ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
ANIT ÖĞRETMENLERİMİZ
Yayın Tarihi: 31 Aralık 2014 Çarşamba, 11:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Öğretmenlik, insanın hayat tarzında belli bir değişim kazandırmışsa anlamı vardır. Hepimiz eğitim yaşantımız boyunca onlarca öğretmenle tanışmışızdır. Özellikle ilkokul öğretmenlerimiz kimi zaman çok derin izler bırakır. Bazı öğretmenler görev yaptığı sınıfla, hatta okulla özdeşleşir. Bazıları da kentle, hayat boyu o kentin öğretmeni olurlar, yaşam boyu öğretirler. Çevrelerinde her daim de öğrenci vardır. Aldıkları üç kuruşluk emekli maaşları da -pek çok insanının kelimenin anlamını bile bilemediği- idealizm uğruna harcanır.  
Biz arkeologlar özellikle araştırma yaptığımız kent veya kırsal alanda böyle öğretmenleri bulmaya çalışırız. Hemen hemen her kentte köy enstitüsü mezunu bir öğretmenin, halen bütün gücüyle mücadele ettiğini görürüz. Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler, bizim için her anlamda en önemli rehberdir.  Kimileri yaşadığı kentin kültürel miraslıyla, kimileri herhangi bir sanat dalıyla, kimileri serdeki örgütçü toplumsal yapılarıyla, kimileri de vazgeçemediği öğrencileri ile.
Edirne’ye geldiğimde tanıdığım ve hayranlık duyduğum öğretmenlerden biri de Hasan Tahsin Yılmaz’dı. 1948’de Erzurum’da başlayan yaşam mücadelesi, memleketin değişik yerlerinde Türkçe öğretmenliği yaparak devam ettirmiş, onur madalyaları olarak onca sürgün-soruşturmadan sonra Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nde emekli olmuştur.   
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Öğretmen Lisesi’nde Yetişenler Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi’nin açılmasında aktif rol oynadı.  Pek çok yerel gazetede köşe yazısı, yerel televizyonlarda programlar yaparak, aydın sorumluluğuyla toplumla düşüncelerini paylaşmak istedi. 
Şimdilerde ÇYDD Edirne Şubesi’nde her zaman etrafında gençlerin olduğu saygın bir edebiyatçı öğretmen olmayı bir yaşam biçimi haline getiren, hoş sohbet ancak son derece mütevazi bir bilge. Emeklilik sonrasında başka işler yapan hatta meslekten nefret ederek görev yapan onlarca öğretmene karşılık, 43 yıllık deneyimini gençlere bıkıp usanmadan vermeye devam ediyor.  
Bağımlılık yaratan hoş sohbetinin yanı sıra; ‘Taşra Yazı’ adlı denemesiyle, ‘Günışığı Emzirmek’ adlı şiir kitapları yayınlanan Yılmaz, aynı zamanda çok iyi bir uygarlık tarihçisidir. Akademik tarzdaki uygarlık tarihi kitaplarını takip ederek kendinin sürekli yenilemektedir. Okumak yazmak gençlerle gerçek anlamda Atatürkçülüğü paylaşmak onun adeta yaşam biçimi olmuştur. 
Çevresinde farklı kentlerden gelen onlarca öğrenciyle bir şekilde burs bulan, gençler için çırpınan, iki öğrenciyi daha tiyatro ile tanıştırmak için sürekli mücadele eden gerçek bir vatanseverdir, Örgütçüdür, Devrimcidir, Halkçıdır, Demokrattır, İnsancıldır, Aydınlanmacıdır. Kısaca biz akademisyenlerin örnek alması gereken örnek bir eğitimcidir.  
Edirne’de tanışma onuruna kavuştuğum; Tayyar Öğretmen, Mehmet Öğretmen, Ziya Öğretmen, Hasan Tahsin Öğretmen gibi gerçek anlamda hazineleri tanımak bizler için büyük şanstır. Onlardan hümanistik değerler olmak üzere daha çok şeyleri öğrenmemiz mümkün.  Kentin tüm yetkili makamları, sadece öğretmenler gününde sözde değil, bu değerleri her zaman ellerinin üstünde tutmalıdır. Çünkü artık ne çağdaş insani değerleri yükseltmek isteyen köy enstitülerimiz, öğretmenliği bir yaşam biçimi olarak algılayanlar ne de öyle bağımsız, özgür düşünebilen ve düşündüğünü yazımla paylaşmak isteyen duyarlı bir nesil kaldı.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke