ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Hala bir umut var
Yayın Tarihi: 10 Şubat 2017 Cuma, 10:41
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

2 Şubat 2017, Hudut Gazetesi'nin 47'nci kuruluş yıldönümüydü. Doğan Şuta'nın, kurup, 24 yıl başında bulunduğu Hudut, 23 yılı aşkın bir süredir de yeni bir ekiple birlikte yol alıyor. 
Bir yerel gazetenin yolu uzundur, tünelin ucundaki ışığı görmek hiç de o kadar kolay değildir. Hayat nasıl ki sürgit devam ediyorsa, gazetelerin de rutini aynıdır. Köklü yerel gazeteler bir kentin veya bulunduğu yerin her açıdan ama en çok da demokrasi adına zenginliğidir. O kentin kültürel geçmişi bir anlamda yerel gazetelerin yaşanmışlığı ile ölçülür. 
Dünyanın en köklü gazeteleri de öyle çok yüksek tirajlara erişmiş, rekorlar kırmış olanlar değil, (aralarında bu özellikleri taşıyanlar çok) ancak uzun yıllar meslek mücadelesi vermiş ve el değiştirmeden fikriyatını, çizgisini korumuş olanlardır. 
Öğrencilik yıllarımda tüm dünyada renkli boyalı basın furyası vardı ve hatta çılgınlık boyutundaydı. Bu tür gazeteler ciddiye alınmaz, 'bulvar gazetesi' diye de küçümsenirdi… Ancak zamanla renkli baskıdan renkli baskıya fark olduğu da anlaşılmaya başlandı. Yayın hayatını siyah beyaz sürdüren birçok gazete geleneksel anlayışlarını kırmaya ve renkli fotoğraflar da kullanmaya başladı. Gerek fotoğrafın kalitesi, gerekse anlatımın gücü ve etkisi göz önüne alındığında, bu defa kimse onlar için küçültücü bir ifade kullanamadı. Yani kaliteden ödün verilmediği için, ciddiyet ve inandırıcılıkları da değişmedi.
'Okyanusta bir damla su' bile olsa, Hudut'un serüveni de dünyadaki örneklerine benziyor. Bir farkla ki; biz en az bir 40 yıl gerisindeyiz bu sürecin. Yereldeki gazeteler çok ufak sermayelerle, genelde de gazeteci olmayan, ama hevesli insanlar eliyle kurulur. Eğer şanslıysa kurumsallaşır, ustalaşır, editöryal bağımsızlığına kavuşur ve mesleğe adanır.  Kalıcı olan da bu tür gazetelerdir. O'nun dışındaki amaçlarla kurulan gazetelerin çok uzun yaşama şansları yoktur. Kurucusu amacına erişir (ya da erişemez) ve o gazete de ya el değiştirir ya da  kapanır…
Edirne'de kurumsallaşmış gazetelere iki örnek verebilirim. Birisi yaşayan en eski gazetelerden Keşan Önder, diğeri Edirne Gazetesi! Her ikisi de 56 yaşında… Keşan Önder, Feyzullah Aktan'ın evladı…! Feyzullah ağabey, meslekte abuk subuk insanlara yakıştırılan 'duayen' sıfatını çoktan hak etmiş ve 56 yıldır gazetesinin kimliğini sakınarak yaşatmış, sürdürmüş bir isim… 
Keza Edirne Gazetesi de Murat Turgu'nun vefatına kadar aynı özenle sakındığı, vefatının ardından misyonu eşi, çocukları ve torunlarının üstlendiği bir gazete. Halen üç torun Volkan Şenveli, Murat Turgu ve Tolga Peköz meslekten gelmemiş olsalar da dede yadigarına kutsal bir emanet gözü ile bakıyor. 
Hudut'u Doğan Şuta, bundan tam 47 yıl önce 30'lu yaşlarında hayata geçirmiş. Bir gazete ve matbaa kurabilmek için çok çalışıp didinmiş, yurtdışına bile gitmiş. Hedefinde daha önceden çalıştığı gazeteye rakip olmak varmış. Kuruluş yıllarının, 1970'lerin koşulları göz önüne alındığında da bunu başarıp Edirne'ye hizmet vermiş. 
Edirne'nin o yıllardaki gereksinimi ile bugünküler arasında dağlar kadar fark olduğu herkesin malumu… O yıllarda -yaş- sırasıyla Vatandaş, Edirne ve Hudut gazeteleri bu küçük kentin küçük gereksinimlerini karşılamaya da yetmiş 
Oysa bugün farklı bir dünya var ve sayıları on'u bulan yerel gazeteler maalesef bu küçük kentin büyüyen gereksinimlerini bu nitelikleri ile karşılamakta başarılı olamıyor… Olamıyoruz…. 
Çünkü…!
Çünkü'lerin gerekçeleri de birbirine benziyor. En başında; '…Kardeşim matbaan varsa neden gazete de basmıyorsun…? Bak mis gibi resmi ilan… Matbaacılarını 'gazeteci' yaparsın olur biter… Nedir yani, günde yarım saat  de gazete basıver…!' anlayışı geliyor.
Zaten, yerel gazetelerin sayısının 3'ten 10'lara çıkmasının en büyük nedeni budur… Bu gazeteler arasında bir şekilde meslekten gelenlerin ürünleri olsa da maalesef onlar da bu anlayışa yaslanmak zorunda kalmıştır. Sonuçta gazeteci zengin insan değildir. Gazete çıkarma düşüncesi çok cazip gelebilir ama, sermaye ve kazanç olmadan istediği gazeteyi de asla yapamaz… Yapabiliyorsa ya çok şanslıdır ya da kenarda köşedekini harcamaktadır. 
Bana göre en büyük yanlış her matbaası olanın, mesleğe her bulaşanın 'benim de gazetem olsun!' bencilliğidir. Oysa gerçek bir gazeteci bu tür bir bencilliğe hiç kapılmadan, fikriyatı, emeği, deneyimi ile büyüteceği bir gazetede fiilen çalışmaktan mutlu olan kişidir… 
Öğrencilik yıllarımda birbirine alternatif iki hayalimden biri, bir yerel gazetede yazı işleri müdürü olmaktı. Büyük kararların küçük bir gazeteden de verilebileceğini, doğrulara katkı verirken yanlışlara engel olunabileceğini kanıtlayabilmek benim için dünyanın en önemli işi olacaktı… Bu duygunun bugün bana verdiği hazzı Edirne'deki tüm gazetelerin sahibi olmaya değişmem… 
Oysa bir yerel gazete çıkarmak hiç o kadar kolay değil!  Ekonomik sıkıntılar her geçen gün daha da ağır basıyor. Ülkenin içinde bulunduğu sorunlar, dövizin adeta kanatlanması sonucu, fedakarlık edilen kesim hep insan gücü ve emeği oluyor. Kağıdı, çinkoyu, boyayı, aydıngeri, bilgisayarı, fotoğraf makinesini alıp kullanmak zorunda olduğuna göre, tasarrufta bulunacağın tek kalem 'insan' gibi duruyor. Oysa insandan tasarruf etmeye kalktığında, ortaya çıkan ürün asla bir 'gazete' ye benzemiyor. 
Her sektörde insandan tasarruf edebilirsin. Otomasyona gider, insanın işini robota yaptırabilirsin, ama robottan düşünsel bir ürün vermesini bekleyemezsin… Gazetecilik, hala ve sonuna kadar da insanın en değerli materyal olduğu bir meslek olarak kalacak… Hudut'un da en değerli tarafı gazeteye emek verenleri ve onların ortaya koyduğu düşünsel ürünleri… 
Çok mu başarılıyız, yaptığımız işle yetiniyor muyuz!? 
Hayır!
Daha iyisini yapabilir miyiz!?
Bu konuda hala bir umudumuz var!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx