ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
9 Nisan Rüyası
Yayın Tarihi: 16 Nisan 2014 Çarşamba, 13:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kent Konseyi, 3 yıldır 9 Nisan’da Mimar Sinan Günü’nde etkinlikler organize ediyor. Kolay değil insan aklının üretebildiği bir şaheserle daha doğrusu Osmanlı başkenti ve mimarisinin akme eseri olarak kabul edilen Selimiye Külliyesi'yle aynı kentte yaşıyor olabilmek. Üstelik UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Selimiye Camii ve Külliyesi daha yeni alınmış ve hiçbir kutlama yapılmamışken. Kısaca; şimdiye bu kadar yakınken bu kadar uzak durmanın getirdiği bir sorumlulukla 9 Nisan etkinlikleri başladı. 
2012 yılında ilk etkinlik için 3 ay öncesinde Kent Konseyi olarak karar alındı. Çoğunluğa uyup evlerinde oturup dizi izlemek, meyhanelerde ahkâm kesmek, çiğdem çitlemek, akademik şikayet gerekçeleri biriktirmek yerine, özveri ile kent sorunlarını belirleyen ve çözüm üretmeye gayret eden, ancak her defasında yetkili ve etkili makamların hışmına uğrayan Kent Konseyi, kentin bütün resmi kurumları ve STK’ları ziyaret ederek, Selimiye’nin etrafında İnsan Zinciri oluşturmak için kent halkını davet etti. Tek bir slogan altında; ‘Bu kent Bu Miras Gelecek Nesiller İçin Bizim Korumamız Altındadır’. 
Dönemin Edirne Belediye Başkanı dışında, bu insanlık zincirine hemen hemen herkes katıldı. Başkan bizleri yıkılmaz sandığı tahtından izlerken, dönemin Valisi ne yazık ki Edirne’nin Bulgar kilise papazını kortejde istemeyince, ulusal basına sadece o kare yansıdı. Sonrası malum. Ne yazık ki oluşturulan metin, onca emek ve mesai bu çirkin hareketin gölgesinde kaldı. Ama günlerce kent ve ülke gündemini işgal etti.  
2013 yılında ikinci etkinlikte daha bir tecrübe edinilmiş halde, Edirne kent merkezinde ses ve görüntü kirlilikleri temel alındı. Eğersiz at sırtında, Osmanlı kıyafeti ile kent hep beraber kortej şeklinde kat edildi. Saraçlar Caddesi’nin başında bu kez konuşma yapıldı. Katılım belki daha az, ancak daha kararlıydı. Meraklı bakışlar altında bu kez bütün kent halkı bu eyleme tanık oldu. 
30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sadece 10 gün sonra yapılacak 9 Nisan etkinliklerine hazırlık için çok fazla zaman yoktu. Ancak mutlaka yapılması gerekiyordu. Bu kez de bir önceki yıllardaki sorunlarına ek olarak Selimiye’nin önünde kazılan çukurlar, yeşil alanların katli, 25 Kasım Stadyumu ve Selimiye’nin siluetine dair sorunlar yine kâğıda döküldü. Mektup bu kez yeni Edirne Belediye Başkanına kalabalık bir grupla elden teslim edildi. Küçük konuşmalardan sonra bu kez yeni Belediye Başkanı herkesi Belediye Meclis Salonu’na davet etti. Yerel ve merkezi yönetim tarafından dilek ve temenniler aktarılırken, böyle nazik ve uygar bir uygulamanın da olabileceği topluma gösterildi. 
9 Nisan Mimar Sinan’ı anma günü etkinliği, aksamadan başta Mimarlar Odası olmak üzere, diğer STK’larla dayanışma içinde, çok daha geniş katılımla devam etmesi gerekiyor. Ancak her yıl bir önceki yıldan daha geniş katılımla ve ciddi sonuçlar elde ederek, planlı programlı yapılmalı. Bu farkındalık eylemi belki bir gün bilimsel toplantıların, konserlerin yapıldığı, çevre ve kültür bilincinin bütün Türkiye’ye yayıldığı ulusal bir gün şeklinde olur.  
2015 yılında, 9 Nisan’da kentte öğretim gören bütün çocuklara Edirne’nin kültürel zenginliğini görebilmesi için bir takım etkinlikler yapılsa, bütün orta öğretim öğrencilerine kültür mirasına dair Halk Eğitim Merkezi’nde bir görsel izletilse. Aynı gün Mimarlar Odası ve Mimarlık Fakültesi, Balkan Kongre Merkezi’nde çok büyük bir Mimar Sinan Sempozyumu düzenlese, kültür mirasına dair eser veren sanatçılar davet edilse, bu konu ile ilgili Saraçlar Caddesi’nde sergiler açılsa, hatta 25 Kasım Stadyumuna / Parkında (!) bir konser verilse, bütün kent halkı bunu sahiplense…
Eminim 2023 yılına çok değişik bir Edirne rüzgârı ile girilir. Belki kuzeyden esen bu güzel rüzgâr memleketimin her tarafına yayılır. Memleketime bahar gelir!

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke