ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Bir Sempozyumun Ardından
Yayın Tarihi: 19 Kasım 2014 Çarşamba, 11:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

4 ay önce Türkiye’den 4 bin 500 km ötesinde, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan AB üyesi Portekiz Belediye Başkanlığı’ndan bir davet geldi. Portekiz’in kuzeyinde Villa Real bölgesindeki Chaves (Roma Çağı’nda Aqua Flavia) kentinde ılıcalarla ilgili yapılacak bilimsel bir sempozyum düzenlenmesi kararlaştırılmış. Çünkü geçen yıl Chaves’in merkezinde yıkılan binanın altından Roma Çağı’na ait ılıca çıkmış. Bir yandan kazı yapılırken, diğer taraftan kendi aralarında çözüm önerileri tartışılmış. 
Karar; Avrupa’da ılıcası olan ülkelerden ılıcalar ile ilgili birer uzman Cahvez’e davet edilmesi, sempozyumda her bilim adamı kendi ülkelerindeki ılıcalar hakkında bilgilerini paylaşılması, kent arkeolojisine dair çözüm önerilerini sunulması, bunlardan elde edilen sonuçlara göre de buluntular değerlendirilmesi. İtalya, Almanya, İspanya, Macaristan, Fransa’dan ilgili bilim adamlarının yanı sıra Türkiye’den de beni davet ettiler. Çünkü sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük en sağlam kalabilmiş ılıcası olan Allianoi’u on yıl önce keşfetmiş ve bütün dünyaya duyurmuştuk. 
Cahves’e gittiğimde, sempozyuma Dünya’nın ılıcalarla ilgili sayılı bilim adamlarının katıldığını fark ettim. Sempozyumda o küçük kent halkı dahil neredeyse herkesin Allianoi’u takip ettiklerine, Türkiye’de alışık olmadığım ilgi ve alakayı Portekiz’de ülkede gördüm. Çünkü onların bir kısmının da 1998-2006 arasında Allianoi’u ziyaret ettiklerini ve çok etkilendiklerini söylediler.
Sempozyumda Türkiye’de alışık olmadığım bir şekilde kent halkının yoğun katılımı beni çok şaşırttı. Kent kültür merkezinde büyük bir salonda yapılan sempozyumun her oturumunun ardından salondaki yoğun katılımcıların sorularıyla zenginleşen etkinlik, iki gün sürdü.
Sempozyum sonrası dinleyicilerin de katılımıyla İspanya’nın Katalan bölgesindeki ılıcalar ve UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ndeki merkezlerini yaklaşık 150 Chavezli entelektüele birlikte ziyaret ettik. İspanya’daki Roma dönemine ait özellikle ılıcaların kentsel arkeoloji açısından bulunuş hikayesi, fonksiyon verilmesi kent arkeologları tarafından bizlere detaylı bir şekilde anlatıldı. 
İspanya dönüşünde, Portekiz’de Chaves Ilıcası’nın geleceği ile ilgili kent halkı ile birlikte yeniden değerlendirme yapıldı. Sonuç; Ilıca kazısının tamamlanması, kent arkeolojisine kazandırılması, üzerine Chaves Kent Müzesi’nin yapılması bitirildikten sonra katılımcıların yeniden Cahves’e davet edilmesi…
Bütün bu muhteşem organizasyon bilimsel çabalar ekonomisi bizden çok çok daha geri on bir milyonluk bir ülkenin kültür mirasına nasıl sahip çıkılması gerektiğini daha doğrusu geleceğe nasıl hazırlandıklarını göstermesi açısından benim için de büyük bir deneyimdi. 
Türkiye ve Edirne’deki kent arkeolojisine konu olan eserlerin durumlarını her gün yaşanan kültür katliamlarını restorasyon rezilliklerini gördükçe daha çok ama çok yol almamız gerektiğini düşünmeden edemiyorum. 
Selimiye’nin önünde bütün uyarılara rağmen şuursuzca yapılan kazıyı (ki bu köşede de defalarca yazdım) ya da on yıllardır koruma altına alınmayı bekleyen Edirne (Hadrianopolis) kent surlarının önünden geçtikçe kimin adına utanç duyalım bilemedim.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke