ANASAYFA
22 Nisan 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
GÖNÜLLÜ OLMAK
Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2013 Perşembe, 12:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Dilimizde gönüllü olmak “karşılıksız” çalışmayı anlatır. Edirne Kent Konseyi’nin işleyişi de bu anlamda, broşüründe yazdığı gibi; “Gönüllü çalışmanın, karşılıksız emeğin ve imecenin buluşma yeri”dir. Hepimiz biliyoruz ki gönüllü olmak her yerde ve her zaman kamudan, genelden, yasaldan ve kentten, kısacası insan ve doğadan yana olmaktır.
Çelişki gibi görülebilir; “Kamu adına iş yapanlar yani devlet yetkilileri hep kamudan ve yasalardan yanadırlar, o nedenle gönüllüdürler” denebilir. Birincisi kamu adına iş yapanlar ücret karşılığında iş yaparlar ve gönüllü olamazlar. İkincisi kamu adına iş yapanlar her zaman - beğenmediğimiz birçok yasa maddesine rağmen- kamusal çıkarı koruyor olsalardı bu gün birçok sorunu yaşamıyor olurduk.
Bu nedenle devletten, etnik yapıdan, dini inanışlardan, sermayeden ve benzeri aidiyetlerden uzak sadece ve sadece insanı ve doğayı ideoloji olarak amacına yerleştiren ve hiç bir kişisel, ailevi veya kurumsal çıkar gütmeyen çalışmalar ancak ve ancak “gönüllü çalışma” olarak düşünülmelidir.
Benim üzerinde durmak istediğim, kentimizin kurumları hangi kapsamda hangi “gönüllüler” listesinde yer almaktadır?
Edirne Kent Konseyi en görünür işler yapmaya uğraşan bir yasal kurum. Kenti ve kentli haklarını elinden geldiğince, kentlinin verdiği katkı boyutunda koruma ve kent suçlarına karşı mücadele etme uğraşısındadır.
Son çalışmasında yıkılması planlanan 25 Kasım Stadı yerine AVM değil yeşil alan olmasını istiyor. Bununla ilgili de kentin tüm örgütleri ile birlikte olmayı amaçladı. Basında da gördük ki dernek, vakıf, kulüp, oda, birlik, sendika olarak 19 Temmuz’a göre 48 kurum desteğini vermiş. Bu elbette az ve artacaktır. İsmini listede göremediğim birkaç kurum var ki beni üzdü.
ETSO ve BORSA gibi kurumlar da; Edirne esnafını daha da zor duruma düşürecek olan AVM yerine kent meydanı, yeşil alan olmasını istemektedirler, bundan eminim. Umarım en yakın zamanda adlarını Kent Konseyi’ne bildirirler.
Düşünemediğim ama yaşamın kırıklıklarında maalesef oluşan başka işler de oluşuyor kentte. “Edirne Gönüllüleri” denen bir oluşum resmi kurumların da katkısıyla toplantılar yapıyor. Resmi kurumlar yasalarda yer alan ve katkı sunmakla sorumlu oldukları Kent Konseyi gibi kurumlara katkıyı esirgerken siyasi ve çıkarlar üzerine oluşan bu tür sözde gönüllülüklere katkı sunabiliyorlar. Elbette geçici de olsa amaç kent ise yardım edebilirler. Ama öncelik yasal zorunluluk olan kurumlara katkı sunmalarıdır.
Siyasi olarak hükümeti temsil eden ve 2011 seçimlerinde ilimizden vekil sırasında olan Tuna Bekleviç kardeşimiz her nedense durmuş durmuş yerel seçim öncesinde “Edirne Gönüllüleri” denen oluşumu yaratmış! 2003 yılında Kent Meclisi oluşturulurken kentin resmi, gayri resmi her kurumla birebir görüşülmüştü ve ondan sonra “herkese açıktır” cümlesi eklenmişti. Edirne Gönüllüleri oluşturulurken ise bazı iş adamları ile görüşülmüş ve kentin sivil kurumları ile görüşme gereği görülmemiş. İçinde bulunduğum ve fikir aldığım birçok kurumdan bunu biliyorum. Ama kamuoyunu yanıltmak, adına herkese açıktır denmiş.
“Edirne Valiliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen” toplantının bazı amaçları yıllardır Kent Konseyi tarafından dillendiriliyordu zaten. Ama toplantıya katılanların birkaçı hariç hiç birisi bu toplantılara katılmaya bile tenezzül etmedi.
Edirne’yi 4T+1E (Tarih, Turizm, Ticaret, Tarım ve Eğitim) kenti sayan ve bunun herkesçe kabulünü sağlayan toplantılarda bu saygın Edirneliler nerelerdeydiler acaba? Temeli atılan ama vazgeçilen havaalanının THK Edirne Şubesi tarafından turizm amaçlı paraşüt atlama merkezi olması çalışmalarında sanırım henüz havadan inememişlerdi!
Eğitimi sadece düşünsel ortaklıkları oldukları Bilgi Üniversitesi’nden veya kendi gibi düşünen belediyelerden mali ve fikirsel destek olarak algılayan Tuna Bekleviç ve dostları “şahane binalar” ve “girişimci kuşaklar yetiştirmek” olunca bu amaçlarına mı ulaşacaklarını sanıyorlar?
Gelişmeyi ise “girişimcilik”le eş gören, bu uğurda her tür ayrımcılığı yapan ve devletin tüm olanaklarını kullananlar nasıl oluyor da “gönüllü” oluyorlar? Sanırım AKP’nin seçim stratejisi olan ve resmi kurumları da buna zorlayan bu çalışmayı Edirneliler anlayacaklardır.
Edirne’nin geleceği adına önemli saydığım özellikle ETSO ve BORSA gibi kurumlar elbette buralarda da yer alabilirler. Korkum odur ki baskılara maruz kalıp Kent Konseyi’nin “25 Kasım Stadı yerine yeşil alan ve meydan istiyoruz” çalışmasına katkı sunmamalarıdır. Bunu düşünüyorum ama doğrusu beklemiyorum.
Benzeri bir çalışmayı Kent Konseyi 2008 yılında yapmıştı ve bu kurumlar ve daha birçoğu birlikte olunarak kentin içme suyunun belediyemiz tarafından özelleştirilmesi girişimi durdurulmuştu.
Gündeme göre gelip geçici olan ve benim” balon” dediğim bu tür örgütlenmeler yerine çağdaş ülkelerin hepsinde olan yasal Kent Konseyi gibi örgütlenmelerle birlikte olmak kentin kurumları için daha anlamlıdır. Çalışmada eksiklikler görülüyorsa katılarak bunlar tartışmaya açılabilir.
Edirne için gönüllü olmak, kentin sorunları ile boğuşmak ve kentin havasını solumakla olur. Başka yerlerde yaşayıp, başkalarından ve kentteki birkaç siyasi adamından bilgi almakla ve hele de Bekleviç gibilerle hiç olmaz. Peşine takılanların da bunu bildiğine, bazılarının iyi niyetle, bazılarının ise siyasi güçten yararlanma amacı ile bu girişime destek verdiklerini seziyor Edirne halkı.
Balonlar patlamadan gönüllerimizi gerçek sevdalara, Edirne için karşılıksız uğraş veren gönüllere açalım ki adımız kent tarihine olumlu yazılsın…
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Mermer Süsleme Ve Kaplama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE