ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
Hava Kirliliği
Yayın Tarihi: 09 Ocak 2017 Pazartesi, 10:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Canlılar için en elzem yaşam gereci havasugıdadır.  Hele hava, onsuz hiçbir yaşam olmaz.
Yılın son Çarşamba günü Belediye Nikah Salonunda Edirne Kent Konseyi'nin (EKK) hava kirliliği konusunda bir toplantısı oldu. Seçkin bir kalabalık katıldı ve toplantı başarılı oldu.
Hava dediğimiz nedir? Oksijen, azot, hidrojen, su buharından oluşan bir gaz kütlesidir. Dünya küresinin 110 km yüksekliğine kadar bulunur, ondan ötede hava yoktur. 
Hava yaşamamız için elzemdir. Çünkü aldığımız gıdaları onunla yakarız, yakıtlar onunla yanar. Rüzgar estiğinde, rüzgar enerjisi onunla oluşur. Hareket eden canlılar, hayvanlar, insanlar, hareket edemeyen canlılar hava ile hayat bulur. 
Peki bu gün dünyada hava için koparılan kıyamet nedir? Hava eskisi gibi temiz değildir, kirlenmiştir. Üst tabakalarda ozon tabakası yırtılmıştır.  Güneşin zararlı ışınları dünyamıza ulaşmakta, bizlere zarar vermektedir. İşte hava hakkında kıyamet koparmanın nedeni… Peki bu havayı bu hale getiren kim!? Kim olacak tabii, biz insanlar…!
1800'li yıllardan beri sanayileşeceğiz diye fabrikalar kurup, bacalarını tüttürüp havayı kirlettik. Termik santraller kurup katı, sıvı, gaz yakarak havayı kirlettik. Motorlu araçların çıkardığı egzoz gazlarıyla havayı kirlettik.
Fosil yakıtlar yanınca karbon monoksit, karbon dioksit, kükürt oksit gazları meydana gelir. Bunlar canlılar için zararlı gazlardır. Peki nasıl oluyor da biz yaşıyoruz!? 
Ağaçlar, gece karbon monoksit gazını oksijene çeviriyor. Fakat bunun da bir kapasitesi var. Bunun dışı havayı kirletiyor, ne yapılabilir?
Mümkün olduğu kadar fosil yakıtları kullanmamak, araçları elektrik enerjisiyle yürütmek gerek. O zaman yanma olmayacağına göre, atık gaz da olmayacaktır. Ama bu yeterli mi? Ya jet uçaklarının yaktığı yakıttan çıkan zararlı gazlar nasıl önlenecek?
Peki, termik santrallerin yaktığı yakıtlar,  bu yakıtlardan meydana gelen atık gazlar? Bu gibi enerji ünitelerinin filtreleme sistemleri vardır ama, temizleme fizikseldir. Bu konuya kömür yakan kazanları da katabiliriz. Hiçbir kazanda filtreleme sistemi yoktur.
Kömür yakan kazanlarda filtre zorunlu olmalı. Filtrelemede fiziksel temizlik oluyor, kimyasal temizlik olmuyor. Zararlı gazlar havaya yükseliyor, yağmur yağdığında asit olarak yere düşüyor.
Ya toz kirliliği? Örneğin çimento fabrikaları, turistik yerleri kirletip berbat ediyor. Örneğin Büyükçekmece'ye giderken gördüğümüz çimento fabrikası!
Bu gibi durumları önlemek için ortamı kirleten tesisleri turistik, tarımsal alanlar, yerleşim yerleri dışına kurmak, dumanlı tozlu atıkların olduğu yerlerde mutlak surette filtre kullanmak gerekir.
Yerleşim yerlerinde kullanılan kömür yakan kazanlarda duman atıklarını önlemek için de duman filtresi kullanma mecburiyeti olmalı.
Bir gün gazetede Keşan'ın dumanaltı fotoğrafını gördüm, dumandan binalar görünmüyordu, Keşan'ın acınacak hali vardı. Filtre kullanılsa bu durum olmazdı. Bu hale en iyi çare doğalgaz kullanmaktır. Keşan doğalgaza kavuşursa dumanaltı olmaktan kurtulur.
Bu gibi durumlar rüzgarsız havalarda olur. En iyi çare doğalgaz kullanmak, kömürlü kazanlarda da filtre kullanmaktır.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx