ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
RESTORASYON BİR BİLİMDİR!
Yayın Tarihi: 30 Nisan 2014 Çarşamba, 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Son zamanlarda pek çok kişi veya kurum iyi niyetle kültür mirasına dair bir şeyler yapmaya çalışıyor. Taşınmaz bu kültür mirasına sahip çıkılması ve ihya edilmesi, elbette ki övgüye değer girişimlerdir. Bugüne kadar dikkate alınmamış, önemsenmemiş, görmezden gelinmiş, dolayısıyla pek çoğu yok olma noktasına gelmiş bu toprakların gerçek anlamda tapuları olan bu eserler mutlaka değerlendirilmelidir. Kültür mirasına sahip çıkılması bizleri sevindiriyor.  
Ancak belediye, üniversite, vakıflar gibi bazı kurumların tasarrufu ile müteahhit firmalara ihaleye verip onartmanın sonuçlarını da görüyoruz. Bilimsel kıstaslar göz ardı edilerek, hiç bir röleve, konservasyon ve restorasyon projesi olmadan hatta işin bilimsel uzmanları dahi olmadan onarılmaya girişilmesi ciddi anlamda tahribatı da beraberinde getirebiliyor. Çünkü bu işi ilgili kurumda birilerini tanıyan ve sadece yapmaya bakanlıktan ehliyeti olan her mimarın hatta müteahhittin yapabileceğine inanmak geleceğe çok kötü örnekler bırakmamıza neden olmaktadır.
Örneğin 17.-18. yüzyıla ait bir yapının veya çeşmenin bilimsel etikten yoksun çok değişik versiyonlarını görebilmek mümkündür. Ülkemizde buna dair son yıllarda yapılmış basına da bir şekilde yansımış yüzlerce çirkin örneği sıralamak da olanaklı. Hatta beş para etmez akademik ünvanlı kişileri de bu işe alet edildiklerini de görmek mümkündür. Yapılan son dönem bu ucubeleri yabancı meslektaşlarıma gösterirken, ciddi anlamda hicap duyuyorum. Çünkü bu taşınmazları onarırken konuya müdahil ol(a)mamamız, veya sesiz kalmamız, aslında bizleri de suç ortağı yapıyor. 
Acaba bu kadar abuk sabuk hiçbir öngörüsü olmayan bu restorasyon işleri için bu ülkede hiç bir kurum yok mu? Elbette ki var. Çünkü her işte olduğu gibi kağıt üzerinde bu ülkede her şey düşünülmüş. Yasalarla belirlenmiş. Ancak insan faktörü devreye girince, olmaz işlerde oluveriyor. Ben yaptım oldu, ne olacak şekline getiriliyor. Ne olmuş bu da böyle olsun deniliyor! Siz de her şeye muhalifsiniz deniliyor. Hatta ben olmasam o da korunamayacaktı, yok olacaktı kalıbına dönüştürülüyor.  
Öncelikle konservasyon olmak üzere bu tip taşınmaz kültür mirasına ivedi olarak müdahale edilmesi gerekir. Ancak mutlaka röleve, konservasyon ve restorasyon projeleri hazırlanıp, onarım işlerinin bilimsel kriterlere uygun yapılmalıdır. Hangi kurum olursa olsun, ister başbakanlık, ilgili bakanlık, valilik, rektörlük, belediye veya vakıflar, -amaç hasır altından birilerine para kazandırmak değilse- yaptığınız kötü restorasyondan dolayı, gelecekte sevgi ve saygıyla yad edilmek yerine, çok kötü anılabilirsiniz. 
Ancak ne yazsam ne söylesem nafile geliyor bazen, belki yüzyıllar öncesinden; İbn Haldûn “Mukaddime” adlı eserinde sözleri birilerinin anlamasını daha kolaylaştırır; 
"Bize Eskiçağlar'dan kalan yapıları, devletlerin yok etmekten âciz olduklarını görüyoruz. Halbuki yıkmak yeni baştan yapmaktan kolaydır. Çünkü yıkmak, yokluktan ibaret olan aslına dönmektir... Ey müminlerin emîri! Yıktırma, eskisi gibi, bulduğun halde bırak ki, bu eserleri görenler, senin atalarının bu gibi muhteşem âbideleri yapan ulusların elinden devletlerini çekip almak kudretinde olduğunu görsünler."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke