ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 202
Yayın Tarihi: 08 Şubat 2017 Çarşamba, 11:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Önceki yazımızda Ön-Türk Tarihi-Haluk Tarcan'ın önsözünü aynen vermiştik.
Haluk Tarcan (daha önce verdiğimiz üç kaynakla örneklediğimiz) Türk Tarihi anlatımlarına isyan ediyor. “Orta Asya, Anadolu, Balkanlar ve Avrasya'da yoğun olarak bulunan Türk kitlesi bilgi, kültür, uygarlık, tarih ve daha da ileri giderek insanlık dışına itilmiştir.” diyor.
Günümüzün en büyük tarihçisi saydığımız Halil İnalçık'ın da yalnızca Osmanlı Tarihi ile ilgilenmesini Anadolu Sümer Uygarlığı'nı araştıran Muazzez İlmiye Çığ'ın ansiklopedilerimize bile alınmamasını görerek, bir yandan Atatürk'ümüzü bile unutturma-karalama çabalarını diğer yandan (başta akademisyenlerimiz) okumuşlarımızdaki Amerikan hayranlığını her konuda Amerika'ya başvurma tutkusunu izledikçe siz de bu isyana katılmıyor musunuz?
Haluk Tarcan önsözünde tezini özetlemiş. (Umarız bu önsözü bir daha okursunuz.) Pekiyi, Haluk Tarcan bu tezini nasıl savunuyor? “Ön-Türk uygarlığının ortaya çıkabilmesi için Ön-Türk dilinin bilinmesi gereklidir.” diyor ve Ön-Türk diline ulaşmanın yolunu da açıklıyor. “Yaşayan, konuşulan Orta Asya, Üst Asya lehçeleri aracılığıyla İÖ 879-580 arasında egemen olmuş Türük-Bil'in Türkçesine ulaşılır ve bunun aracılığıyla Ön-Türkçeye erişilir. (Anadolu Türkçesi yetersizdir.)”
 “Ön-Türkçe okunursa İÖ 879 öncesine İÖ 1517'ye sonra da daha önceki binlere inilir. Böylece bilinmeyen ya da bilinmek istemeyen Ön-Türk Uygarlığı tarih yüzüne çıkar. Türük Bil tarihi İÖ 6. yüzyılda Sine-Usu ve Tariat bitigtaşlarına Önre-Bingbaşı tarafından vurdurulmuştur.”
Bu iki not Haluk Tarcan'ın savunmasının çerçevesi. Bundan sonra Haluk Tarcan asıl savunmaya geçiyor. Biz burada bu savunmanın özetinin özetini tekil notlar biçiminde vereceğiz. 
(1) Orta Asya'daki ilk yerleşim merkezleri 850 binler (V. A. Rano-1993)
(2) Orta Asya kişisinin ilk kaya resimleri 30 binler (R. Pampelly-1903. A. Belenitsky-1987. D. Sch. Besserat-1987).
(3) Kaya resimleri-petroglifler (sabit semboller, yazı ögeleri 15 binler)-tamgalar (bu tamgalar Kazım Mirşan'ca Ön-Türkçe okunmuş).
(4) Kazım Mirşan'ca okunan (iki tamgadan 54 satıra kadar varan) yazıtların sayısı Avrupa'da 310, Anadolu'da 7, Asya'da 5, Mısır'da 1. 
(5) Haluk Tarcan'ın oluşturduğu “bilimsel malzemenin hemen hemen tümü Kazım Mirşan'ın 17 yayınından alınmış.” Tarcan'ın bu kitapta yaptığı “bu malzemeyi etnolog gözüyle okuyucu için akıcı bir hava vermek.”
(6) Avrupa, uygarlığının kökeninde Ön-Türkleri görmek istememekte. Ama kökenlerinde büyük yeri olan Etrüsk dilini başkaca (Grekçe, Dravitçe, Ermenice, Koptça, Arnavutça) okuma çabaları da sonuç vermemekte. Hâlbuki Kazım Mirşan 1970'de Etrüsk yazıtlarını Ön Türkçeye dayanarak okuyor ve Etrüsklerin (egemen, yöneten sınıf anlamına gelen Türügüs'ten Tursk'ların) bir oy bil konfederasyonu halkından og adını taşıyan Ön Türkler olduğunu bu okumalarından açığa çıkarıyor. (Kara Atena M. Bernal Grek kökenini yalanlıyan ama yine Ön Türkleri yok sayan başka bir sav.)
(7) Türk Tarihi -318 de büyük bir imparatorluk olan Hunlarla başlatılınca Orta Asya tarihinin öncesi açıkta kalıyor. Semerkant Ib-Is Bolıg, Turfan, Quça, Qasgar kentleri kurucusuz kalıyor. Hâlbuki gerçek Türk tarihini Önre-Binbaşı, Alp-Erin gibi tarihçilerin taşa vurdukları Bol-Bol'larda Kazım Mirşan'ın okumuş olduğu 1996'da sayısı 400'ü bulmuş yazıtların içeriğinde ve bunların paralelinde Ön-Türkleri bilmeden bilgi veren öteki kaynaklarda buluyoruz.”
Sağlıcakla,     
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke