ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
BİR KONSER
Yayın Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba, 10:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kara kışı atlattık. Şaka maka iyi bir kış gördük. Kar kalınlığı 30 cmi buldu ve kış uzun sürdü. Tabi kıştan sonrası ilkbahar! Artık ilkbahardayız, yaza doğru gidiyoruz. İlkbahar demek, tabiatın canlanması demektir. Otlar, ağaçlar yeşerir, çiçekler açar. İnsanlar canlanır, çarşılar, park ve bahçeler kalabalıklaşır. Edirne'de bu böyle. Güzel havalar yaşıyoruz. Caddeler insan kaynıyor. Edirne'yi merak edip gelip görenler çok. Edirne'de ilkbahar bu kadarla kalmıyor. Bir de aktiviteler var. Sergiler, konferanslar, tiyatro gösterileri, konserler. Daha sonraları festivaller, Kırkpınar…
Bahar olunca Edirne neşeye boğuluyor. Geçen haftalarda Trakya Üniversitesi'nde müzik bölümünün bir konseri oldu. Müziğin türü klasik müzikti.  Konseri izlemek isteyenler bir saat önceden geldi. Yarım saat önce gitmeme rağmen arka sırada zor yer buldum. Aralarda arkalarda ayakta dinleyenler epey vardı. Konserdeki müzik türü senfonikti. Bizim toplumumuz için biraz yabancı sayılır. O kadar çok insan geldiğine göre toplumumuz bu tür müziğe de alışıyor demektir.  Bir konuya alışmak sevgi ile başlar.
Sahne sanatı deyince ilk akla gelen sahne disiplinidir. Müzisyenler tam bir disipplin içindeydi. Orkestra şefi frak giymişti.  Erkek sanatçılar siyah elbise, bayan sanatçılar da siyah tuvalet ile sahnede yer aldı.
Tabi her senfonik orkestrada olduğu gibi yaylı, nefesli, vurgulu sazlar yerini almıştı.  Sayın Şef Ahmet Hamdi Zafer ilk kez şef olarak orkestrayı idare etmesine rağmen, müzikle orkestra ve dinleyiciler ile çok güzel diyalog içindeydi. Herkes istediği kıyafetle gelmiş, protokolü uygulanmıyordu. Halbuki bu gibi konserlerde beyler koyu renk elbise, bayanlar de koyu renk tuvalet giyer. 
Neyse vakit geldi, konser başladı. İlk önce Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçesi icra edildi. Sonra Camille Seant'ın bestesi ve diğer ünlü bestecilerin eserleri seslendirildi. Bu arada Türk bestecilerinin Dede Efendi'nin, 'Yine Bir Gülnihal' parçasından ezgiler çalınırken, bir kanun sanatçısı ve klarnetçi müziğe eşlik etti. Bu arada Balkan Dansları müziğinden de örnekler verdiler. 
Sayın Şef, dinleyiciyi müziğin neresinde alkışlanacak, neresinde durulacak işaret ediyordu. Böylece dinleyiciler ile güzel diyalog kurabiliyordu. Biz Türkiye insanı klasik müziğe mesafeliyizdir. Nedenine gelince ekserimiz bu tür müzikten anlamayız, bizim için yabancıdır.  Orkestra şefi repertuara anlayabileceğimiz parçaları koyarak bizlere klasik müziği sevdirdi. 
Güzel bir konserdi, böyle konserlerin dileği ile Trakya Üniversitesi'ne teşekkürler…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx