başarılı kurtarma kazıları yaptırılmıştır. Çıkan buluntuların büyük bir kısmı bugün Edirne Müzesi’nde sergilenmektedir.
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke