ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
Domino etkisi
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2013 Pazartesi, 12:13
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Hastane Halleri' başlıklı yazımı okuyup ilgi ve alaka gösterenlere teşekkür ederek başlamak istiyorum. Yazı üzerine önce Kamu Hastaneleri Birliği'nden, ardından Sağlık Bakanlığı'ndan daha sonra da Trakya Üniversite'sinden aranmışım. Gazetedeki arkadaşlarım hemen her gün beni arayanları bildirmek için telefon açtılar.
Hastanelerde yaşanan sorunlara dikkat çekmeye çalıştığım bir sohbet yazısının sonuç getirmesi elbette beni sevindirdi. Ancak benim sevinmemden daha önemlisi, tüm onkoloji hastaları adına sevindirici sonuçlar verecek olması. Yoksa Balkan Onkoloji Hastanesi yapmak dert değil, yaparsınız kocaman görkemli bir bina... Yaparsınız da, içindeki hizmet en ufacık, ama en gerekli yerlerde aksarsa o bina neye yarar ki?
Elbette bu kadar insafsız olmamak gerekir... Çünkü her gün yüzlerce insan, umutla şifa arıyor. O insanlara umut ve şifa vermek için çabalayan doktorları ve personeli teşekkürle anıyorum. Elbette hizmet en küçük, iğne deliği kadar bir yerde bile aksasa, bu bir domino etkisi yaratır. Örneğin doktor bir hastayı ameliyat eder, hastalıklı kısmı temizleyip atar ama yarayı dikecek iğne bulamazsa ne olur...!?
Bir iğnenin yokluğu bile bir domino etkisi yaratır ve bir ameliyat ekibinin saatler boyu verdiği çaba, döktüğü ter ve yeşerttiği umut, bir hayatla birlikte heba olur gider. O yüzden diyorum ki, en önemli konu sağlıktır. Sağlıkta toplu iğne ucu kadar bile ihmale yer yoktur, olmamalıdır. Bu gerçeği sağlık konusunda, her kademede hizmet verenlerin, biz sıradan insanlardan çok daha iyi bildiği tartışma bir gerektirmez...
Bir iğnenin, bir PSA kitinin olmayışı idareden kaynaklanan, bizzat sağlık hizmeti veren ana ve yardımcı unsurlarla uzak yakından hiç bir ilgisi olmayan ihmaller... Ama totalde tartışmasız bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor ve hayatmızın önemli durak noktalarında bizleri olumsuz etkiliyor.
Yıllardır; önce profesyonelce, son on yıldan bu yana ise keyfine göre amatörce yazan çizen biri olarak, çok az yazım 'Hastane Halleri' kadar ses getirdi. Bu yazının da, aslında niye bu kadar ses getirdiğini biliyorum. Çünkü, bu ihmal Trakya gibi onkoloji hastalarında patlamanın yaşandığı bir bölgede ve Onkoloji Hastanesine sahip olan bir kentte yaşanıyor. O Edirne ki, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun milletvekili olduğu yer. O küçücük görünen ihmal de o koca binayı yerle bir edecek kadar şiddetli bir etkiye sahip. Çünkü bu ihmal bazı gazete ve gazeteciler için manşet değerinde. Benim sohbet yazımla geçiştirilmiş olması elbette tüm taraflar için sevindirici olmuş. İşin bir diğer sevindirici(!) yanı da muhalif siyasetçilerin yazıyı okumamış(!) olmaları. Varsa okuyanların da bunun muhalefet edip, üzerine gidecekleri bir konu olduğundan maalesef bihaber olmaları...
Sonuçta ne gazetecilere ne de siyasetçilere ders vermek haddim değil. Kendi eksik veya fazlalarınının hesabını sorumlu oldukları alanlarda, sorumlu oldukları taraflara vereceklerdir sanırım. Amatör bir yazar olarak benim için alınan sonuç önemli. Çünkü derdim üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil...! 
Yıllar önce yazdığım bir başka yazı üzerine Edirne'de, 'Kim bu Eldivenli Kız?' diye beni aramaya başlamışlardı. Hatta, birileri, (kötü bir şey yazdığımdan da değil, sadece meraktan) gazeteye kadar gelip, 'biz onu buluruz?' demeye başladığında bir daha yazmamaya karar verdim. Çok uzun bir süre de yazmadım...
Oysa ben sadece keyfine göre yazılar yazmak isteyen biriyim. Hiçbir yazımda kimseyi incitmemeye özellikle özen gösteririm. Benim için önemli olan yazdıklarımın doğru ve gerçek olması. Son günlerde tekrar 'kim bu?' diye soruşturulmaya başlandığımı duyuyorum. Benim ismim çok önemli değil. Yazdıklarımı yayınlayan bir gazete var. Hudut'ta yazan onlarca kişiden sadece biriyim.
Lütfedip beni okuyanlardan da sadece keyfime göre yazma özgürlüğüme destek bekliyorum.                       
        
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama