ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
KENT PLANLAMASI
Yayın Tarihi: 02 Eylül 2015 Çarşamba, 16:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Mimar Turgut Cansever, "Şehir mimarisini kurtarmak için yapılacak yapı hacmi fedakârlıkları, ülke bilinç düzeyinin gelişmişliğini belirleyecektir." der.
Bu sözü temel alıp yıllara göre ülkede iktidar olmuş hükümetlerin, yerel yönetimlerin imar aflarına ve imar uygulamalarına baktığınızda zihniyeti hatta toplumların yaşam felsefesi çözümlenebilir. 30-40 yıl sonrası toplumun hangi istikamete doğru evrildiği bile gözlemlenebilir. 
Bu memlekette yaşadığı kente dair geçmişe bir özlem varsa, yani bizim zamanımızda; bahçemiz vardı, toprakla uğraşırdık, güllerimiz vardı, bahçedeki ağacımızın dalından meyve koparırdık, komşuluk şöyleydi gibi öykünmeler oluyorsa suçun büyük bir kısmı da sende be kardeşim demeli... 
Halktan kopuk her yönetimin bir şekilde kentin katline aracı olmuştur. Bundan dolayıdır ki en ağır tahribatlar, halktan uzak askeri ve kibirli sivil yönetimler zamanlarında yaşanmıştır. Ben izin verdim oldu mantığı ile plansız gelişen kentler; zamanla otoparkları olmayan, estetikten yoksun çirkin bloklar, şuursuz şekilde dikine gelişen yapılar, yeşil alanların yok edildiği kentler, dolayısıyla da birbirini tanımayan hatta birbirine asgari saygısı olmayan şuursuz güruhları yaratır. Yatay ölçüde gelişen mütevazi konutlardan, dikine gelişen pervazsız yapılara geçiş aşamasında insanlar önce mütevaziliklerini kaybederler.
Çok değil 10-15 yıl önce imara açılan modern yerleşim yerlerinde sokak ve caddelerin çok dar olması otoparkların plan tadilatı ile revize edilerek yaşanmaz semtler haline geleceğini göreceğiz. Buna izin verenler nasıl anılacak? 
Bir kente örnek model olması gereken kampüslerin planlama açısından günlük çıkar ve hırslarla veya politik gerekçelerle nasıl kötü yapılaşmaya sahne olduğunu görmek, demokratik olmayan akademik ortamlarda ne için nelerin feda edildiğini yaşamak gibi ….
Kar veya siyasi rant beklentileriyle imar planlamaları yapanların tarihte hep lanetlendiğine dair sayısız örnek vardır. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama