ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
CHP'nin Edirne kozu
Yayın Tarihi: 02 Ocak 2014 Perşembe, 12:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 Yazıp çizmekten bir süre uzak kalsam da, Edirne'deki siyasi gelişmeleri yakından izliyor, herkes gibi CHP'nin adayının kim olacağını merak ediyorum. Çünkü O isim, büyük olasılıkla önümüzdeki dönem Edirne'nin de yeni belediye başkanı olacak. O yüzden bu ismin kim olacağı her zamankinden daha fazla önem arzediyor.  
Öte yandan çeşitli kaynaklardan pompalanan ve son günlerde dozu giderek artan bir bilgi kirliliği almış başını gidiyor. Özellikle 'sızdırma' süsü verilen manüple edilmiş haberler, yaygın basına bile servis edilip kamuoyu uzun bir süre yanıltıldı. Ve maalesef takip edebildiğim kadarıyla en fazla yanıltıcı bilgi verilen il de Edirne oldu. Bazı yerel ve yaygın gazeteler ile haber siteleri de bu işin bayraktarlığını yürüttü. 
Aylardan bu yana; dört dönem belediye başkanlığı bir dönem de meclis üyeliği yapmış Hamdi Sedefçi'nin, tekrar CHP'nin adayı olacağı yönündeki 'iddialı' haberleri okuduk. Kiminde bir araştırma veya anket baz alındı, kiminde ise bizzat Sayın Sedefçi, Ankara'dan duyum ya da sinyal aldığını öne sürüp açıklamalar yaptı. Kısacası hala, CHP'ye hiç yakışmayan kirli ve kaotik bir ortam söz konusu. 
Ama asıl düşündürücü olan, genel merkezin bu bilgi kirliliğine müdahale etmeyip, konuya resmi ağızlardan son noktayı koymaması. Bu kaotik ortamda adaylık için hala çalışma yapabilenlere helal olsun demek düşüyor. Çelik gibi sağlam sinirlere sahip de olsa, insanın bu durumda moral bozukluğu yaşaması, çalışma şevkinin kırılması çok doğal. 
Sonuçta Sedefçi aday yapılacak ise, altı aydır neden diğer aday adayları halkla yüzyüze çalışmalar yapıp farklılıklarını anlatmaya uğraştı. Madem bunca isim arasından tek tek inceleyip en doğru ismi bulmayacaklardı, o zaman böyle bir tiyatroya ne gerek vardı? Bu drumda CHP'deki seçiciler tarafından bu insanların emekleri hiç bir kritere dayandırılmadan reddedilmiş olmuyor mı..? Tabi tüm bunlar Sedefçi'nin adaylığı durumunda sorulması ve cevap verilmesi gereken sorular...
Bu bilgi kirliliği ortamında  parti içi demokrasi ve eşit koşullarda rekabet bağlamında CHP'nin görünümü, olsa olsa dört aday adayını hiçe sayıp, dışardan iki ismi aday gösteren, sonra da bunu bire indiren AKP'den sadece bir 'tık' önde sayılabilir. O da tiyatro, bu da... Umarız CHP'ninki sadece bilgi kirlliği olsun...
Sonuçta her şey kamuoyunun gözü önünde yaşanıyor. İnsanlar o kadar politize olmuş vaziyette ki, kendini çok açıkgöz sanan adamların attığı her adımın yönünün nereye olduğunu anında okuyabiliyor. Başta Sedefçi ve bir Edirne milletvekilinin çevresindekiler olmak üzere eski siyasi refleksleriyle hareket eden bazı isimlerin bu kaotik ortamda, işi nereye kadar vardırdıkları ortada. Sırf muhalif olduğu için bir parti üyesinin evinin yumurta yağmuruna tutulması da hayli ilginç ve siyasi literatürde eşine pek raslanmamış bir durum... 
Bilindiği gibi, CHP Edirne adayını anketle belirleyeceğini açıklamıştı. Bu nedenle olsa gerek, resmi yoldan hiç bir aday adayı Ankara'ya çağrılmadı ya da herhangi bir başka yöntemle kendileriyle irtibat kurulmadı diye biliyorum. Bazı isimler Ankara'daki yakınlıkları sayesinde dolaylı olarak diğer aday adaylarından bir adım öne çıkmanın yollarını denedi. Ama bence bu da haksız rekabet ortamı yaratıyor ve pek bir anlam taşımıyor.
Seçicilerin tüm aday adaylarına aynı koşullarda ve eşit mesafede durup hepsiyle en az bir kez görüşmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Doğalı ve en sağlıklısı bu talebin genel merkezden gelmesi, belirli kriterler çerçevesinde bu görüşmelerin birden fazla kez yapılmasıdır. Sizi temsil edecek hayati önemdeki bir kişinin seçimini, sadece bazı durumlarda şaibeli bile olabilecek bir anket sonucuna bırakmak siyasi bir kumar olacaktır endişesi taşıyorum. 
Niteliksiz bir tanınırlık üzerinden hareketle Edirne gibi CHP'nin elinin oldukça rahat olduğu bir kentte hala eski anlayışlara teslim olmanın anlaşılır bir tarafı yok. Bu en hafif anlatımla Edirne halkına haksızlıktır... Aday adaylarını kamuoyuna soracaksın, ama hakkında hüküm vereceğin insanlarla bir kez bile görüşmeyeceksin... Edirne halkı şu anda, “Ankara, kenti yönetecek insanı hiç tanımadan nasıl seçecek.?” sorusunu soruyor ve bazı isimlerin salt niteliksiz bir tanınırlık üzerinden yarın öbürgün 'İşte CHP adayı' diye sunulmasından endişe duyuyor. Bu umutsuz tabloyu Ankara'nın okuması ve gereğini yerine getirip Edirne halkına güven vermesi gerektiği düşüncesindeyim. 
Zaten Edirne adayının bu güne kadar açıklanmamış olması ortada bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu sorun da on kere yüz kere anket yapmakla çözülemez. Sorunu aşmak için başta seçici kurul olmak üzere, hatta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Edirne'yi yönetecek insanı görüp konuşması, ölçüp tartması gerekir. Bu zor bir şey değildir. Topu topu en fazla iki saati alır. Edirne'nin geleceği Edirne halkının gönül rahatlığı içinde sandığa gitmesi, sandığa gittiğinde de 'lanet olsun' deyip başka partilere oy vermemesi için buna değmez mi? 
İyi bilinmeli ki, Edirne salt CHP'nin değil ama, laik demokratik yaşam tarzından yana olan, Atatürkçü, ülkesini seven, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyen ve edilmesini de katiyyen istemeyen insanların kalesidir. Bu kale, bu anlayışın dışındaki partilere (adayı kim olursa olsun) teslim edilemez. Bunda kimin vebali olursa olsun, kolay af edilemez.  
Değişim, yenilenme, dürüst, saydam bilim ve ahlak temelinde siyaset söylemlerini önce kendi partisinde sonra da ülke genelinde hayata geçirmek isteyen CHP'nin elinde, Edirne gibi bir koz var. Tüm bu söylemleri Edirne'den başlayarak hayata geçirmesi mümkün. Bunu yaparken rakip partilerin adayına karşı herhangi bir risk alması da söz konusu değil. Yani CHP açısınden elinin en rahat olduğu kentlerin başında Edirne geliyor. CHP  tüm bu savunduklarını, en kolay Edirne'den başlayarak hayata katabilir. Ancak bu avantaja karşın koltuktan inmemekte direnen, hala eski anlayışlarla siyaset yapan veya birilerinin devamı olması muhtemel isimlerle yola çıkmak da genel merkezin yapacağı en büyük yanlış olacaktır. 
Bu yazdıklarım, sadece benim kişisel görüşlerim değil, CHP içinde şu anda benim de malum nedenlerle aralarında bulunduğum ve hiç bir şekilde etkin olmalarına izin verilmeyen çok geniş bir kitlenin düşünceleridir. CHP yenilenmeye ve değişime dair siyasi iddialarının fitilini Edirne'den ateşlemelidir. Bu iddiaları hayata geçirebileceği en uygun ve hiç bir risk almayacağı kent de Edirne'dir. CHP Edirne'den başlayarak yenilenme ve değişim meşalesinin fitilini ateşlemelidir. Bunu hayata geçiremezse bir yıl sonra olası genel seçimlerde önemli bir mevzi kaybetmesi olasılık dahilindedir. 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama