ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
Özür dilerim Tayyip Yılmaz !
Yayın Tarihi: 26 Şubat 2014 Çarşamba, 10:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 Her Edirneli gibi, TayyipYılmaz'ı tanırım. Bir zamanlar fotoğraf merakım yüzünden O'nun Orhaniye Sokaktaki yarı bodrum atölyesine sık sık gitmişliğim de vardır. Kendisiyle uzunca bir zamandır karşılaşmasak da, önceki gün yerel basında gördüğüm fotoğraflarından çok fazla değişmediğini farkettim. 
Sevgili TayyipYılmaz, yaşını belli etmeyen, yaş alırken de içinin güzelliğini ve ışığını dışa yansıtan insanlardan... Bunun nedenlerinin başında elbette genetik mirası geliyordur. Ama bana sorarsanız, o çevresine güzel bakan, güzellikleri yansıtmayı başaran ender insanlardan biri. Gazi Eğitim Resim Bölümü mezunu. Yıllarca ortaokul, lise ve üniersitede hoca olarak görev yaptı. Yıllardır fotoğraf çeker, yağlı boya, suluboya, kara kalem tablolar yapar ama en önemlisi, o her bir fotoğrafı, belgeyi, eseri büyük bir sevgiyle arşivler... 
Edirne denince bazı nsanların aklına badem ezmesi, tava ciğer, beyaz peynir gelir. Ama kentle ilgili bilgi belge, fotoğraf, tablo ve benzeri sanatsal konularda Edirne lokomotifinin adeta imdat kolu Tayyip Yılmaz'dır. Edirne'ye tayin olan bürokratlar, çevrelerine bakıp, öncekilerin bu alanda sadece lak lak yaptığını farkedince, araştırıp soruşturmaya başlar. İlk akla gelen isimlerden biri Sevgili Tayyip Yılmaz'dır. Bir diğeri ise maalesef, bir dizi ihmal sonucu geçtiğimiz 29 Ekim gecesi kaybettiğimiz Oral Onur'du. Burada kendisini saygı ve sevgiyle anıyorum
Tayyip Yılmaz'ı yüksek sesle konuşurken gören var mı bilemiyorum? İnsanız, elbette sinirlendiğimiz, kızdığımız anlar olabilir. Ama bazı insanlar yükselen bu tür duygularını çevreye yansıtmadan tolere edebiliyor. Sayın Yılmaz onlardan biri... Karşısındaki; kim, kaç yaşında, hangi meslekten olursa olsun; aynı güler yüz ve ses tonuyla diyalog geliştirebilen özel bir insan...
Elbette Edirne'de kente nüfuz etmiş, kenti seven ve yaşayan her insan, benim bu yazdıklarımı bilir. Ama bunları biliyor olmamız, TayyipYılmaz'a gereken değeri verdiğimizi maalesef göstemiyor. O'nun üretimlerinden, sadece başımız sıkıştıkça yararlanmaya, hoyratça elde etmeye çalışmak maalesef kötü bir alışkanlığımız. Bunu sadece bu kentte yaşayıp başı sıkışanlarlar yapmadı. Edirne'ye tayinle gelip, 'Aman ben de bir şey yapmış olayım' kaygısıyla hareket edenler de yaptı. 
Özellikle son dönemde Edirne'de resmi makamların onayladığı, süper lüks kağıtlara, süper pahalı tekniklerle ama sanatsal kaygılardan uzak, basılı kağıt savurganlığına bakınca, Sayın Yılmaz'ın bu kent için kendi bütçesiyle yaptığı katkıya olan saygım daha da artıyor. 
Kentimizde Tayyip Yılmaz'ın tablolarının süslemediği çok az kurum vardır. Ama bunu yapıyor olmak asla yeterli değil. TayyipYılmaz Edirne'nin yaşayan belleği, O  yaşarken emeklerinin somut karşılıklarını görerek mutlu olmalı diye düşünüyorum. 
Gerçek bir sanatçı yaşamını sürdürmek dışında maddiyatla fazla ilgilenmez, O üretir durur. Eğer o kenti yönetenler böyle bir değere sahip olduklarının farkında değilse, o kente çok yazık ederler. Eğer farkındaysa ve buna karşın herhangi bir şey yapmıyorsa hem kendilerine hem de bu kente çok daha fazla yazık ederler.
Tayyip Yılmaz bir kentin sahip olmakla öğünmesi gereken bir insan. Ama, o kadar mütevazi ki, sanıyorum bu satırları okurken bile yüzü kızaracaktır. Çünkü bu tür özel insanlar haketmiş bile olsalar övgüden hoşlanmazlar. Ben bu riski göze alıp son bir şey daha söylemek istiyorum.
Edirne'nin bir kent müzesi olmalı. Bunu kim yaparsa yapsın. Vardı'yı yoktu'yu tartışmıyorum. Kimsenin bilmediği, ziyaret etmediği, tabela müzelerle kendinizi de bizi de kandırmayın. Sanırım ne Edirne Valiliği, ne Edirne Belediyesi ne de her iki kurumun Kültür Müdürlükleri bu işi çok da umursamıyor. Gördüğüm kadarıyla herkes işi gücü bırakmış, tüm dertleri seçim olmuş. Ama Edirne halkı bunun da farkında...! 
Bu kente yazık edenler, bari 30 Mart'tan sonra (seçim bitmiş olacak) biraz da Edirne için çalışın. Bırakın Balkanları, Osmanlı'yı... Osmanlı'nın, Osmanlı olduğu bu kente bir çivi bile çakmadan Balkanlar'a açılsanız ne yazar? Ancak gezer tozarsınız... Çevrenize bir bakın, bugüne kadar neyi tam yaptınız? Ahmet gitti Mehmet geldi de ne değişti? Aynı tas aynı hamam! Edirneli bir fark göremedi, olsa olsa birilerinin işi daha kolaylaştı. 
Oysa, Tayyıp Yılmaz'ın arşivi bile bir müze eder. Bu müze de Edirne'ye yakışır. Oysa siz bugüne kadar bırakın müzeyi adamın adını taşıyan bir atölye bile açmadınız, ama olanları kapatmakta üstünüze yok. Hafız Ağa Konağı'ndaki Kent Müzesi sırf birilerinin hasetliği yüzünden kapanmadı mı? 
Ya Edirne'yi öğrenin ve değerlerini yaşatın, ya da lütfen varlığınız ve hatalı kararlarınızla bu kente daha fazla zarar vermeyin...
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama