ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EMEK
Yayın Tarihi: 17 Mart 2017 Cuma, 17:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Emek nedir? Bir insanın aldığı ücret karşılığında sarf ettiği gayret, hüner ve bilgidir. Emek denilen değer, beden gücü olabilir, yetenek isteyen, müzik, resim, el sanatları gibi hüner gerektiren konular, bilgi isteyen mühendislik, doktorluk, maliyecilik buna benzeyen konular, tabi politika gibi bir konuda yetenek ister. 
Emek nasıl elde edilir? Başkasının yanında çalışarak, usta çırak sistemi ile tahsil staj yaparak, kendi kendine de bir şeyler öğrenip hüner sahibi olunur. Hüner para kazanmak için kullanılıyorsa, o artık meslektir. 
Avrupa'da her insanın mesleği varken, maalesef Türkiye mesleksiz insanlar yığınıdır, sebep emeğe değer verilmez. Bugün mesleksiz insanları meslek sahibi yapmak için kurslar düzenleniyor. Bugüne kadar meslek öğrenmemiş kimse bu yaştan sonra ne öğrenecek zor iş. Buna sebep ne, insana değer verilmemesi. İnsan değersiz olunca emek de değersiz oluyor. Varsa, yoksa sermaye. Ne cins olursa olsun her emek süt gibi aktır, sermaye için aynı şey söylenemez helal olanı da var olmayanı da.
Türkiye'mizde niye emek değersizdir? İşsiz insan çok, sermaye istediği zaman, istediği elemanı buluyor, bu gibi olay arz talep meselesi, emek ise bulmakta zorlanıyor, arz talep meselesi. Sermaye olmadan iş olmaz ama emek olmadan da iş olmaz. Bir işyerinde herkes sermaye peşindedir, kimse emeğin yüzüne bakmaz. Hâlbuki emek kolay kazanılan bir değer değildir, yılların bilgi ve tecrübesini gerektirir. 
İşveren olmak da kolay değildir. İş görecek sermayeyi bir araya toplamak, işe göre beceri yaratmak kolay değildir. Bugünkü ortamda emek sermayeden iş ister, isteyen odur, onun için de işveren nazarında değersizdir, yine de ne sermayesiz, ne de emeksiz iş olur.
Emeğin sermaye karşısındaki en büyük eksikliği de iş yasası gereği işverene istediği zaman istediği elemanı yasal haklarını ödeyerek işine son vermesidir.  Peki işçi istediği zaman işten ayrılamaz mı? Yasal hakları işverene ödeyerek ayrılabilir. İşçi istediği zaman ayrılıyorsa, sermaye de niye işçinin işine son vermesin, olay aynı mı acaba? İşveren aynı gün ayrılanın yerine yeni işçi bulmasına rağmen, kaç günde iş bulabilir? Belki günlerce, aylarca bekli de yıllarca, hele yaşı kırkı geçmişse yüzüne bakan olmaz. Demek aynı şey değilmiş. Yıllarca işçi hatta işveren bunun açısını çeker. Çözüm şekli sözleşmeli çalışmak, işçi de işveren de ne zamana ayrılacağını bilir ve tedbirini alır. İşçi ve işveren için de iş akdini feshetmede haklı nedenler olabilir. İşçi daha iyi iş bulmuştur, serbest çalışmak ister birçok neden olabilir. İşveren için de işçi verimsizdir, piyasa krize girmiştir. İşçi kötü niyetlidir daha birçok neden, bir de nedensiz keyfi işten çıkarmalar var. Bu durumda ne yapılır? Hiçbir şey. Son zamanlarda işçi için bir şeyler yapıldı denilse de neticede işçi için yine bir şey yok. Ezilen hep işçi oluyor, çünkü düzen böyle.
Peki nasıl olmalı? İşten çıkarmalar yargı kararı ile olmalı. Krizler, başarısızlık, kötü niyet, verimsizlik dışında bir insanın işine son verilmemeli yahut sözleşmeli çalışma olmalı. Emek böyle olaylar karşısında, yalnız mıdır? Değildir,  teşkilatlanmıştır, sendikalaşmıştır, tabi sermayede sendikalaşmıştır ve güçlüdür,  güç para gücüdür. Sermayenin karşısında işçi sendikası zayıftır, hatta sarı renktedir işsiz işçi iş arar bulamaz bu durumdan şikayetçidir. İşveren istediği özellikte işçi bulamaz şikayetçidir, çözüm şekli bir araya gelip çareler aramak,  bu da hiç olmuyor.
Genci iş arıyor, yaşlısı, emeklisi iş arıyor, niçin? Yaşam için, inşallah kolay iş bulurlar…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx