ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
EDİRNE’DE YEŞİL ALAN TALANI
Yayın Tarihi: 11 Aralık 2013 Çarşamba, 09:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 
 

Edirne  Belediyesi'nin  Arkasında Yıkılmayı Bekleyen Ev (Dr.Ahmet Yaraş)
Eski Edirne resimlerinde Selimiye’nin yakın çevresinde ve Kaleiçi'nde çok sayıda ahşap ev varmış. Bunlar özellikle 80’li yıllarda yok olmuş veya çirkin beton yığını apartmanlara dönüşmüş.
Avrupa’da yaşayanlar bilir ki, çağdaş gelişmiş Avrupa kentlerinde geleneksel mimari, azami derecede özellikle de kent merkezlerinde, her şeye rağmen korunur. Bu eserler başta yerel yönetim olmak üzere öncelikle kentte yaşayanlar tarafından koruma altına alınır. Bu uygulama çağdaş anlamda gelişmişliğin ölçülerinden de biridir. O nedenledir ki, günümüzde bu kentlerin merkezleri turistlerin mutlak uğrak yeridir. 
Kentlerin sosyokültürel yaşamı her zaman o tarihsel kent merkezlerinde atar. Bizler turistik açıdan bu kentleri ziyaret ettiğimizde, geleneksel mimarinin olduğu semtleri imrenerek gezip kayıt etmeye çalışırız. 
Türkiye de nerdeyse 80’li yıllara kadar bu koruma değişik nedenlerle devam etti. Ancak bu tarihten itibaren diğer pek kentte olduğu gibi Edirne’de de iş çağrından çıktı. Tarihi Belediyeler Birliği, ÇEKÜL gibi STK’lar veya perspektifi olan iyi yöneticiler gibi güzel girişimler olmakla birlikte, büyük ölçüde beton yığınlarına mahkûm olduk. Örneğin Edirne’de merkezi ve yerel yönetimlerde bu bilinç olsaydı, bugün çok daha güzel bir kentte yaşıyor olurduk. Ya da en azından, Rahmetli Eski Vali Fahri Yücel’in projesi devam ettirilebilseydi, on yıllık süreçte bile pek çok ahşap ev, koruma altına alınırdı. Yücel’in o yıllarda uyguladığı yöntem son derece basit, çözüme dönük  ve bir o kadar akılcıydı. Bugün onlarca Vali, Belediye Başkanı görüp geçiren bilinçli Edirne kent halkının halen Yücel’i saygı ve sevgiyle yad etmesi boşuna olmasa gerek.  
Vali Yücel, ahşap evlerin korunması için değişik kurumlardan destek sağlayarak restorasyonu yapılmasını sağlayarak atıl durumdaki tarihi ahşap evleri, aktif olan STK’ların kullanımına veriyordu.  Böylece hem ev bir şekilde kullanıldığı için korunuyor, yok olması önleniyor, hem sıkıntı içinde yaşam mücadelesi veren STK’lara ‘balık tutması öğretiliyor’, hem de kent merkezinde ticari, sanatsal, kültürel canlılık artıyordu. Her şeyden öte toplumun bir şekilde demokratikleşmesi sağlanıyordu. 
Bu mükemmel uygulamaların üzerinden sadece 10 yıl geçti. Yani her şey hafızlarda ve bugün bunlara tanıklık edecek binlerce Edirneli var. Peki, şimdi ne yapılıyor?
Sosyal demokrat olduğunu iddia eden Belediye, yeni imara açılan alanlarda, soluk alınabilecek yasa ile yeşil alan olarak bırakmak zorunda kaldığı (!) alanları yandaş, sözüm ona STK’lara peşkeş çekiyor. Örnek model olarak da elbette diğer kentleri baz alıyor. Ama Edirne gibi tarihi bir kentte yönetici, olmanın bir ayrıcalığı, en azından düşünce sistematiğinde örnek model olma zorunluluğu yok mudur? Bu durum, merkezi ve yerel yönetimlerin yanı sıra gerçek anlamda Demokratik Kitle Örgütleri’nin de etik ve en azından vicdani sorumluluğunda değil midir? 
Yasa gereği çocuk ve yaşlılarımızın nefes alabileceği zaten yetersiz yeşil alanları yok ederek, beton yığınına dönüştürürken; ‘tüyü bitmemiş yetim hakkı felsefesi’ neden şahsi duygusallığa(!) yenik düşüyor? Belediye ve parti içindeki demokratik iç hukuk/demokrasi  bu kadar mı zayıf/ yeşil alana duyarsız? Bu kentte Bayındırlık İl Müdürlüğü, adalet yok mu? Kısaca tuz bu kadar mı koktu?

 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke