ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
ERİK AĞACI
Yayın Tarihi: 11 Haziran 2014 Çarşamba, 12:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu bahar mevsiminde;  ‘Aldandık Erik Ağacım, Aldandık’ ile başlayan bir yazı.
Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış Edirne’nin Osmanlı Saray Mutfağı'nın olduğu yerde bir erik ağacı bitmişti. 
Bu küçük deneme yazısı, biz kültür mirası araştırmacılarının dalından erik yeme zevkini tadabildiği, hatta kazı yapanların gölgesinde dinlendiği erik ağacının hikâyesi…
Bir erik ağacından ‘kültüre dair’ ne çıkar demeyin. Toplum yapısına dair bir tahlil bile yapılır. Hatta bir ağaçtan politikacının hatta toplumun yapısına dair ciltler dolusu kitaplar yazılır. 
Yazılıyor da …
Ancak üslup ne olmalı, önce buna karar vermek gerekli.  Pürü mealimiz; mizahla da anlatılır, dramatize de edilebilir, politize de… Ben olduğu gibi bir erik ağacının başına gelenleri anlatacağım;
Hıdırellez şenlikleri, bu toprakların yüzyıllardır farklı din ve kültürlerde dolayısıyla farklı adlarda ancak her yıl,  hemen hemen aynı günlerde tanık olduğumuz, doğanın uyandığı, kısaca ‘Bahara Merhaba Şenlikleri’’dir. Bu yazıya konu olan erik ağacı vukuatı da Edirne’de kutladığımızı Hıdırellezlerin sonuncusunda yaşandı. 
Edirne Eski Saray Mutfağı'nın olduğu yerde, 20-30 yıllık erik ağacı vardı.  Oldukça da güzel meyve vermekteydi. Kanuni Köprüsü’nde sabaha karşı kutlanan Hıdırellez Şenlikleri için bu yıl Belediye bir farklılık, güzellik aramış kendince ve bizim kendi halinde rüzgârda salınan ağaca  “Dilek Ağacı” unvanını yakıştırmış. Dikilen demir tabeladaki bir satır yazı ile de tescil etmiş. Gece boyunca kurdeleler bağlanmış ağaca, kırmızı-beyaz. Süslenmiş, boyanmış ancak üzerine yakışmamış bir gelinlikle karşılamış gün doğumunu, bizim ağaç. Tıpkı ‘Çocuk Gelinler’ gibi.  Ama kurdeleli bir ağaç görünce dayanamayız ya biz toplum olarak, bağlarız hemen kendi çaputumuzu. Böylece ağacı gören diğer ziyaretçiler de aynı işlemi yapınca, Edirneli aklı evvel kurnaz bir Roman bunu ticari bir metaa haline dönüştürmeye karar vermiş. Başlamış sabahları fazla kurdeleleri çözmeye,  geri dönüşümün farkındayız, maksat ziyan olmasın!  Alçak dallardan çözülen kurdeleler gün boyu otobüslerle gelen ziyaretçilere yeniden satılıyor, böylece hem müteşebbis kazanıyor, hem de gariban ağacın dallarına taşıyacağından fazla yük binmemiş oluyordu. 
Bizler her sabah önünden geçerken bir baktık metal tabela çalınmış, malum buralarda hurda demir gözde. Aziz Nesin hikâyelerinden birinde olduğu gibi ‘Du bakalım ne olacak’ misali izlerken bir sabah baktık ki ağacın kendisi yok. Henüz gelin olalı yirmi gün olmuştu oysa. Gövdesinden geriye kalan küçük parçada hala beyaz kurdeleler sarılıydı, bırakmamışlardı ağacı, dolanmıştı iplikler. Gözümüzün aradığı o rengârenk ağaç yok edilmişti. 
Turistlere nazarlık, muska ve kurdele satan adamı bulup, “Kim kesti bu ağacı?” diye sorduk. Çemşit şu cevabı verdi; “Abi, benim de ekmeğimle oynadılar. Üç ihtimal var. Ağacı, ya beni çekemeyenler kesti ya bizim Romanler çok sevdi, alıp evlerine götürdüler ya da Selimiye’nin etrafındaki ağaçları kesenler” dedi. 
İmam- Cemaat hikâyesi diye düşünürken olan bizim güzelim erik ağacına olmuştu. Ve şairin dizeleri aklıma geldi; ‘Aldandık Erik Ağacım Aldandık…’
Yüzyıllardır bu topraklara hüküm sürmüş bir imparatorlukta artık ‘Ağaç kesen baş keser’ nidaları artık yükselmiyor. Kötü ama belki de kanıksandı. Yeşili yok eden anlayış farklı şekillerde tecelli ediyor. Kimi üç kuruşluk kurdeleyi kıskanıp, Bana yar olmayan komşuma da yar olmasın” diyor. Kimi, “Biz bunlardan yüzlerce hatta binlerce yol kenarlarına diktik bunu da kesmek bizim hakkımız” diyor, kimi de, “İki ağaç için bu kadar çıngara değer mi?” diyor. 
Velhasıl bu güzelim topraklarda yeşilin hatta insanın geldiği nokta tam da budur.   
Bu arada bize kaldı bir kütük!!!

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke