ANASAYFA
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Kültürel Mirasımız ve Yerel Seçimler
Yayın Tarihi: 04 Ekim 2013 Cuma, 11:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 
DIŞARIYA GAZEL OKUMAK -Karaağaç-2013-
Tarihi dokusu olan bir kentte yaşamanın haklı gururuyla uyanıyoruz her sabah. Bu güzelliğin her tarihi kentte eğitim sistemi içinde gençlere mutlaka anlatılması gerekir. Kentlerin belleği, kimliği ve yaşambiçimini şekillendiren mevcut tarihselve kültürel birikim bütün gençlerin benliklerine işlemesi için yetkililer üzerine düşeni yapmalıdırlar.
Tabii öncelikle de Tarihi Belediyeler Birliği üyesi olan Edirne'yi görmek, geçmişin saklanmış dokusuna tanıklık etmek üzere sayısız insanın geldiğini bilen yönetenlerin de bu özgüveni içlerinde hissetmeleri önemlidir. 500 yıllık Selimiye'nin gölgesinden çıkıp, geçmişten bugüne nelerin yapıldığına dair askeri ve dini mimariden sivil mimariye kadar her şeyin gerçek sahibi olmanın duygusunu yaşaması gerekir. Çünkü bu kentin gerçek yüzünün bu güne kadar ciddiye alınmayan  bu kültürel miras olduğunu unutmamak insanlık onuruyla örtüşür.  Ancak bu duyarlılığı olan insanların, yerel yönetime aday olması, Anadolu'ya barışı,sükûneti, hak olanı getirecek ve bizi geleceğe taşıyacaktır. Yani saç ayaklarından biri bugün diğeri gelecekse, ötekisi de geçmiş olmalıdır. İnsan merkezli bir yerel yönetim düşünülüyorsa, mutlaka geçmiş kültürel miras göz önüne alınmalıdır.
Bu kenti yönetmeye aday olacakların vaatlerini yakında okuyacağız. Bu kentin kültürel yaşamına bugüne kadar ne katmışlar veya ne katmayı taahhüt ediyorlar hep birlikte tartacağız.
Edirne, kültürel mirasın üzerine inşa edilecek yeni AVM'lerle,  kulelerle, çarpık imar faaliyetleriyle yol almamalıdır. Tarım alanlarının yağmalandığı, yeşil alanların birilerine peşkeş çekildiği, 25 Kasım Stadyumu'nun AVM'ye dönüşmesine yeşil ışık yakan, kent halkına ait gayrı menkullerin birilerine yok pahasına satıldığı, gerçek anlamda kurumsallaşamamış bir yerel yönetim anlayışı ile ne yapılabilir?
500 yıllık Selimiye'nin gölgesindeki Tarihi Belediye Başkanlığı'nda ne çok yönetici gelip geçmiştir. Acaba başkanlardan kaçı bu kentte bugün sevgi, saygı ile anılıyor?
UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası ilan ettiği bir değeri yeteri kadar sahiplenmeyen, sürekli merkezi yönetimle el birliği yaparak silüetini bozan bir anlayışın, Edirne gibi tarihi bir kentte yeri olmamalıdır. 
Sormazlar mı ki, eleştirdiğiniz merkezi yönetim anlayışından sizin ne farkınız var diye? Farkınız sadece seçime girdiğiniz parti tabelalarınız mı? Yoksa ülkenin doğruları bunlar da biz mi farkında değiliz.
Değiştirin değişsin…
Değişin mutlak görünen yıkılsın…
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Belediye çalışanı Burak Göktaş vefat etti
Elveda Rumeli!
Pilav bahane, buluşmak şahane!
‘Ediwood içimde ukde!’
'Fahri Hemşehri'ye veda yemeği
Edirne Lisesi 165 yaşında
Oltalar ödül için yarıştı!
EDOSK'tan tarihi gezi
EDİRNE ve BİSİKLET -8-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke