ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
IŞİD Meselesi Neydi Ne Oldu?
Yayın Tarihi: 17 Mart 2017 Cuma, 09:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

ABD IŞİD ile mücadele güçleri sözcüsü Alb. John Dorrian, yine bir açıklama yaparak, yürüttükleri operasyonlarda YPG'nin önemine değindi. Tam bu sırada Kerkük Valisi Necmettin Kerim de bir açıklama yaparak Irak Anayasasının 4. Maddesinin verdiği yetkiye dayalı olarak, Kerkük'te Kürtçenin devlet dairelerinde kullanımı, bölgesel yönetimin bayrağının devlet dairelerine asılması yönünde bir karar aldıklarını açıkladı. Bayrak asılması da Nevruz itibarıyla başlayacak. Şimdi burada bir soru sorulması gerekiyor, daha önce Kerkük'te bu durum yok muydu? Kerkük, Türkmeneli'nin güney sınırıdır. Bağdat ile yaklaşık 250 km mesafede olan bu Türk yurdu, aynı zamanda Federal Irak Devleti oluşturulduktan sonra Federal Devlet ile Irak'ın kuzeyindeki Federe yapı arasında da ihtilaflara sahne olmuştur. Bu çekişmenin en önemlisi de eski başbakan Nuri Maliki döneminde yaşanan Türkiye'deki basına Dicle Operasyonlar Komutanlığı olarak yansıyan çekişmedir. 
Dicle Operasyonlar komutanlığının Kerkük'te konuşlanma çabası federe yapının başındaki Barzani ile dönemin başbakanı Nuri Maliki arasında önemli çekişmelerin yaşanmasına hatta iki tarafın güçlerinin çatışma noktasına gelmesine sebep olmuştur. Bölgede yaşayan ve irtibat halinde olduğum Irak Türkleri, bu yapının yalnızca bir askeri güç olmadığı istihbari faaliyet yürüten, polis vazifesi yapan ve bununla birlikte bir askeri güce sahip kompleks bir yapı olduğu konusunda hemfikirdir. Böyle bir teşkilatın Barzani yönetimindeki federe bölgenin sınırları içinde olması da bir egemenlik sorununu ortaya çıkarmıştır. Ancak bugün gelinen noktada IŞİD faktörü dolayısıyla dengeler hayli değişmiştir. 
ABD, 20122013 yıllarında yani Maliki idaresi sırasında o dönemki adıyla Irak İslam Devleti'nin giderek güçlendiği bilgisine sahip olmasına rağmen, gerekli desteği vermemiştir. Bu çekincede, ABD'nin etkili isimlerinden Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı John McCain'in girişimleri etkili olmuştur. McCain, Maliki hükümetinin İran etkisi altında olduğunu ifade ederek, Maliki'nin tüm çağrılarına rağmen, Irak İslam Devleti adlı örgütün bastırılması için gerekli askeri girişimlerin önüne geçmiştir. Bu süreçte gelişen Irak İslam Devleti, Suriye'deki kargaşa ortamından da faydalanarak, ülkenin kuzeyine doğru yayılma imkânı bulmuştur. 
Irak İslam Devletinin, Suriye'nin kuzeyine de yayılarak Irak ve Şam İslam Devleti adıyla popülarite kazandığı dönemde, Suriye'nin kuzey bölgesi Esad idaresinin kontrolünün en zayıf olduğu yerdir. Bu otorite boşluğundan faydalanan örgüt, hem Irak'ın hem de Suriye'nin kuzeyinde hayli etkin bir hale gelmiştir. Bu dönemde, ABD ve Rusya örgütün güç kazanmasından duyduğu rahatsızlıkla IŞİD karşıtlığı ortak paydasında birleşmiş, hatta İran da ABD ile olan tüm gerginliklerine rağmen IŞİD'le mücadele için stratejik çıkarlarının gereği olarak destek vermiştir. Bu siyasal yapıda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın öncülüğü yaptığı koalisyon ise ABD'yi Esad'ın devrilmesi için askeri operasyon da dâhil tüm seçenekleri kullanmak için ikna etmeye çalışmıştır. Bu davranış biçimi de söz konusu üçlü yapının, IŞİD ile mücadele merkezî prensibinden uzaklaşarak oyun kurucu olma rolünü kendi eliyle başka aktörlere teslim etmesine sebep olmuştur. 
İşte bu aktörler İran'ın IŞİD karşıtlığı dolayısıyla Irak'ta merkezi hükümet, Suriye'de ise PYD yapılanması olmuştur. Türkiye'nin hem Rusya hem de ABD ile yaşadığı diplomasi sınırlarının çok ötesine geçen gerginlikler de bu yapıların bir alternatif olarak öne çıkmasına katkı sağlamıştır. Gelişen durum içerisinde tavrın Irak Federal Hükümetinden yana alındığını gören Barzani de, ilişkilerini düzelterek IŞİD karşıtı koalisyona katılmıştır. Türkiye tarafından düzenlenen Bab operasyonu kapsamında ABD ve Rusya ile ilişkilerin gerginliği azalmamış, PYD meselesi de gündemde kalmaya devam etmiştir. 
    Irak'ta hem Federal hükümet hem Barzani, Suriye'de ise PYD yapılanması halen ABD ve Rusya tarafından genel kabul görmektedir. Bu aktörlerin yükselişinde Esad'ın gitmesini ön gören ve bunun için elinden gelen her şeyin yapılmasını gerekli gören politikanın da rolü büyüktür. Bu aşamada, Esad da PYD bağlısı güçlerle irtibat kurmaya başlamıştır. Esad tarafından PYD bağlılarına kimlik kartı verildiği iddiaları ortaya atılmaktadır. Suriye'nin kuzeyinde 1962 yılından beri mektum yani kayıtsız olarak yaşayan Kürtlere, Beşar Esad kimlik verip kayıt altına alarak ve hatta maaş bağlayıp orduya dâhil ederek önemli bir stratejik hamle yapmıştır. Bütün bu şartlar altında IŞİD örgütü giderek güç kaybederken, Türkiye eskiden sadece Irak'ın kuzeyinde hesaplamak zorunda olduğu bir stratejik sorunu, Suriye'nin kuzeyinde de karşılamak zorundadır. Üstelik bu yapı Irak'ın kuzeyinde olduğunun aksine, Suriye'nin kuzeyinde alenen hem ABD hem de yeni müttefik Rusya tarafından desteklenmektedir. 
Bütün bu stratejik savrulmalar içinde IŞİD'le mücadele koalisyonu sözcüsü Alb. John Dorrian'ın da, Kerkük Valisi Necmettin Kerimin de yaptığı açıklamalar ortak bir noktaya dayanmaktadır o da IŞİD ile mücadele. Bu mücadele sırasında, kartları doğru oynayanlar masada kârlı bir şekilde yerlerini alırlarken; kartlarını hiç oynayamayanlar ise hem sahada hem de masada olmakta zorluk çekmektedir. 
Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
CHP'de liste depremi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx