ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
GEÇ GELEN BİR SEMPOZYUM
Yayın Tarihi: 07 Nisan 2016 Perşembe, 10:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

23-27 Mayıs 2016'da 38'inci Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, Edirne'de yapılacak. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 37 yıldan bu yana aralıksız ve başarı ile organize ettiği Sempozyum, Türkiye'de kazı araştırma ve arkeometri konusunda çalışması olan herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bir önceki yıl arazide yapılan çalışmalara dair sonuçların zengin görseller aracılığı ile anlatılarak tartışıldığı organizasyon, en az 3-4 ayrı salonda onlarca seksiyonla ele alınıyor. Dolayısıyla uluslararası sempozyum, biz arkeolog ve sanat tarihçiler için bulunmaz bir fırsat niteliğinde. Herkesin birbirinden ve çalışmalarından haberdar olabildiği, ortak projeler ürettiği, sonuçları kıyasıya tartıştığı etkinlik, tam bir arkeoloji şölenine dönüşebiliyor. Kent dışından gelen meraklılar, kitap severler ve aydın yerel kent halkı da katabildiği oranda bilgi şöleninin niteliği daha da artıyor. Çünkü sempozyumda 350'nin üzerinde Göbekli Tepe'den Yenikapı'ya, Artvin'den Muğla'daki ören yerlerine kadar çok farklı konularda 2015 yılının kazı, araştırma ve arkeometri sonuç bildirileri sunulacak. Yaklaşık 500 - 600 katılımcı o hafta içinde Edirne'de olacak. Yurtdışından ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada ve Polonya'dan bilim insanı sempozyumda yer alacak.


Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyum, 1979-2003 yılları arasında Ankara'da yapılırken 2004 yılından bu yana Konya, Çanakkale, Kocaeli, Ankara, Denizli, Ankara, İstanbul, Malatya, Çorum, Muğla, Gaziantep ve Erzurum'daki üniversitelerle birlikte yapılmaya başlandı. Sempozyum süresince Balkan Kongre Merkezinde arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi, şirket ve STK olmak üzere, çeşitli illerden yaklaşık 20 tanıtım standı açılması bekleniyor.
Sempozyum, 37 yıldan sonra ilk kez nihayet bir Trakya kentinde yapılacak. Kültürel mirasa duyarlı Edirne eski Valisi Sn. Hasan Duruer zamanında ev sahipliği talebi yapılmış, ancak çeşitli nedenlerle gerçekleşmemişti. Üç yıl aradan sonra bu kez bir aksilik çıkmaz ise nihayet ilimizde gerçekleşecek. 
Cumhuriyet sonrası ilk kazıların yapıldığı Trakya, bugün ne yazık ki en az arkeolojik bilimsel çalışmaların ancak çok definecilerin cirit attığı bir coğrafya durumunda. Son derece önemli bir kara parçası olmasına rağmen üç Trakya şehrinde toplamda üç Bakanlar Kurulu izniyle yapılan kazı,  dört Yüzey Araştırması var. İlimizde Edirne Eski Sarayı Bahçeşehir Üniversitesi, Enez'i İstanbul Üniversitesi kazıyor.  Bu üç kentte eğitim öğretim veren tek arkeoloji bölümü ise 30 yıldır Trakya Üniversitesi'nde mevcut. Ancak öğretim elamanlarından hiç biri Trakya'da çalış(a)mıyor. Oysa Trakya Üniversitesi'nden son yıllarda ayrılan Çanakkale Üniversitesi'nin Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerindeki bütün elamanlar İl içinde bir kazı ve araştırma projesini yürütüyor. Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediye Başkanlığı ve 18 Mart Üniversitesi Rektörlüğü, arkeolojinin kentin kültürel yaşamı ve üniversite açısından önemini kavradığından, pek çok projenin önünü açtığına bu kısa süre zarfında canlı olarak şahit olduk.  Kentte her yıl düzenli olarak valilik, belediye ve üniversitenin desteklediği kent halkını bilinçlendirmek amacıyla kent içi arkeoloji sempozyumları yapılıyor. Halkın bu konuda duyarlılığı örnek gösterilecek bir konumda. Çanakkale Edirne'ye çok mu uzak? Çanakkale'de kaçak kazı neredeyse minimum noktada. Oysa doğru dürüst bilimsel kazıların yapıl(a)madığı Trakya'da her yerde, kentlerin içinde bile define ve kaçak kazı çukurları var. 
Ne dersiniz, birileri bu kadim kent için üzerine düşeni artık yapar mı? 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama