ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
UNUTULMAYACAK BİR DEĞER
Yayın Tarihi: 27 Kasım 2013 Çarşamba, 11:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 
 
Oktay Ekinci ve Ahmet Yaraş
 
Bayramın ilk günü; Yüksek Mimar, Çevreci, Yazar, Gazeteci, Karikatürist, TV Programcısı, kısaca Türkiye’nin sayılı aydınlarından biri olan Oktay Ekinci bize veda etti.  Daha 61 yaşındaydı. Ve en fazla ihtiyacımızın olduğu bir dönemde bizi bizimle baş başa bıraktı. Yorgundu yüreği, beyni akıl erdiremiyordu bu gidişata.  Çünkü aklın, emeğin, çevrenin, doğanın, tarihin, kültürün şuursuzca yok edildiği bir dönem yaşanıyordu. Herhalde bu gidişata cesur yürek, bilge beyin dayanmadı.
Oktay Ekinci ile 1992 yılında tanışma onuruna kavuşmuştum. O günden bu yana, nerede korumacılık ile ilgili bir etkinlik yapılsa yollarımız bir şekilde kesişirdi. İstanbul Tarihi Yarımada, Bergama, Allianoi, Sinop, Adana, Trabzon…
Onu örnek almıştım kendime. Okuduğunuz bu köşe yazarlığına da önerisi ve cesaretlendirmesiyle başlamıştım. Onun nüktedanlığı, kıvrak kalemi, özellikle de belagatine hayrandım. Bir arkeolog ve bir mimarlık tarihçisi olarak ondan çok şey öğrendim. Çünkü O gerçek bir bilgeydi. Özellikle korumacılıkla ilgili konularda her kesimden insanın takdirini kazanmıştı.
Öyle ki yağmadan yıkımdan yana tavır alan belediyeler uyarılarına uymasalar bile onun söylemelerine saygıyla yaklaşırdı. Yaptıkları planlama ve imar rezaletlerinden dolayı çoğu zaman utançlarından kıpkırmızı suratlarını saklayamazlardı. Bunların onlarcasına bizzat tanık olmuştum. Tarihi Belediyeler Birliği’nin toplantılarında, her cenahtan düşüncenin nerdeyse danışmanlığını yapar, pek çok konuda belediyeleri olumlu yönde ikna eder, mirasın korunması için en azından ilgili belediyeden bir şekilde söz alırdı.  
Yağmacı insanlar ondan belki kurtuldular. Ancak yüzyıllar sonra bu topraklarda onun öğretileri, gazete yazıları, kitapları çocuklara anlatılacak. Geri dönüşü olmayan yıkımlarda, katliamlarda ‘O yaşasaydı buna da karşı çıkardı denilecek’. Tarih pek çok politikacının rant uğruna doğayı, çevreyi ve kültür mirasını katlettiklerini bunların karşısında Ekinci’nin duruşunu da yazacak.
Cenaze töreninde, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu; Onu; yağmaya, ranta, karşı direnenlerin dostu olarak tarif etmişti. Gerçekten kısa ancak ne kadar doğru bir tanımlamaydı.
Çünkü korumacılıktan yana her yaştan ve kesimden kısaca herkesin dostu ve danışmanıydı. Neredeyse; 61 yıla 150 yılı sığdırmıştı.  Adı korumacılıkla özdeşleşen bu bilge, bu coğrafyanın çocukları tarafından asla unutmayacak.
Türkiye gerçek bir bilgesini, yurtseverini bu toprakları hak eden gerçek bir aydınını yitirdi.  Hem de çok ama çok erken. Yapılacak onu bekleyen ne çok proje toplantı, söyleşi, konferans vardı. Hepsi yarım kaldı. Hastane odasında bile, yoğun bakımdan çıkar çıkmaz boğazın korunmasına dair köşe yazısı kaleme almıştı. 
Boğaz manzaralı yerinde ışıklar içinde yat Sevgili Oktay Abim,…
 
 
 
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke