ANASAYFA
23 Nisan 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
AYRANIMIZ KABARSIN AMA…
Yayın Tarihi: 05 Ocak 2017 Perşembe, 10:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her gün bir gün öncesinden daha ileri bir düşünme ve yaşama ulaşamıyor isek hayatı eksik yaşıyoruz demektir. Yenilenmek gerek her yeni günde. Yenilenemiyor isek geri kalır ve dünyadan koparak cennet cehennem arası yaşam olan Araf'ta kalırız. Son yıllarda durum Araf'ı bile unutturup dünyayı cehenneme çeviriyor. 
İnsan cennet için yaşar. Kimisi bilime sarılır ve dünyayı cennete çevirmeye çalışır, kimisi ise inandığı sonsuz yaşamda, ölüm sonrasında cennette olmak için çalışır ki başkasına dayatmaz ise saygı duyulabilir. Bu nedenle laiklik olmazsa olmazdır.
Son yıllara bakalım; ister ülkemize ister dünyaya… Tek kutuplu dünya sistemi kendini kabul ettirdikten sonra evrensel barış hayali kurarken neden ve nasıl tartışması henüz yapılamayan 2001 Eylül saldırısı oldu ABD'de. Ve ardından terör arttı!
Her yılbaşına umutla gireriz ve daha güzel bir dünya hayalimizi belirtiriz çevremize. Geçmişte kartlar yolluyorduk ve her biri hayal edebildiğimiz güzel manzaralı karlı evlerdi. 2017 yılına girerken de öyle yaptık. Unuttuk kötülükleri, ölümleri. (Elbet unutmadık, unutmak istedik. Yoksa acı unutulur mu? Unutursak yinelenir.) Safça iyilikler diledik yeni yıldan.
2016'yı tüm kötülükleriyle unutup geçen hafta “iyi… iyi…” diyerek bitirmiş ve 2017'ye umudu aktarmıştık. Ama sabaha varmamıştık ki terörile vuruldu mutluluğumuz. 
Terör hepimizin ayranını kabartıyor. Toplumsal bir öfke yaşıyoruz, birbirimizi kırıyoruz. Birçok şey “insan” onuruna yakışır değil, bunu da biliyoruz. Ama çözüm kabarık ayranlarımızla birbirimizi kırmak değil. Hele saflaşmak, ayrışmak hiç değil. Saflaşacağız, ayrışacağız ama bu komşumuz, iş arkadaşımız, mahallelimizile değil, bize bunu yaşatan fikrin yürütücülerine karşı olmalıdır.
Dünya, bilinçli olarak bir kaosa doğru sürükleniyor. Yönetmek için bu belki birilerine yarayabilir ve yarıyor da. Ama bizim için insani değildir ve biz, bizim ayranımızın kabarmasına neden olanları ve amaçlarını iyi görmeli ve ancak akıl ve bilim önderliğinde örgütlenerek kabarık ayranımıza yön vermeliyiz. Aksi; istenen kaos ortamına hizmet etmektir.
Ayranımız kabarık dedim ya öfkemiz burnumuzda. Evet, bunun nedeni toplumsal güvensizlik, yarına dair umutsuzluk, vb. vb.
Kabarık ayranımız günlük hayatımızı da yönlendiriyor. 31 Aralık günü yağan kar, yeni yıla kar manzaraları ile girmemize olanak sağladı. Kentimize yıllardır böyle güzel kar yağmamıştı. Sıcak barınak ve beslenecek azığımız var ise, ulaşım, su, elektrik gibi temel hizmetlereulaşabiliyor isekkar güzeldir. Ama olmadı. ETUS kışa hazır olmadığını kanıtladı. Otobüsler hizmet dışı kaldı. Yetersiz eleman yüzünden belediye hızlı bir şekilde yolları açamadı. 
Olumsuzlukların kurumsal sorumluları var ve hesap sormalıyız. Ama kendimize de bakmamız gerekir. Her güzelliğin bedeli de var. Cumartesi son gün ve Cumartesi Pazarı da olduğundan trafik yoğunluğu fazlaydı. Alışveriş için çıkıp bir yerlerde takılacaktım ama kar yağışını görünce acilen işimi bitirip arabamı eve çektim ve Ayçiçek heykeli yanında bir yerde izledim trafiği. Hafif yokuş olan yol tam karmaşaydı. Kabak lastikle, keyfi olarak yollara çıkanlar trafiğin felç olmasına sebep oluyordu. Böyle günlerde sadece ulaşım araçları, sarı taksiler ve hizmet araçları yollarda olmalı. Nitekim yanıma gelen bir arkadaş bankalardan bindiği otobüs ile tam bir buçuk saatte buraya geldiğini söyledi. Nedenini sorduğumuzda; sağa sola kayan arabalar yüzünden yolun kapandığını ve onlarla uğraşıldığını söyledi.Ya ambulans ile giden hastamız olsa? Ayranımız kabarmaz mı? Kime kızarız?
Umarız Belediye, ETUS yaşanan olumsuzluklardan ders çıkarır ve eksikliklerini kabul ederek çözüm üretmeye adım atacağını beyan eder. Ve biz yurttaşlar da kendimizce ders alırız. Bundan sonrasında güzellikleri mutlulukla, ayranımız kabarmadan yaşayabiliriz. Çünkü kış da sorunlar da devam ediyor.
Evet, terördü, ulaşımdı, yarındı, işsizlikti, işten atılma korkusuydu, kardı, ulaşımdı, … say sayabildiğince… Anayasa maddesi olan laikliği savunmak bile suç oldu ve gençler toplanıp içeri konuyor, tutuklanıyor iken elbette ayranımız kabaracak. Ama örgütsüz ise kabarır iner, kabarır iner, kabarır iner… Ve kırdığımız kalpler sonucunda daha da yalnızlaşırız.
Kabaran ayranımızı örgütlü bir şekilde sistemin sürdürücülerine yönlendirdiğimizde sorunlar çözülme yoluna gider ve biz kabarık ayranımızın üst dudağımıza dokunuşundan veya bıyığımıza bulaşarak beyazlatmasından duyduğumuz haz ile mutluluğu tadarız.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Mermer Süsleme Ve Kaplama
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE