ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
BİR HAYIR NEDENİ DAHA
Yayın Tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe, 10:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Haberi duyunca başlıklara baktım. “CHP'li belediye türbeyi düğün salonu yapıyor.” “CHP'li Edirne Belediyesi mezarlığa düğün salonu kuruyor.” “Türbe düğün salonuna mı çevriliyor?” “CHP'li belediyeden türbe skandalı”… Buna benzer tamamen suçlayıcı, ayırıcı, kışkırtıcı başlıklar.
Devamında da;  “Hollanda'nın diplomatik skandalı gündemi değiştirirken, Edirne'de ise başka bir skandal yaşanıyor. CHP'li Belediye, Fatih Sultan Mehmet'in hocası olan İslam âlimi Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin oğlu Muhammed İzniki hazretlerinin türbesinin bulunduğu alanı düğün salonu olarak kullanmaya çalışıyor.” demiş. Yani Hollanda ile ilişki kurmak nasıl olur bilemem ama sanırım gece-gündüz iktidarlarının evet'ine çalışanlar bunu başarabiliyor!!!
Haber devam ediyor; “Bülent Gencer Vakfı'nın 14 yıldır yürüttüğü hukuki sürecin ardından türbe için 5500 metre karelik alanın mezarlık olduğu birçok kurum tarafından tescillenmiş olmasına rağmen CHP'li belediye, bölgeye türbe yerine içinde düğün salonunun da olacağı bir sosyal tesis inşa etti.” 
Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan yetkilidir ve gerekli yanıtı vermiştir, verecektir. Belediye yanlış yapmıyor mu? Elbette yapıyor ve kentliler hukuki ve bilimsel verilerle karşısında yer alıyor. Siyasi emelleri için kenti kullanmak ne başkanların ne de bilim ile ilgisi olmayan sözde kurumların haddi değildir. Çünkü kent kentlilerindir. Kentin duyarlı kesimleri ve yetkilileri Vakıf yöneticileri gibi Keçiören'de yaşamıyor.
Meğerse biz Edirneliler ayaktaymışız da ben sadece ben oturuyormuşum. “Edirne'de CHP'li belediyenin Fatih Sultan Mehmed'in hocası olan İslam âlimi Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin türbesinin üzerine düğün salonu yapması, vatandaşları ayağa kaldırdı.”
Muhammed İzniki kim? Osmanlı âlimlerinin meşhurlarından Kutbüddîn-i İznîkî'nin oğludur. Lakabı Muhyiddîn idi. İznik'de doğmuş. Doğum tarihi belli değilmiş. Devrinin meşhur âlimi Molla Fenârî'den, din ilimlerini ve zamanının fen bilgilerini okumuş. Her ilimde mütehassıs bir âlim olarak yetişmiş. Hanefî mezhebi âlimlerindenmiş. Çok kitap yazmış. 1480 senesinde Edirne'de vefat etmiş. Mezarı Tatarhaniler Mezarlığı'nda imiş.
Videodan da izledim. Kameraları ile gelmiş 8-10 kişi ve kentimizden kimse yok; “Efendim şu an bulunduğumuz yer Tatarhaniler Mezarlığı. Nedir Tatarhaniler? Tatar hanlarının defnedildiği mezarlık. Osmanlılar zamanında, Kırım Osmanlı'ya bağlıydı. Orada yeni bir han tayin edildiğinde diğerleri Türkiye'ye getiriliyordu. Belli yerlerde kalıyordu. Kaldıkları yerlerden biri de Edirne'ydi. Edirne'de vefat edenler buraya defnediliyordu. Tabi mezarlık olduğu için aynı zamanda Kadılar mezarlığıydı. Osmanlı'nın Edirne'de görev yapan Kadılarının defnedildiği yerdir burası. İşte bunlardan bir tanesi de Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin oğlu Muhammed İzniki hazretleri.  Zamanında burada türbesi vardı. Bu gördüğünüz bütün mekân mezarlıktı. Tabi mezarlar kaldırılınca o mezarlarla birlikte Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin oğlu Muhammed İzniki hazretlerinin türbesi de kaldırıldı. Yani Edirne'yi Edirne yapan, Edirne'yi huzur gönüller şehri kılan bir âlimdi evliya bir zattı. Onun isminin yaşatılması onun hatırlatılması hem Edirneliler için hem de bütün ülkemiz için elzemdir.''
Konuşan kişinin yaşı elbette küçük ana tarihi söz söyleyenler, yaşı kadar tarih bilmemeli. Tarih bu; insanlığı oluşumundan beri bilmek gerekir. O nedenle Tatarhaniler Mezarlığının 1950'li yıllarda yıkılarak büyük bölümüne 25 Kasım Stadının yapıldığını incelemiş olması gerekirdi. O günleri yaşayan kent ve tarihi sever kişilerin zamanın hükümetine karşı yapılmaması hususunda basıl mücadele verdiklerini de bugün yaşlı olan büyüklerimizden dinlemiştim.
2014 yılında TOKİ ile Gençlik Spor Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Protokole göre 25 Kasım Stadı yeni bir yere yapılacak ve bölge ticaret merkezi olacaktı.  Edirne Kent Konseyi önderliğinde yapılan çalışmalar sonucunda zamanın yetkilileri bu bölgenin ticaret merkezi olmayacağına dair sözler vermişlerdi. Ama bildiğim kadarı ile protokol henüz değişmedi. Yani TOKİ yeni bir stat yaptığında bu bölgeyi ticaret merkezi yapabilir.
Gündemde olan iddianın sahibi 2004 yılında Keçiören'de kurulmuş olan Bülent Gencer Vakfı.  2014 yılında Kent Konseyi ve kentin tüm duyarlı kurumları 25 Kasım Stadının mezarlık üzerine kurulduğunu ve kaldırılınca yeni hatalar yapılmaması ve yerine mezarlığın meydan ile birlikte canlandırılmasını isterken yoktu. 
Hangi dinden, hangi milletten olursa olsun mezarlıklar elbette hepimizin tarihidir ve ortak malıdır. Tatarhaniler mezarlığını yeniden canlandırmak ve yerli yerine koymak istiyorsak, siyasi abilerine nazları geçer, TOKİ ile oturup konuşalım ve yeni stat yapıldıktan sonra 25 Kasım stadı yerini Tatarhaniler Mezarlığı olarak düzenleyelim. Zaman geçmiş değil. İddia ettikleri Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin oğlu Muhammed İzniki hazretlerinin mezarının da o olduğu Tatarhaniler Mezarlığını kente kazandırmanın yolu TOKİ ile Bakanlığın protokolünü bu şekilde düzenlemek. Var mısınız? Adres; Edirne Kent Konseyi, gelin.
Gereken savunma ve hukuki süreç yetkililer tarafından yapılmaktadır. Ancak Edirne özelinde laik kesim üzerinde dini ve etnik senaryolar yazılıyor ve sahneye konuyor. Bunu yıllardır görüyoruz. Açıklamada bulunanların içinde Edirneli olmaması bu oyunun da tutmayacağının kanıtıdır. 
Hukuk ve bilimden şaşmamak insanlığın kuralıdır. Kısa vadede kazanmış gibi görünenlerin insanlık tarihinde kaybettiklerini gördük ve göreceğiz. Ülkede mağduriyet bulamayıp başka ülkelerde mağdur olduklarını kanıtlamaya çalışanlar, Hollanda ve Edirne'yi skandal diyerek mağduriyete oynayanlar bu kez kazanamayacaklar. 
Çünkü artık topluca hayır diyoruz…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx