ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Bu Kentten Bir AĞIRGAN Geçti
Yayın Tarihi: 06 Ocak 2017 Cuma, 17:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her kadim kentin tecrübeli yerel tarihçileri vardır. Genelde örnek insan yetiştirme ülküsüyle kurulmuş Köy Enstitüleri veya onların izinden giden Öğretmen Okulu mezunları bu işi görev bilinci ile yaparlar. Bazen de farklı kurumlarda kentte uzun yıllar hizmet etmiş kişiler arsından çıkar. Kahvehane masalarında boş nutuklar atmak, pişpirik oynamak yerine, geçek anlamda memleket sevdalısı memur emeklileridir. Durup dinlenmeden çalışmak, memuriyetlerini tamamladıktan sonra aynı performansı emekliliklerinde de devam ettirmeleri temel hasletleridir. Karınca misali mesleklerine veya kentlerine dair sürekli bir şeyler araştırıp, biriktirirler. 
Tarihçiliği meslek edinen biz 'akademialılar' bu şahsiyetlerden çok şeyler öğreniriz. Onlar bizim için yaşayan hazinelerdir. Bir kentin araştırmasına giriştiğimizde, ilk başvuru kaynağımız bu yerel 'feylosoflar' olur. Onların bir ömür boyu bütün birikimlerini bir çırpıda edinemeye, öğrenmeye çalışırız. Onlar ise haklı olarak saygı duyulmak, değer görmek, sayılmak, dinlenmek, aranmak, anılmak isterler. Onların bilgi, belge biriktirme işi yaşamlarının sanki yegâne amacıdır. Çocuklarından akrabalarından sakındıkları zamanı, mesaiyi, severek yaptıkları bu işe adarlar. Dolayısıyla bütün sermayeleri belki de bu bilgi ve belgelerdir. Sağlık problemleri elverdiği ölçüde durup dinlenmeden çoğu zamanda karşılık beklemeden, çalışıp dururlar. Bazı yerel yönetimler haklarını ödemek için çaba gösterirken, büyük bir kısmı bütün birikimlerini harcama pahasına, sesiz sedasız ayakta kalma mücadelesini sürdürürler. 
İşte Edirne'deki bu değerlerden biri daha -benden bu kadar- dedi;  Belki yüreği malum acıya ancak bu kadar dayanabildi. Arkasında; 'Edirne'nin Sözlü Tarihini', 'Yakın Geçmişin Yerel Basın Tarihini' ve 'Naif Şiir Dizelerini' kısaca Edirne'yi öksüz bıraktı. Hedefim; bu köşede henüz yaşarlarken, kendimce bu isimleri tek tek anmaktı. Sevgili Ağırgan'a yetişemedim. 
16 yıl önce Trakya Üniversitesi'ne atandığımda tanıma şansına sahip olduğum değerlerden biriydi. Görev yaptığım fakülteye gelmişti. Çok sık olmasa da kentteki etkinlikler sırasında sürekli görüşürdük. Çok ama çok yardımseverdi. Yerel basın tarihi konusunda çok yardımlarını gördüm. En son Makedonya Kulesi ile ilgili 1950'li yıllara ait bilgilere ulaşmak için yardım istediğimde, biricik oğlu ile ilgili yaşamakta olan bütün sıkıntılara rağmen yardım etmişti. 'Trakya Üniversitesi Müzesi' ortak projemizdi. Edirne sevgisi, insan sıcaklığı, araştırma, paylaşma, keşfetme heyecanı geçekten görülmeye değerdi. 


Sözlü Tarih için benden bir konuşma yapmam istemişti. O nadide insanlardan oluşan Sözlü Tarih grubunun olduğu toplantıda en önde bütün dikkati ile Merhum Mehmet Ağırgan da vardı. Bir arşivci titizliğiyle; fotoğraf çekerek, not alarak, belgeleyerek, konuşma sonunda mutlaka katkı sunarak, her toplantıya katıldığı gibi o gün de oradaydı. Geleceğe not düşmek için gönüllü bir nefer olarak her zaman en öndeydi. Bu gazetenin köşelerini paylaşma onuruna kavuştuğum Sayın Ağırgan'ı vefatını büyük acıyla öğrendiğimde, uzunca bir süre kendime gelemedim. Oysa daha ne çok ertelenmiş projelerimiz vardı.     
Mesleki yaşamını hayatının sonuna kadar sürdüren, uzun yıllar görev yaptığı Edirne'ye gerçekten büyük hizmetleri olan unutulmaz bir 'Sözlü Tarih' uzmanının en üretken olduğu yıllarda uğurladık.  Ağırgan, kabullenemediği evlat acısını daha fazla taşıyamadan oğluna kavuştu. Ama Edirne bu erken kayıptan dolayı çok şey kaybetti. Edirne'nin bilinçli aydın halkı eminim Mehmet Ağırgan'ı unutmayacak. Yaşatmasına bilecektir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama