ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eldivenli Kız / ELDİVENLİ KIZ
TRAFİK
Yayın Tarihi: 19 Şubat 2015 Perşembe, 11:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Günün birinde, 'bir kadın sürücü trafikte kavga etti', ya da 'dayak yedi' diye bir haber duyarsanız, emin olun, o olayın kahramanlarından biri olmam ihtimali çok yüksek... 
Gün geçmiyor ki, trafikte yaya geçidinde bekleşen yayalara yol verdiğim için arkamdan gelen sürücülerin kornalı, el kol işaretli taciz edici davranışlarına muhatap olmayayım. Ben ne yapıyorum derseniz, o terbiyesizlere aynen mukabele ediyorum.
Bütün dünyada yaya geçidi olsun olmasın, bir yaya caddeye doğru değil adım atmak, adım atmaya teşebbüs ettiyse bile sürücülerin yavaşlaması, arkadan akan trafik elverdiğince durması gerekir. Hele yaya geçidinin olduğu yerlerde karşıya geçmek isteyen birileri bekliyorsa mutlaka öncelik onlara verilir. Bu çok basit ve evrensel bir trafik kuralıdır.
Ama her nedense bizim ülkenin sürücüleri, bu evrensel kuralın uygulanmasını, ülkesel bazda tersine çevirmiş, yaya geçidinden son gaz geçmeyi, hatta geçerken de yayaları korumak(!) babından  korna çalıp uyarmayı görev bilmektedir.  
Garibim yayalar da bu duruma öyle alıştırılmışlar ki, karşıdan karşıya geçebilmek için trafiğin tamamen kesilmesini beklerler. Yani canlarını korumak için evrensel trafik ilkelerine uyulmasından hiç mi hiç umutları kalmamıştır...
İşte bu nedenlerle özellikle Londra Asfaltı'nda Balta Otel, eski İl Halk Kütüphanesi, Aşiyan Düğün Sarayı ve Eski Cami önündeki ışıksız yaya geçitleri büyük tehlike arzediyor. Bu geçitlerde bekleyen yayalar sürücüler tarafından o kadar sindirilmiş ki, eğer bir sürücü onlara yol verirse, geçmeye bile çekiniyor, bazıları elleriyle, 'yok siz geçin' işareti yapıyorlar.
Nasıl yapmasınlar ki, bölünmüş yolun sağ şeridinden geçen araç onlara yol verdi diyelim. Maazallah sol şeritten geçen aracın, 'Ben de durmalıyım' dememesi halinde kaza kaçınılmaz olur. İnsanlar, “Sürücünün biri bize yol verdi, aman geçelim!” demiyor, diğer şeritten son sürat gelen araçların altında kalmaktan korkuyor haklı olarak. 
Yaya geçitlerinde duran ve bekleyen yayalara yol veren bir sürücü olarak;  bana korna çalıp, 'hey ne duruyorsun be sersem' tripleri yapan sürücülerle, yaya geçidinde yanımdaki şeritten son sürat, “acaba önüme bir yaya çıkar mı?” diye düşünmeyenleri dövesim geliyor. İşin ilginç yanı, bu sürücülerin çoğunun Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul veya başka kentlere ait plakaları olan araçları kullanıyor olmaları...
Geçen gün eski İl Halk Kütüphanesi'nin az aşağısındaki yaya geçidinde yayalara yol verdiğimde, gözlerimi yaşartan bir olaya şahit oldum. Arkadan gelen 22 plaka bir taksi, sol şeritte yanımda duruverdi. En az yaylar kadar şaşırdım. Yayalar ise güvence altında, mutlu mesut bize el sallayıp teşekkür ederek karşıya geçtiler.
Düşünsenize, sabah sabah üç beş kişinin size gülümsemesi ve sizin de onlara aynı şekilde karşılık vermeniz, güne de süper başlamanıza neden olmaz mıydı? Neden, çok elzem ve çok basit bir kuralı yerine getirip, insanlara verdiğiniz önemi göstermeyesiniz? Derdiniz ne ki, yaya geçitlerinden bir yerinize neft yağı sürülmüş gibi son sürat geçiyorsunuz?  Durun be kardeşim, durun! Kurallar da size bunu emrediyor... Yemişim kuralını, orada kanlı canlı insanlar duruyor ve siz onların haklarını ellerinden alıp, bir de ukalalık yapıyorsunuz.
Trafikte en sinir olduğum sürücü tipi budur işte...!  Hem cahil, hem görgüsüz, hem de empati yoksunu... Aslında kar veya yağmur altında, üzerine bir ton çamurlu su sıçratarak yanından geçtiğiniz yayalar, ya sizin aile bireyleriniz olsa ne yapardınız? İçinizden inip ağzının payını vermek, ya da suratına tükürmek geçmez miydi!?
Başka kentlerdeki sürücüler, özellikle İstanbul'da eğer yüklüce cezalar ödememişse yayaların hakkına hukukuna hiç bakmıyor. Ama Edirne'de lütfen buna uyalım, uymayıp taciz edeni de aynı şekilde karşılık verdikten sonra 155'e şikayet edelim.
Burnumuzun dibindeki Bulgaristan ve özellikle Yunanistan'a gidenler, oradaki sürücülerin yayalara olan davranışlarına da şahit olmuştur. Bizler, yaya geçidini beklemeden karşıya geçme alışkanlığı olan insanlarız. Buna rağmen Yunanistan'da şehir içindeki bütün araçların geçit olsun olmasın, yayalar için durduğunu biliyorum. Çünkü kural evrensel, “Öncelik yayaların!...”
     Sürücü kurslarından ricam, şoför adaylarına emniyet kemeri kadar elzem olan bu kuralı ezberletsinler. Çünkü özellikle genç sürücüler yayalara karşı çok saygısız...  Hazır araç kullanmayı öğrenirken bu evrensel kural da kafalara bir şekilde kazınmalı. 
    Şehiriçi Trafik Şube de, en az hız, kemer ve alkol kontrolleri kadar yaya geçitlerine önem vermeli. Kuralı ihlal edenlerin yayaları nasıl ölümcül kazalarla karşı karşıya bıraktığına bir bakın. Utanarak yazıyorum, maalesef bu evrensel kurala başta trafiğe ait araçlar uymuyor.   
    Sevgili sürücüler, yarın, karşıya geçmek için geçitlerde bekleyen yayalara yol vermek için bir zahmet durun. İnsanların nasıl şaşkınlıkla ve gözlerinin içleri gülerek size baktığını göreceksiniz. Bunun için bile olsa bu küçücük zahmete (!) katlanmaya değmez mi...!?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama