ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
MİHRAN HANIM KONAĞI
Yayın Tarihi: 19 Şubat 2014 Çarşamba, 12:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 
Mihran Hanım Konağı (Foto Enver Şengül)

Europa Nostra kültürel mirasın korunması konusunda yaklaşık 50 ülkeden 250 STK’nın desteklediği aktif bir şekilde milyonlarca insanın içinde olduğu Avrupa’nın en önemli sivil toplum kuruluşlarından biridir.  Yarım yüz yıllık geçmişine rağmen son yıllarda Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin desteklediği kültürel mirasın korunmasına dair önemli bir konfedarasyon’dur.  Yönetimi, Dünya’nın saygınlığını kazanmış en önemli sanatçı ve aydınları belli bir süre için üstlenirler. Jürileri ise mesleğinde dünya çapında olan her ülkeden temsilcilerin olduğu olağanüstü bir organizasyonla seçilir. 
Europa Nostra 2000 yılından itibaren kazısını yaptığım Bergama’daki Allianoi ile yakından ilgilenmişlerdi. Europa Nostra, AB’ne durumu iletmiş defalarca Dünya’daki pek çok STK ile birlikte TC Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AB’den Sorumlu Bakana ve Kültür ve Turizm Bakanlarına Allianoi’un korunması için mektuplar yazılmış, Türkiye’nin AB’de İlerleme Raporlarına konu olmuştu. AB ile ilgili yüzlerce dokumanı barındıran bu kara mizah öykü bir kitap olabilecek durumda. Ancak Allianoi her şeye ama her şeye rağmen 2011 yılında su altında bırakılarak katledildi. Haziran 2011’de Europa Nostra büyük jürisi tarafından Özel Hizmet Ödülü’nü vermek için Portekiz’e davet ettiler. AB Başkanı ve Portekiz Cumhurbaşkanı büyük övgülerle bu ödülü şahsıma ve Allianoi İnisiyatifi’ne verdiler. Aynı yıl bir başka kategoride Balat’daki İlyas Bey Camii’nin Restorasyonu ödül aldı. 
Elimden geldiğince dilim döndüğünce bu köşede olduğu gibi bu güzel ülkenin her tarafındaki kültür mirasının korunması için mücadele etmeye çalışıyorum. Bunu mesleğime duyduğum aşkın bana yüklediği bir görev olarak görüyorum. Aslında biz akademisyenlerden beklenen çevreye, kültüre duyarsız bir memur olmamız. Aksini yapmanın karşılığı soruşturmalar cezalar vs. vs. Hatta artık mesleğimiz dışında konuşmamız bile yasaklanıyor. Neyse bunlar bir başka yazının konusu.
Her yerde olduğu gibi Edirne de onlarca yıkımın arasında güzel işlerde olabiliyor.  Onlardan biri de kale içinde Dilaver Bey Mahallesinde Mihran Hanım Konağı’ydı. İki yıl önce gördüğümde Sevgili Enver Şengül ve kişisel haz dışında karşılığını belki de hiç alamayacak olan Celal Acar işin büyük bir kısmını tamamlamışlardı.  İnsanüstü bir gayret, fedakârlık ve istençle bir büyük başarıya çoktan imza atılmıştı. Europa Nostra’ya bir dosya ile başvuru yapılmasını önermiştim. Yine Şengül’ün gayretleri ile hemen işe konuldu. Ve Europa Nostra 2013 Yılı Jüri Özel Mansiyon Ödülü’ne hak kazandı. Gerekçe ise son derece anlamlı; ’kültürel mirasın korunması ve güçlendirilmesine yapmış olduğu bu üstün katkı’.  
2011’de Ödül töreni İstanbul’da, 2012 yılında Lizbon’da, geçen yıl ise 50. yıl nedeniyle ödül töreni Atina’da yapıldı. Bu yıl ödül töreni 5 Mayıs’ta Viyana’da yapılacak. Europa Nostra 2014 Yıllık Kongresi’nin bir parçası olarak düzenlenecek ödül törenine binlerce katılımcı olacak. Avrupa da bazı kanallar gösteriyi canlı verecek. Türkiye ve Edirne’nin bir gururu olarak tarihe yazılacak olan bu ödül, umarım ve dilerim ki, önce Edirneliler tarafından daha sonra da Türkiye’de hak ettiği onuru ve takdiri görecektir.
Merkezi ve yerel yönetimlerin bu tür doğru girişimcilerin önünü açması gerekir. Basının da eleştiriye yer verdiği kadar, güzel işleri de layığı ile takdir edebilecek yapıya ulaşması gerekir. Ülkenin doğusundan gelip elindeki bütün yatırımı hiçbir karşılık gözetmeden yok olmakta olan yüzlerce yapıdan biri olan Edirne Mihran Hanım Konağı’nı ayağa kaldıran, başta Celal Acar olmak üzere Sn. Şengül’e yürekten bütün Edirneliler adına çok teşekkür etmek gerekiyor. Şimdi farkında olmasalar da bu girişim gelecekte elbette minnetle anılacaktır. Unutmayalım ki, Safranbolu, Beypazarı, Odun Pazarı’nda da buna benzer projelerle başladı. Bir de yerel yönetimlerin en azından bürokrasideki desteği sağlansa ne güzel projeler çıkar kim bilir. 
Bu bağlamda, Selimiye Külliyesi’nin bir parçası olan Darülhadis’in Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’ne çok başarılı bir şekilde yeniden dönüştürülmesi takdir edilecek bir gelişmedir. 2015 yılında Europa Nostra ödülüne aday olması, Edirne’de yaşanan bunca yıkım, vurdum duymazlık ve de çirkinlikler içinde bu kentte güzel işlerin de olduğunu / olabileceğini Dünyaya duyurmamız için bir fırsat olacaktır.  
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke