ANASAYFA
26 Haziran 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
EDİRNE’DE TAŞKIN GERÇEĞİ
Yayın Tarihi: 14 Ocak 2015 Çarşamba, 12:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dünyada Edirne kadar su için kurulmuş, sudan bu kadar mağdur olmuş zamanla bürokratların marifetiyle suya küsmüş bir kent daha var mıdır? 
Nehirlerin birleştiği bir noktada, nehrin getirdiği alüvyonlar sayesinde bereketli bir vadinin oluştuğu bu coğrafyada, ilk yerleşmeler neolitik çağdan itibaren başlamış olmalıdır.  Roma döneminde ise jeopolitik konumu açıdan en uygun görülen bugünkü Kaleiçi semti seçilmiş ve burada bir ordugâh (Casturum) kurumuştur. 
Bir yandan temiz sudan yararlanmak, diğer taraftan kirli sudan kurtulmak için son derece elverişli nehirler derken, denize açılan mükemmel bir liman kenti olmasının yanı sıra doğu-batı arasındaki önemli kara yollarının da buradan geçmek zorunda olması Hadrianopolis’i daha bir önemli kılmıştır.  
Savaş ve işgaller bir yana, taşkın kentin bu noktada kurulma nedeni olan nehirler, insanoğlunun palyatif yaklaşımları sonucu doğaya verdiği tahribat sonrasında dezavantaja dönüşmüştür. Çünkü 1900’lerin başına kadar Meriç aracılığı ile Filipe’den Edirne'ye ve Ege Denizi’ne açılan pirinç ve kereste taşıyan ticaret gemileri akarsu yataklarının sedimantasyonla dolmaları sonucu artık çalışamaz duruma gelmiştir. Bunun sonucunda örneğin Hadrianopolis’in (Edirne) zaman zaman çok ciddi bazen günlerce süren taşkınlara maruz kaldığı bilinmektedir. Örneğin; 23.09.1509, 1571, 29.01.1844, 04.11.1858, 23.08.1910 tarihlerinde çok çok büyük yıkım ve zayiatlar yaşamıştır. Ancak onlarca işgale, savunmaya taşkına, salgın hastalığa karşın kent önemini koruyarak günümüze kadar gelmiştir.  
Taşkın gerçeği Edirne’nin değişmeyen kaderi gibidir. Cumhuriyetin daha ilk yıllarında taşkınlardan korunmak için girişimlerde bulunulmuştur. 1926 yılında kurtuluş mücadelesi verdiğimiz Yunanistan’la onca sınır sorunu, kişisel hırs ve kan varken, ciddi anlamda bir antlaşma yapılmıştır. Bu antlaşma sonucunda; Tunca-Meriç taşkınları için 182 km uzunluğundaki seddenin yapımı planlanmıştır. Ancak bu proje ile birlikte Ege Denizi kıyısında oluşan delta nedeniyle sınır ihlalleri yaşanmaya başlanmıştır. Koruma projesi Atatürk’ün sağlığında 1934/5 yılında yeniden gündeme gelmiştir.  Ve ortak bir komite kurulmuş ancak tamamlanmadan askıya alınmıştır. Ardından 2. Dünya Savaşı nedeniyle proje durmak zorunda kalmıştır. Savaş sonrasında özellikle Türkiye’yi arka çiftliği gibi algılayan Amerika, Marschall yardımları ile taşkınlara çözüm bulunması için seddeler tekrar gündeme gelmiştir.  
Demokrat partili 1950-1955’li yıllar, Caterpillar Firması’nın canlanmaya ve Türkiye’yi iştigal etmeye başladığı dönemdir. ABD’nin desteği ile Türkiye–Yunanistan arasında yeniden komitelerin kurulduğu bu dönem Kıbrıs çıkartmasının olduğu 1974 yılına kadar devam etmiştir. Projenin bitmesine, son 12 km kala yani İpsala’ya kadar sedde devam etmiştir. 1980’li yıllara kadar da bu seddeler kullanılıyor. Ancak Bulgaristan’ın nehirler üzerine baraj yapması ile işler değişmiştir. Yağışların pik yaptığı dönmede, baraj kapakları açılınca mevcut tüm rusubat dere yataklarını doldurmaya başlamıştır.  
2006 yılında ilk büyük taşkın yaşanıyor. Ve son yıllarda seddelere rağmen Edirne sürekli taşkın tehlikesi ile yaşamak zorunda kalmıştır. 
Dolayısıyla 1950’li yıllarda dünyada teknoloji alanında gelişmeler görülürken, savaştan yeni çıkmış bir ülkenin aradığı çözümler yeniden gündeme gelmiştir. Amerikan yardımları ile dışa bağımlı bir süreç yaratmak için kullanılan Edirne sedde serüvenini ‘Cahiliye Dönemi’ olarak nitelendirmek mümkündür. Gerçekte var olan ‘masum yerel’ ve ‘profesyonel uluslararası projelerden’ bihaber uygulama alanı olmuş bir Edirne söz konusudur. Bunun daha acısı 1980’li yıllardan sonra yaşanacaktır ki buna da başka bir isim vermek gerekir. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çatı onarımı yaptırılacak
Kazan onarım işi yaptırılacak
Bina işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke