ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 203
Yayın Tarihi: 22 Şubat 2017 Çarşamba, 11:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Konumuz kökenimizdi. Bu konuda iki sav gördük. Birinci sav, Türk uygarlığının ilk izleri Orhun Yazıtları (732). Bundan önceki Türkler, göçebe kuzey barbarları (Hular) içinde (-2,3 binlere kadar). Öne çıkan Teoman (unvanıyla Şan-yu, ölümü -210) yönetimindeki Hiong-nular, Türklerin Anadolu'ya gelişi 1071 (Malazgirt'i) (her yerde yinelendiği için elimizdeki üç kaynağı kullanarak) çok kısaca özetledik.
İkinci sav, 
Türk uygarlığını İç Asya'da -9 binlere kadar izleyebiliyoruz: Bir Oy Bil (-9 bin... -1517), At-Oy Bil ya da At-Uqus Bil (-1517... -879) bu yöredeki Ön-Türk devletleri. Semerkant, İb-İs-Bolıq, Turfan, Quça, Qasgar kentlerini kurmuşlar; Tanrı kavramını bunlar geliştirmişler (ilk din kitabı Altı Yarıq Tigin); bu dinsel kavramları taşa işlemek için kaya resimleri (piktogramlar), yazı içeren kaya resimleri (petroglifler) oluşturmuşlar ve yazıyı bulmuşlar (ilki bir-Oy-Bil'de Tamgalı-Talas-Issıq üçgeninde -7 bin).
Bu Ön-Türk'lerin bir bölümü Sub-Oğ, Ur-Apa, Ant-Uruğ, Oğ-Omığ, Qapağan, Ata-Oğ... gibi kentlerde yerleşik yaşamını  (günümüze dek) sürdürürken; kuraklık ve kıtlıktan kaçan bir öteki bölümü göçmen olarak (göçebe değil) Qutyak'a (Avrupa'ya -7 binlerde) yollamışlar. Anadolu ve Ortadoğu'ya göç (buzulların erimesi ve bunun sonucu büyük su baskınları nedeniyle (-15 binlerde). Bir Oy Bil konfederasyonunun uç devleti Issub-Ura Bil Doğu Anadolu yüksek yaylasına egemen ve başkenti Kafkaslar'daki Çur. Ön-Türkler'den başka bir kol Ot-Oğ'da (Ön Mısır'da). Içuy-Ok adına verdikleri Altika'ya yerleşim -3 binlerde....
Fenike, Grek, Bizans, Latin, Slav abc'sinin kökeni Ön-Türk yazısı.
Şimdi bu iki savı karşılaştırmak için (uygarlık için temel bir öge olan yazıyı ele alalım.
Ostler sözcüğün İmparatorlukları adıyla (600 sayfalık) bir kitap yazıyor; burada (başlığa da aldığı) Dünyanın Dil Tarihi'ni inceliyor. Ama nasıl? Bugün konuşulan, yazılan pek çok dilden söz ediyor, örnekler veriyor. Tarih boyunca konuşulan, yazılan dilleri de ele alıyor ama yazıtlara başvurmadan aralarında bağ kurmadan, başlangıcına gitmeden, tek tek ve betimsel; Sümerce, Akadca, Elamca, Hurice, Urartuca, Hititçe, Sankrit, Çince, Arapça, Farsça, İbrani, Yunan ve Latin dilleri... Bu arada Türkçeye değiniyor ama Dede Korkut'tan örnek vererek, üstelik cumhuriyet dönemi Türkçesiyle bir not: “Etrüskler yazmayı Yunanlardan öğrendiler.” Ostler yazının kökenini araştırmamış.
Roux Türklerin Tarihin'de kökene inmek istemiş; Türkü Türkçe konuşan diye tanımlayarak hem belirsiz ırk kavramından kurtulmuş, hem de dili belirleyici öge olarak ele almış. (Tarcan da Türk kitlesi terimini seçmiş.) Ama yazılı belgeleri okumadığından/okuyamadığından çok geriye gidememiş.
Böylece birinci savı destekleyen 732 öncesinin belirsizliği. Batı bu savı benimsiyor; bizdeki akademik çevreler de. Haluk Tarcan ise ikinci savı savunurken soruyor:
Kazım Mirşan'ın yayınlarını (örneğin Prototürkçe yazıtları) okudunuz mu? Eleştirecek misiniz?
Bulgularına, savına karşı çıkarken yazdıklarına yanlış derken Mirşan'ın bildiği Asya Türk Lehçelerini biliyor musunuz? Bil dönemi Türkçesini ve Ön-Türk dilini öğrendiniz mi?
Mirşan'ın Ön-Türk dilinde okuduğu 423 yazıtı (herhangi bir dilde) okudunuz mu? Sizin okumanız ne? 
Biz değerlendirme yapacak bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle yeni kaynaklar arayıp sizlerle paylaşacağız.
Sağlıcakla,               

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke