ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
Gümbürtüye gelmeyiz
Yayın Tarihi: 06 Haziran 2011 Pazartesi, 12:12
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
AKP'nin ilk sıra milletvekili adayını geldiği günden bu yana, basından takip ediyorum. Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nu izlediğim her gün de şaşkınlığım artıyor. Sanırım partisinin İstanbul İl Başkanlığı görevini yapmış olmaktan kaynaklanan bir refleksle, Edirne ile İstanbul'u karıştırıyor. Belki daha da doğrusu Edirne'yi 'İstanbul' yapmaya çalışıyor.
Bunun için kullandığı yöntemler, kendisine adının açıklandığı ilk günden bu yana, 'ithal aday' diyen Edirnelileri onaylayan cinsten. Çünkü seçim yatırımı anlamında yaptığı her işi Edirne dışındaki kişi ve kaynaklarla kotarıyor. Evet, AKP'nin il ve ilçe örgütleri yanında görünüyor ama, henüz daha ağızlarını açıp tek kelime etmişlikleri yok. Sadece vitrin olsun, Müezzinoğlu gittiği yerlerde yalnız ve yabancı kalmasınla sınırlı bir görevleri var gibi... Kısaca Müezzinoğlu ilk günlerde ithal lafına alınmıştı ama bugüne dek yaptığı tüm işler Edirneyi İstanbullaştırmaya çalışmaktan öte gidemedi ve çoğuna göre de, çalışmalarının her aşaması ithal sözcüğünü sonuna kadar hak ediyor.
Müezzinoğlu, köylerde İstanbul'un falanca belediyesine ait banklar, çöp konteynırları dağıttı. Edirnelilerin çoğunun İstanbul'u görmedikleri (bu bildiğiniz görmediklik) savını ortaya atıp otobüsler dolusu insanı (önce muhtarlar gitti) hiç bir neden yokken İstanbul'a taşımaya başladı, Yedirip içirip gezdirip dolaştırdı. E ne de olsa arkasında hem İstanbul'un hem de Ankara'nın desteği var...
Yetmedi, bakanlar, genel müdürler geldi. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın ardından sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da çıkageldi. O Kadir Topbaş ki, bunca yıllık başkanlığı sırasında bırakın gelmeyi Edirne'nin adını ağzına bile almamıştı. Ama Edirne'ye gelir gelmez, soluğu kenar mahallelerde aldı ve çok sevecen, candan bir portre çizdi bu semtlerin insanına... Doğrusu AKP'nin bu taktiği çok yeni, kısacası eldeki tüm imkanlar Edirne'de Müezzinoğlu'nun yüzünün gülmesi için. Sonrası mı....? Allah kerim...!
Örneğin AKP'nin 'Edirne'yi marka kent yapacağız' iddiası da fazla düşünülmeden ortaya atılmış gibi. Edirne zaten hengi noktadan bakarsanız bakın onlarca kez marka. İşte bu yüzden de edebi nutuklara değil, somut yapılmışlıklara ihtiyacı var. Her seçim dönemi söylenen sözler maalesef bu marka kente artılar katacak boyuta ulaşamadı. Edirne'nin marka kent olduğu UNESCO kanalıyla dünyaca tescilleniyor. Bazılarının bunu bilmemesi ve Amerika'yı yeniden keşfe çıkmaları sakın ola 'ithal' olmalarından kaynaklanmasın!?
Marka Kent iddiası, yerine marka kente yapılacak katkılar somut olarak projelendirilmeliydi. Bu elbette milletvekillerinin işi değil, ama Ankara ve İstanbul'un tüm imkanlarının seferber edildiği bir milletvekili adayından, insan ister istemez böyle somt vaatler bekliyor. Ama pembe ve soyut vaatalerden başka ortada elle tutulur bir şey yok. Varsa da her dönem söylendiği için artık inandırıcılığı kalmamış. Çünkü Edirne 9 yıldan bu yana AKP iktidarında hiç bir anlamda büyüme ve gelişme gösteremedi. Tam tersi gelinen noktada (çok somut bir veri) küçüldü ve milletvekili sayısı 4'ten 3'e düştü.
Şimdi Edirneliler 'Peki öyleyse diyor!'Nedir AKP'nin bu Edirneyi İstanbullaştırma sevdası. Eğer sadece seçim için ise, başta o otobüs dolusu İstanbul'a taşıdıkları olmak üzere, Edirnelilerin bu atraksiyonlara karnı tok. Hem de öyle tok ki,..
Bakıyorsunuz İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Başkanı beyefendi “Edirne ve İstanbul ruh ikizi” diyor ve tarihsel süreçteki benzerlikler, birbirini tamamlamalardan söz ediyor. İddiasının içini de çılgın kanal İstanbul projesinin Edirne'ye yansıyacak artıları ile doldurmaya çalışıyor. Edirne'nin İstanbul'u doyuracağından, tarıma dayalı sanayiden söz ediyor.
Elbette yaşam sürerken her şey de değişiyor. Değişmeyen tek şey değişimin kendisi ve bu gelişmeyi durdurmaya da kimsenin gücü yetmez. İTO Başkanı Sayın Murat Yalçıntaş, toprağından bereket fışkıran Trakya'nın tarımda ne denli gerilediğini, tarıma dayalı sanayinin ne denli güdük ve topal kaldığını, işletmelerin yaşadığı sıkıntıları bilmesi gereken bir konumda.
İstanbul'u Edirne'ye taşımaya meraklı Sayın Topbaş ise, kenar mahallelerde, yoksul ve sıkıntılı insanlara müjde vereceği yerde talimat veriyor. “Sandıkları gümbürdetin..!”
Ben o insanları Topbaş'tan daha iyi tanıyorsam, sandıkları gümbürdetmeden oylarını (talimatla değil) gönüllerinin elverdiğince kullanacaklardır.
Çünkü Edirneli 'GÜMBÜRTÜ' sevmez, 'GÜMBÜRTÜ'ye de gitmez... 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama