ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
KIYMETLİ PARKLARIMIZ
Yayın Tarihi: 09 Nisan 2014 Çarşamba, 12:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kentleri yaşanabilir ve değerli kılan; insanın nefes alabildiği, doğayla baş başa kalabildiği, ayağını toprağa basabildiği, gölgesinde oksijen alabildiği parklar, bahçelerdir. Gerçek anlamda kent içindeki park ve bahçelerden söz ediyoruz. Yoksa otoban kenarlarında bırakılmak zorunda kalınan niteliksiz yeşil alan veya oradaki ağaç dikimlerinden elbette ki söz etmiyoruz. Buralara ağaç dikimi ile övünen kültürden yoksun kişileri zaten ciddiye almıyoruz.  
Dünyada her yıl yayınlanan, yaşanabilir kent sıralamasında ilk kriterlerden biri de kentte kişi başına kaç metrekare yeşil alanın düştüğüdür. Son yıllarda Türkiye’de ve Edirne’de bu oranın nerelerden nerelere geldiği herkes tarafından görülüyor. Durumun vahametini herkes çok yakından takip de ediliyor. Toplumsal anlamda isyan da bundan çıkıyor. Gelişme, zenginleşme diye lanse edilen betonlaşma, yapanlara kadar onlara izin veren insanları da zaman içinde utandırıyor. Kendi tezlerini savunamaz hale getiriyor. 
Kentlere en büyük tecavüzlerden biri de imar planlarında yeşil alan olarak bırakılan alanların daha sonra satışa çıkartılması, sözüm ona ticari amaçlı STK’lara peşkeş çekilerek betonlaşmasına göz yumulmasıdır. Bir diğeri de imar palanında otopark ve yeşil alan bırakılması gerekirken, kurumlarda plan tadilatları ile imara izin verilmesidir. Bu insan değer vermeyen gelecek perspektifinden yoksun bütün rant peşindeki belediyelerde görülür. Bu imar müdürlükleri ile müteahhit kıskacındaki kent halkının yüzünde görebilmek mümkündür. 
Kentinde yaşamaktan memnun olan kenti sahiplenen insanların yüzünde bu ikilemin bütün detaylarını görebilmek mümkündür. Beton blokların arasında yaşamak zorunda bırakılan insanlar, zaman içinde hoşgörüden uzak, tahammülsüz, kindar, çekilmez olur. Önce doğaya saygıyı unutur, dünyada hayvanlarla birlikte yaşamanın sorumluluğunu göz ardı eder. Dolayısıyla göçmen bir kuş misali zaman içinde kentle yabancılaşan kendine ait anılarını yitiren insan, başka yerlere taşınmak ister. 
Yıllardır Edirne’de bu mücadeleyi veren Kent Konseyi bir ilki daha başardı. Geri planda kalmasına karşın Kıymet Teyze ile ‘kıymetli’ bir mesaj daha verdi. Yerinde ve zamanında sembolik bir hareket, kentte toplumsal bir muhalefetin bayrağı olabildi. Yıllarca bu zemini hazırlayan yüreği insan sevgisi ile dolu çok değerli arkadaşları belki biraz geri planda bırakıyor ama olsun! Elbette ki toplum, yeşili katledenleri lanetle tarihin çöp tenekesine atarken, doğayı korumak için hayatlarını ortaya koyanları da yüreğinde sevgiyle taşıyacaktır. 
Yeni Edirne Belediye Başkanı daha göreve başlamadan yeşil alan / kültür mirası yakınmalarını kucağında buldu. Beklendiği gibi güzel mesajlar da verdi. Umarız ki bu temenniler, beklentiler gerçek olur. Ve Edirne’de her zaman övgüyle anılır, saygı duyulur.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke