ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Edirne ve Dr. Rıfat Osman
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2014 Çarşamba, 12:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne ile araştırma yaparken, her gün her an yeni bir şeyle karşılaşıyorum. Gerçekten okuyup arşivlediklerim beni hayretlere düşürüyor. Bunlardan biri de Tosyavizade Dr. Rıfat Osman.
Dr. Osman ile ilgili bir şey yazacak değilim. Sadece Edirne’ye bu kadar emek vermiş bir üstadın eserlerini okumak istedim. Zaten üzerine ciltler dolusu kitap makale yazılmış. Ancak Edirne’ye gönül vermiş bir aydının 1930’lu yıllarda ne kadar uzak görüşlü olduğunu, şu an Edirne’nin gündeminde olan konuları, 80-90 yıl önce nasıl önerler getirdiğini bir kez daha hatırlatmak istedim. 
Ölümünün 80. yılı anısına Edirne Belediyesi tarafından yayınlanan, Dr. Ratıp Kazancıgil ile Nilüfer Gökce’nin yayına hazırladıkları, “Tosyavizade Dr Rıfat Osman’ın Kaleminden Edirne” adlı eserde; Kadri Oğuz'un Milli Gazete’de (Yıl 3, Sayı 324, 9 Mayıs 1931) kaleme aldığı ’’Edirne’nin İmarına Dair’’ adlı bir makale yer almaktadır. Bu makalede görüleceği gibi Dr. Rıfat Osman, Edirne Belediyesi’nin imarı 4 kalem önerisi olmuş. Bunları alt alta yazdığımızda, Edirne için mutlaka yapılması gerekenlerin  80 yıl sonra da güncelliğini koruduğunu görürüz.  Virgülüne dahi dokunmadan işte o dört maddede;
1. Yıllardan beri Edirne Belediye dairesi gibi seçkin bir kurumun karşısında, iki cılız, çarpık ağaçla otlar bürümüş bir halde kalan viranenin çocuklara ait bir bahçe haline getirilmesi ve içine, Dilaver Bey adına bir kitabe yazılarak ’Dilaver Bey Bahçesi’ denilmesi.
2. Çarşı civarında ve merkezi bir durumda olarak umumi helaların tesisi.
3. Şehrin en işlek caddesi olan büyük caddede otomobillere ait bir istasyon inşası
4. Kaleiçi’nin güney hududunda bir çöl halinde olan ve her türlü taarruza maruz kalan ‘Tatar Mezarlığı’nın temizlenmesi, arkeolojik bakımdan incelenmesi ile ağaçlandırılması ve bunun ‘Tunca Parkı’ adı ile ve her türlü ihtiyaca cevap vermek şartıyla halkın, gezme ve eğlenmesine mahsus bir park haline de dâhildir. 
Dr. Rıfat Osman bu teklifleri içeren resim ve projeleri daha o yıllarda belediye encümenine vermiş,  değerlendirmeye de alınmış.  
Bu kadar nüfus ve otomobil artışından sonra 80 yıl önce yazılmış bu satırları ancak Edirne’yi gerçekten seven bir aydın yazabilirdi. Ancak seksen yılda Edirne için ne kadar yol aldığımızda ortada.  
Dr. Rıfat Osman’ın önerisini dikkate almayıp Tatar Mezarlığı tamamen yok edilmiş, üzerine de 25 Kasım Stadyumu kondurulmuş. Kazı yapmadan ana toprağın üzerine  inşa edilen stadyumu şimdilerde kaldırıp çok daha büyük bir hilkat garibesi yapılmak isteniyor. Bu nedenle  TOKİ’nin AVM projesinden derhal vaz geçilmelidir. En azından Dr. Rıfat Osman’ın önerisi ile stadyum kaldırıldıktan sonra önce kent arkeolojisi yapılması, daha sonra Tatar Mezarlığı’nı hatırlatan bir proje ile Rıfat Osman’ın önerisini 80 yıl sonra yerine getirip bu alanın artık park olmasını en azından Dr. Rıfat Osman için yapılmalıdır. Belediyenin  karşısına Dilaver Bey Parkı Edirne için  alternatif güzel bir projedir. Kente silüeti bozmayan  uygun bir noktalara Umumi Tuvalet ve Otopark ise bütün Edirnelilerin ortak beklentisidir. 
Engin uz görüşlerinden dolayı Edirne için yüreği atan yazıp-çizen fotoğraf çeken resim yapan; Süheyl Ünver, Rıfat Osman, Osman Nuri Peremeci, Oral Onur, Ratıp Kazancıgil, Nilüfer Gökçe, Tayyip Yılmaz, Güngör Mazlum gibi çok değerli üstatları bir kez daha saygı ve minnettarlıkla anmak, selamlamak gerek. İyi ki varsınız!

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke