ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
EDİRNE KENT ARKEOLOJİSİ İÇİN ÖNERİLER
Yayın Tarihi: 29 Ocak 2014 Çarşamba, 11:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
  

Ahmet Yaraş: Edirne Müzesi'nin önünde yapılan kalıntılar

Kent arkeolojisinin tanımını, tarihçesini ve çağdaş modern yaşam için önemini vurguladıktan sonra, önce İstanbul’dan sonra da Edirne den iki örnek vererek, kısaca hatırlatmaya çalışmıştım. 
Edirne Selimiye Meydanı’nda yapılan yüzeysel kazılar sonrasında koruma kurulu hemen gündemine aldı ve nihai kararını verdi. Yemişçikapanı han sınırlarının tümü ortaya çıkartıldıktan sonra yani bir başka deyimle, meydanın tümünün kazısı yapıldıktan sonra kesin karar verilmesine… 
Ancak koruma kurulunun ve müzenin gözden uzak tuttuğu bir başka konuyu kamuoyuyla paylaşmak dolaysıyla bu köşe aracılığı ile gelecek kuşaklara bir not düşmek bu köşeye farz oldu. Çünkü kent arkeolojisinin en önemli konularından biri de gerçek anlamda bilimsel arkeolojik kazı yapılmasıdır. Yani yasak savmak ya da mevzuat gereği kazı yapmak için kazı yapılmamaktır.  Bunu her aklıselim kabul edecektir.
Edirne’nin kale içi olarak bilinen semtinde Roma İmparatoru Hadrianus döneminde (MS 117-137) inşa edilmiş muhteşem bir sur sisteminin olduğunu biliniyor. Sur içi II. Derecede Arkeolojik Sit Alanı, sur ise I. Derecede Arkeolojik Sit ilan edilmişti. Bugüne kadar bu surların bir kısmı ayakta kalabilmiş, bir kısmı ise son yıllarda müze müdürlüğü tarafından oraya çıkartılmıştı. 
Selimiye meydanı ise Hadrianopolis sur alanı dışında, topografik olarak nispeten daha yüksek bir konumda yer almaktadır. Hadrianopolis’in olasılıkla synokismos yoluyla kurulduğu dönemde, Hadrianus’un kentleşme politikasının alabildiğine hüküm sürdüğü Pax Romanum (Roma Barışı) vardı.  Dolayısıyla Castrum (Kale) görevi gören kentin aynı zamanda bölgenin dinsel merkezi olması kuvvetle muhtemeldir. Nitekim bu dinsel yapıların inşa edilebileceği en güzel alan, yerleşime sahne olan kaleyi kısmen daha rahat görebilen bugün Selimiye’nin bulunduğu yükseltiden başka bir yer olamaz. Çünkü kentle organik bağı olabilecek, coğrafi olarak da bölgenin en yüksek yerinde Mimar Sinan’ın Selimiye Camii ve Külliyesi’ni inşa etme isteği boşuna değildir. Bir başka faktör de kutsal alanların dinlerin değişmesine rağmen kutsal mekan işlevini devam ettirdiğinden, Roma öncesi ve Hadrianus döneminde bu tepede mutlaka pagan inanışına göre bir tapınak olmalıydı. Bunun için arkeolog olmaya da gerek yok. Ancak bu alanda bugüne kadar ciddi anlamda kazı yapma şansı olmadı. Dolayısıyla kent arkeolojisi için bu kentin bilinmezlerinden bir olan bu problemin de ortaya konması ona göre bir çağdaş bir kazı politikası yürütülmesi gerekmez mi? Alternatif projelerden biri olan ve belediye başkanlığının öngördüğü gibi üzerinin camla kapatma projesinde bu katmanlaşmayı gösterebilmek bu kentin tarihine en büyük katkı olacaktır. Çünkü Marmararay projesindeki neolitik buluntular, İstanbul için ne kadar önemliyse, Edirne içinde Roma ve öncesine ait kalıntıların ortaya çıkartılması o kadar önemlidir.  
Yıllar önce Selimiye’nin doğusunda yapılan yüzeysel kazılarda temeline kadar inme gereği duyulmayan bir kompleks ortaya çıkartılmıştı. Bir süre ne yapacağını bilemeyen kurum çok daha büyük bir hata yaparak doğru dürüst rölevesini almadan üstünü tamamıyla kapattı. Daha sonra daha da büyük bir hata yaparak Edirne’nin muhtelif yerlerinde toplanmış mezar taşlarını sanki Selimiye’nin haziresi olarak o alana yerleştirdi. Sonrada burası hazire değildir levhaları ile sorunu öteleme niyetinde. Müze sorunu çözmek için uyguladığı bu hatayı birkaç pano yaparak halen geçiştirmeye çalışıyor. Sadece bu örnekte bile yapılan bir uygulama hatasının nasıl zor noktalara sürüklediği görülüyor.  
Edirne’nin en prestijli yapısının önünde, kentin tek meydanında, arkeolojik kazı için bu prensiplerin konuşulması çok mu zor? 
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke