ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Orkun AKMAN / #Çengelli İğne
Saros’a ve maviye dair...
Yayın Tarihi: 14 Mart 2017 Salı, 11:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Maviliğine diyecek söz yok... Bir keresinde kelimelere dökeyim dedim, beceremedim. İçimde hep ukdedir; çocukluğumdan bu yana bir kere de olsa her yaz mutlaka uğradığım, yüzülmedik koyunu bırakmadığım Saros'un maviliğini beyaz kâğıda dökememek... İnsanı şair yapan o maviliği, o dinginliği, o huzuru bir türlü ifade edememek, Saros'la aramda ince bir konu.
Duygularıma tercüman olan en yakın cümleyi sanırım Kerem Alışık'tan duydum. Cümlesinin Saros'la bir ilgisi yok ancak bir kadını, “Gözleri 7 kere mavi” diye betimleyen bir adamın Attila İlhan'la bir yakınlığı mutlaka olmalı…
Kuzey cephesinden (Edirne) güney cephesine (Çanakkale), güney cephesinden kuzey cephesine de bakarken hep içimi sonsuz bir huzur kaplamıştır Saros'ta. Daha çok Edirne kıyılarında vakit geçirdiğimden midir bilmiyorum, körfezi Edirne kıyısından izlemek, her zaman en büyük keyiflerimden biri olmuştur. Bunda mutlaka 'Uyuyan güzel' Samothraki'nin (Semadirek) o heybetli görünümünün de payı epey büyük.
Körfezin Edirne il sınırlarını ele alacak olursak daha çok batı bölgesi yeşildir. Bunda Koru Dağları'na yakınlığın da etkisi olduğunu varsayarsak körfezin Sazlıdere, Gökçetepe ve İbrice bölgeleri, yeşil ile mavinin birlikte dans ettiği harika noktalar olarak dikkat çekiyor. Yemyeşillikten masmaviliğe bu skala skala geçiş, evvelden beridir olmalı ki Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde Mariz'den (Gökçetepe'nin Rumca adı) 'yer yüzündeki cennetlerden biri' diye bahsetmesi tesadüf olmamalı. Şimdilerde Gökçetepe ve Sazlıdere civarlarında bu yeşil alanların imara açılıp talan edilişi, çirkin çirkin villaların ormanlık arazilere dikilmesi eminim 'Marka Kent!' Edirne'mizde Vali Günay Özdemir'in talimatlarıyla kurulan Edirne Kültür Turizm ve Tanıtım Komisyonu'nun da dikkatini çekecektir. 
Aslında komisyonun ve Edirne'yi seven herkesin dikkatini çekmesi gereken çok daha önemli bir konu var: Körfezin belki de turizm açısından en cezbedici noktası İbrice Limanı mevkiinde tamamen orman arazisi olan noktaya kalker ocağı açılması için ÇED sürecinin başlatılması…
Üstüne üstelik Saros'a ihanet olarak yorumlanacak bu sürecin duyurusunun Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinden yapılması da bir hayli ilginç. Vali beyin bilgisi var mıdır yok mudur bilemiyorum. Gerek deniz, gerek dalış, gerekse de doğa turizminin yapılabileceği bir noktayla ilgili ÇED sürecinin başlatılması, hukuki açıdan bir engel taşımayabilir ama vicdani açıdan bir engel taşımıyorsa, o komisyonu kurma konusuna da çelişki düşürür. 
Ayrıca bölgede müteahhitler diyarından! gelen birçok firma işletilen çok sayıdaki taş ocağına da ayrı bir parantez açmak lazım. Vali bey 7 Şubat 2017 tarihinde Hudut Gazetesi Haber Merkezi'ne yaptığı ziyarette bizlere, “Edirne'yi kültürel anlamda, ticari anlamda ve turizm anlamında çok iyi pazarlayamıyoruz. En büyük sorunumuz bu. Adam Kayseri'den geliyor, Edirne damadı olmuş, Edirne'de yaptığı üretimi İstanbul'a pazarlıyor” demişti. Yani Vali Bey diyordu ki, 'Arkadaş Kayseri nere Edirne nere.' O zaman ister istemez akıllara şu soru da gelmiyor değil. İbrice nere, Trabzon nere?!
Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar bas bas bağırıyor. Ancak ne bölge insanından ne de turizmcilerden bir ses çıkmaması ilginç. Bu durum sanki bir kısım Edirnelilerin çevresel konulara olan duyarlılığını(!) şahane bir şekilde gözler önüne seriyor.
Kaptan Cousteau'nun 70’li yıllarda Saros'a da gelip bir dalışın ardından hayranlık hislerini “Saros Kızıldeniz' in sanki kuzey versiyonu gibi…” dediği bir noktada biz yeşili maviden koparmaya kalkarsak bunun altında en başta o 100 liralık evlerini 400'er liraya pazarlayan(!) yazlıkçılar ve onları denetlemeyen yöneticiler kalacaktır biline!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx