ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 204
Yayın Tarihi: 15 Mart 2017 Çarşamba, 10:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TV programı Ceviz Kabuğu'nda Hulki Cevizoğlu kökenimiz ile ilgili çalışma yapmış, bir şeyler yazıp bir şeyler söylemiş birçok kişiyi bir araya getirmiş; tartışmalarını da (kayıtlarını hiç değiştirmeden) Tarih Türklerde Başlar adıyla yayınlamış.
Programların ilki Ceviz Kabuğu Programı, ATV Televizyonu, 29 Haziran 2002. Hulki Cevizoğlu'nun sunuşta söyledikleri:
“Sayın Tarcan'ın iddiaları şöyle, çok iddiası var, yeni bir tarih tezi savunuyor aslında; Türkler yazıyı icat etmişlerdir. Latin Alfabesi'nin temelinde Ön Türkçe vardır. Evrensel uygarlıkların kökeninde Türkler vardır.”
Bunların acaba geçmişte kalan bir tartışma mı yoksa bugünkü Türkiye ve Türk Milletini ilgilendiren çok ciddi siyasal sonuçlarla da yol açabilecek iddialar ya da bilimsel gerçekler mi olduğunu bu gece kendisinden öğreneceğiz. 
Sayın Haluk Tarcan'a bilim çerçevelerinden ağır eleştiriler yöneltiliyor; “Haluk Tarcan bilimsel değerlerin dışında bazı yargılara varıyor, bilimsel bulguları çarpıtıyor ya da anlamıyor.” şeklinde eleştiriler var. Sayın Tarcan da onları eleştiriyor “Bazı profesörler Türkçeyi bile bilmezler.” diyor.
Sayın Haluk Tarcan'ın iddiaları doğru ise bazı noktalar da siyasal açıdan önem kazanıyor. Örneğin Türklerin Anadolu'ya 1071'de geldiğini biz biliyoruz, bize öyle öğretildi. Oysa Haluk Tarcan diyor ki “Binlerce yıldır, 7 bin yıldır bazılarına göre 10 bin yıldır Türkler Anadolu'da idi.” 
Bu tez bilimsel olarak doğru çıkarsa Ermenilerin bazı tezleri ya da Rum Pontus iddiaları yani “Sizden önce bu topraklarda biz vardık, bu topraklar bizimdir. Biz bugün Rum Pontus İmparatorluğu'nu hortlatacağız, bunun da tarihi temelleri vardır.” iddiaları çürümüş olacak.
Bundan sonra Haluk Tarcan öncelikle kendisinin bir tür sözcü olduğunu, Kazım Mirşan'ın araştırma ve okumalarının Avrupa'da boş bırakılan bazı noktaları doldurduğunu görünce bu çalışmaları çalıştığını, benimsediğini ve tanıtmaya, yazmaya uğraştığını söylüyor. Resmi tarihimizin yanlış, kökensiz olduğunu savunuyor. Kazım Mirşan'ın tezine karşı bir Ambargo uygulanmasından, incelenmeden reddedilmesinden yakınıyor. Haluk Tarcan Avrupa Tarihinin çok yeni (Fransız ve İngilizlerin 1500, Almanların 2100 yıllık) olduğuna değiniyor. Roma'nın kökeninde Etrüsklerin bulunduğunu ve Etrüsklerin Ön Türk olduğunu, Yunanlıların bir bölümünün Grek (ilk adı Ökerik) adı altında üst Asya'dan geldiğini söylüyor. Türk tarihinin 220'de başlatıldığını bunun yanlış olduğunu, Türk tarihinde dil olarak 15000'lerde siyasal kuruluşlar olarak 10500'lere inildiğini ekliyor.
Haluk Tarcan'ın anlatımıyla Orta Asya'daki siyasi Türk tarihi (özetle) şöyle:
10500 yıl önce Türklerin kurduğu ilk büyük konfederasyon Bir Oy Bil.
7000 yıl önce On Uyul Devleti.
-1517 ~ -879 At Oy Bil Devleti. Başkenti At Oğı Bolık (bugünkü Volgagrad). Bunu Ömre Binbaşı adlı tarihçimiz -522 ~ -519'da İçyiz yazıtında taşa vurmuş.
-879 ~ -575 Türükbil Devleti. Türklerin kurduğu en büyük konfederasyon. Kurucusu İçumapan Buminkaan İstemi, sona erişi Gültekin'in ölümüyle. Bu devletin tarih yazarları var. Bir bölümü Vakanüvisler, olay yazarları Yoluğtiginler. Örneğin Bilge Atun Uguk (doğumu -574. Oysaki Heroblot tarihi -484) 
Bu yazımızda burada duralım. Haluk Tarcan kitabını Türk Tarih Kurumu'na da göndermiş. Profesör Halaçoğlu'nun yanıtı: “Bu çok güzel kurgu bilim romanıdır.”
Sağlıcakla,               

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke