ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
Boş laf...!
Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2014 Cuma, 12:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Şimdi Karaağaç'ın en güzel mevsimi... Mevsim güzel ama, Karaağaç Yolu'nun yeni adıyla Lozan Caddesi'nin karakteristiği yok olup gitti. Hobbema'nın 'Middelharnris Yolu'na taş çıkartan güzellikte, insana bir ululuk, o görkemin içinde ufacık bir parça olma hissini yaratan o duygu giderek kayboluyor. (Hollandalı Ressam Meindert Hobbema'nın 1689 yılında yaptığı tablosu dünyanın en önemli manzara resimlerinden biridir.)
Ailece, hafta sonu ritüelimiz, mutlaka Karaağaç civarında olmaktır. Hatta hafta içinde bile çoğu zaman kendimizi oraya atma duygusuna yenik düşeriz. Karaağaç ve çevresinde olmak güzel bir duygudur. Ama yakında bu duyguyu da yaşayamaz hale geleceğimiz için üzülüyorum. Hatta çoğu Edirneli bu anlamda, daha bakir, daha el değmemiş bir semt olan Yeniimaret'e doğru yeni bir rota çizdi bile. Haksız da sayılmazlar, Yeniimaret, Edirne silüetinin gece gündüz en güzel izlendiği bölgedir. Özellikle cezaevi sırtlarına doğru yol aldığınızda Edirne'yi tüm görkemiyle kucaklayabilirsiniz. Kentin kangren olmuş yarası Edirne çöplüğünü, o civardan söküp attığınızda Yeniimaret'in eşşiz bir yer olduğu daha iyi anlaşılacak... 
Karaağaç Yolu (Lozan Caddesi) maalesef eski özelliklerinden teker teker sıyrılıyor. Yolu sağlı sollu kaplayan ve dalları bir çelenk gibi gökyüzünde birleşerek doğal yemyeşil bir dehliz oluşturan o ağaçların yerinde son on yıldır yeller esiyor. Şehitlik civarında, ilaç için birkaç numuneye hala raslayabilirsiniz. Onun dışında o sağlı sollu güzelim ağaçlar ya doğa koşullarına yenik düştü, ya da tehlike arzettiği için insan eliyle kıyıma uğradı. 
Tehlike arzeden kısımları kesildikten sonra, o eski ihtişamdan gelecek kuşaklara bir eser kalsın diye bırakılan ağaç gövdeleri de, yakın bir zamanda ve bir şekilde ortadan kaldırılınca Karaagaç Yolu'nun da sıradan bir caddeden hiç farkı kalmadı.
Bu yol üzerinde şimdinin yeni trendi Hobi Bahçeleri... Hobi bahçeleri için Karaağaç Yolu'nun seçilmesi iyi mi olacak kötü mü, zaman gösterecek? Bildiğim kadarıyla bu bahçeler daha merkez dışına yapılıyor. Bizdeki uygulamanın sonuçlarını yaşayıp göreceğiz.
Karaağaç semti kadar, Karaağaç Yolu da kentin en gözde yerlerinin başında. Dolayısıyla avuç içi kadar araziye, hele bir de caddeye cephesi varsa, uçuk fiyatlarda değer biçiliyor. Eder mi, eder! Ama unutulmasın ki başka da Karaağaç Yolu yok... Eğer bu yolu özgün hali ile koruyup yaşatamazsak -ki koruyamadık- insanlar buradan elini ayağını çektiğinde değeri de yerle bir olur. Koruyumadık ama, en azından eskiye yakın hale getirebiliriz. Yeter ki istensin, yeter ki bu işe gönül verilsin... 
O görkemli ağaçlar kesilmeye başlandığı günlerde, yetkililerden biriyle konuşmuş, daha doğru deyimle tartışmıştım. Nedenini niçinini bilmeden ağaçların kesilmesine karşı çıkanlardandım. O zaman o yetkili, “Ağaçlar tehlike arzediyor, içleri boşalıyor, kesiyoruz ama yenilerini ve daha uzun ömürlü olanları ekeceğiz, 10 -15 yılda eskisine yakın bir hale gelecek” diye söz vermişti.
Aradan bir 15 yıl kadar geçti.    
O yetkili şimdi nerede ne işle meşguldur bilemiyorum. Bildiğim; Karaağaç Yolu'nun eski haliyle uzak yakın ilgisinin kalmadığı... 
Sonraki yıllarda bazı ağaçların gerçekten tehlike arzettiğine tanık olduk. Ama hiç bir şekilde kesilenlerin yerine yenileri ve daha uzun ömürlüleri ekilemedi. Ekilenler varsa da bir proje dahilinde düzenli, bilinçli hareket edilemedi... Şimdi bakıyorsunuz göz alabildiğine buğday tarlaları... Suya yakın olduğu için seneye belki çeltik ekerler...!!!
Oysa, Karaağaç gibi tarihi ve kültürel açıdan çok önemli değere sahip olan bir kenti yönetenlerin, buna ilişkin plan ve projeleri de olmalı. Sadece Edirne Belediyesi'nin de değil, başta Edirne Valiliği ve ilgili müdürlüklerinin, Trakya Üniversitesi'nin, Koruma Kurulu'un, bu kentteki mesleki kuruluşlar ve amacı ne olursa olsun tüm sivil isiniyatiflerin...      
Bu konuda yukarda saydıklarımdan planı projesi olan var da ben bilmiyorsam peşin peşin kendilerinden özür dilerim. Yoksa da, bu işin fitilini ateşlemek Belediye Başkanı Recep Gürkan'a düşer diyorum. Karaağaç Yolu ve Karaağaç için özel bir çalışma mutlaka yapılmalı. Bir Karaağaç forumu, platformu, vakfı adı her neyse oluşturulup böyle bir inisiyatif mutlaka harekete geçirilmeli. Yoksa Karaağaç artık bu süslü püslü yükü ve dejenerasyonu kaldıramaz... 
Son günlerde bir de, 'Sarayiçi'nde şehitlerimiz var, Kırkpınar orda yapılmasın?' diyenleri duyuyoruz. (Ben; güreş dualı ve 40 pehlivanın da yenişemeyip şehit olduğu bir spor diye biliyorum.) İyi güzel de öneriniz ne, elinizde plan projeniz var mı...? Sizin dediğinizi, düz mantıkla en karacahil adam bile söyleyebilir. Bunu söyleyen insanın önerisi olacak, hele bir de etkili yetkiliyse projesini yapıp da konuşacak. Edirne'de yakın bir zaman önce proje tayinleri(!) yapıldığını herhalde bu sayın ilgililerimiz henüz duymamış. Naçizane burdan duyurmak isterim.  
'Edirne'yi sevmek' ve 'hizmet' dendiğinde bundan böyle işin uzmanları tarafından hazırlanmış ve kamuoyunun da benimseyeceği projelerle konuşmak gerek. Boş lafa karnımız tok..!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama