ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
ÖLÜM İLANI …
Yayın Tarihi: 07 Ocak 2015 Çarşamba, 11:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

21'inci yüzyılda yaşıyoruz. Nerdeyse ana okulundan itibaren hemen hemen herkesin elinde en azından bir telefon var. Bazılarında ise en afilisinden tabak gibi akıllı telefon. Kentte yaşayıp da sosyal medyadan haberi olmayan artık yok gibi. Değil kentteki en küçük bir olay, Dünya’nın diğer ucundaki bir gelişmeyi bile saniyeler içinde öğreniyor, hatta canlı izleyebiliyoruz.  
Kentli olmak kentte yaşamanın ayrıcalıklarını; sanat, kültür, bilim kolay ulaşılabilir, hizmet ve kalitesi kısaca sosyal devletçilikle hissettirilmesi gerekiyor. Yoksa geçen yüzyılda ancak kırsalda yaşananlarla veya zorunluktan doğan bazı geleneklerle değil.  
160 bin nüfuslu kent merkezinde, günde en az iki üç kez, neredeyse bütün kente duyuracak şekilde;  bilmem kimin nesi şeklinde yedi göbek aile isimi saydıktan sonra hakkın rahmetine kavuşmuştur, cenazesi şu camiden kaldırılacaktır,  şuraya defin edilecektir. Anonsu veriliyor. Veya şu hastanede yatan hasta için acil şu kana ihtiyaç vardır. Kan verebileceklerin şu hastaneye başvurmaları rica olunur anonsunu duyuyoruz. Dolayısıyla belediye hoparlöründen mütemadiyen ölüm ve kan anonsları kulaklarımızda yankılanırken bunlar artık vaka-i adliyeden diye kanıksamışız. Hele kente bir de sanatsal herhangi bir etkinlik geldi mi, seyreyle cümbüşü; sabahtan akşama kadar kent merkezinde bir hoparlör eziyeti. Bir de belediyede sesi kötü bir sunucu o gün o cihazın başında nöbetçi ise gün bitmez oluyor.   
Son on yıldır kaç kişi bu hoparlörlerden ilk kez bir ölüm haberini duyup yakını kaybettiğini öğreniyor? Veya kan ihtiyacını duyan kaç kişi kim olduğunu bilmeden Tıp Fakültesi’ne gidip kan veriyor? Merak ediyorum. Bu durumu ilelebet sürdürüleceğine, Belediye bir anket çalışması yaptırıp öğrenemez mi? Buna benzer kentte pek çok memnuniyet sorusu aklıma geliyor. Sokak isimlerinden, yeşil alan kullanımına, sokak hayvanlarından kent içi ulaşıma kadar. Bunları içeren tarafsız bir anket çalışması bu kadar mı zor? Atatürkçü olduklarını iddia eden yöneticilerimiz biraz yenilikçi olup, kent yaşamında çağdaş adımşar atamazlar mı? 
Neredeyse her yüz metrede bir konulan o hoparlörlerin yanındaki evlerde yaşayan küçük çocuk sahibi, yaşlı hastası olanların veya gece mesaisinde çalışanların her gün yaşadığı ses/gürültü kirliliğini düşünebiliyor musunuz? Bir gün, iki gün değil istisnasız her gün, hafta sonu da dahil.
Apartmanlarda alt katta cenazesi olan bir komşunun farkında bile olmadan günlerce sokakta süren düğün ya da sünnet düğünlerindeki davullu zurnalı ses kirliliği ise gerçekten sabırları zorluyor. Sokaklarda ev aralarında yapılan çengili çıngılı düğünlerin ancak kırsalda anlamı vardır. Bunlara bir de sokaklarda ısrarla dolaşan makineci - overlokcu, eskici / hurdacı arabalarını dâhil ettiğiniz zaman işte size yirmi birinci yüzyıla örnek bir kent Edirne. 
Kültür başkentine aday olmaya çalışan bu güzelim tarihi kentte, tuz, şeker ve asansörün yanı sıra modernitenin kıstaslarından bir olan ses kirliliği düzenlemesini de getirmek yok mu? 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke