ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Müzeler Sadece Müze Değildir!
Yayın Tarihi: 19 Aralık 2013 Perşembe, 11:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 

Uluslararası kuruluş ICOM müzeyi; ’’Kültürel değere sahip unsurlardan oluşan bir bütünü değişik yollarla korumak, araştırmak, değerlendirmek ve özellikle halkın kültürel zevkinin yükselmesi ve eğitimi için teşhir etmek amacıyla toplum yararına idare edilen sürekli bir kurum’’ olarak tanımlar. 
Artık iletişim çağını yaşıyoruz. Soğuk savaş sonrası iletişim rekabetinin yaşandığı bu dönemde taraftar toplayabilmek için bütün sanal ve real kanalları kullanarak konuları kendi lehine çekmeye çalışılan bir dünyadayız. Hatta sınırlar ötesindeki insanlarla bilgiyi paylaşmak, bilgiyi kendi lehlerine kullanmak isteyen bir evrende yaşıyoruz. Bu nedenle belki gelecekte ekranlara yansıyan sanal müzecilik anlayışı egemen olmaya başlayacak.   
Dolayısıyla elinizde sunmak/paylaşmak istediğiniz materyali veya konteksi hedef belirlediğiniz herkese hatta okyanus ötesine istediğiniz şekilde sunabileceğiniz gibi ondan farklı şekilde yararlanabilmemiz de mümkün hale gelebilmiştir. 
Anadolu gibi inanılmaz zengin, bir o kadar bakir kültürü/yaşamı barındıran Türkiye için müzecilik henüz keşfedilmemiş yeterince kavranamamış bir bilim dalıdır. Müzeciliğin bu topraklarda yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, ciddi bir organizasyon yapılarak her yönüyle değerlendirilen ve geleceğe yön verebilecek perspektif çizilememiştir. Halen ulusal anlamda kalıcı, bilimsel ne bir kültür miras yönetimi ne de müzecilik perspektifi hedeflenmemiştir. Müzeler ve kültür her gelen iktidarın arka bahçesi olma durumunda kalmıştır.  Bu nedenle konusunda uzman olmayan kişilerin kişisel siyasi ve hevesleri doğrultusunda yön bulmaya çalışmış, çoğu zamanda yalpalamıştır. 
Bundan dolayıdır ki, üniversitelerde de doğru dürüst Kültür Mirası Yönetimi ve Müzecilik bölümleri kurulamamıştır. Kurulan birkaçı da ciddiye alınmamıştır.  Müzelerin halen hemen hemen tümü, müzecilik eğitimi olmayan kişiler tarafından yönetilmektedir. Müzecilik eğitimi alanlar ise sadece ana mesleki dallarının yanı sıra haftada sadece 1-2 saatlik niteliksiz derslerle bu makamlara gelmiş arkeolog ve sanat tarihçilerdir. Oysa müzeoloji başlı başına bir bilim dalıdır. Psikolojiden restorasyona, işletmeden iç mimariye kadar pek çok bilim dalına ait bilgi sahibi olmak gerekir. 
Hele de hedefte sürekliliği olması gereken bir kurum varsa müzeler propaganda için vazgeçilmez kurumlardır. Dolayısıyla çağdaş dünyada müzelerin her biri, kendi meşrebine göre yöneticilerinin kendilerini ifade edebildikleri resmi kurumlar haline gelebilmektedir. 
Tam da bu noktada bu işi nasıl; bilim ve teknoloji kullanılarak yapılacağı sorunu önümüze gelmektedir. Müze kurgularken şimdiye kadar resmi pek çok müzede olduğu gibi geleneksel yöntemler ve didaktik bir anlatım tercih edebilirsiniz ya da teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak mesajınızı dolaylı yollardan bilinçaltına enjekte edebilirsiniz. Bu noktada müze, kuruma verdiğiniz isimden iç dekorasyonda kullandığınız renge, teşhirde veya sunumunda kullandığınız en küçük kelimeye kadar itina ile seçmeniz gerekir.  
Müzecilik, modern bilim dallarından biri olup, sosyal ve fen bilimlerinden pek çok bilim dalının katkıları ile geçmişi koruyan günümüzdekilere mesaj vererek geleceği yönlendirebilen bir bilim dalıdır. Müzeolojiyi gerçek anlamda ciddiye alan kurum, kuruluş hatta devletler ancak geleceğe ışık tutabileceklerdir. 
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke