ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
EDİRNE'DE DÖRT GÜZEL PROJE
Yayın Tarihi: 07 Haziran 2017 Çarşamba, 10:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bugün Edirne Belediyesi'nin son zamanlarda hayata geçirdiği dört güzel etkinliği hatırlatmak istiyorum;
Edirne Eski Elektrik Binası: Yaklaşık 50 yıldır atıl bir şekilde bekleyen Eski Elektrik Binası restorasyonu yapılarak kullanıma açıldı. Üzerinde pek çok kara mizah spekülasyonlar yapıldığı için açılması engellenmek istenen binanın akıbeti uzun yıllardır tartışma konusu olmuştu. Ancak belediyenin kararlı tutumu, yapının konumu ve son derece estetik mimarisi ile korunmaya değer tescilli binanın yeniden kullanıma açılmasını sağladı. Benzer bir örneği Balıkesir kent merkezinde bulunan bu yapıyla Edirne'nin kültürel yaşamına yeni ufuklar açılması daha kolay olur. 
Kanal Üstü Yürüyüş Yolu: Kutlutaş ve Fatih mahalleleri arasında yer alan ve bugüne kadar çirkin ve hantal bir görünümü olan kanalın üzeri döşenerek yürüyüş yolu haline getirilmesi Edirne Belediyesi'nin bir başka çağdaş uygulamalarından biridir. Her sabah ve akşam çok sayıda kentlinin bu kanalın üzerinde yürüyüş yapması, uzun yıllardır atıl kalan bu uzun mesafenin ne kadar doğru bir kararla bu şekle dönüştürüldüğünü göstermektedir. Hele yer yer cepler yaparak esneme aletlerinin konması, mahalle sakinleri için büyük bir avantaj sağlamıştır. 
Edirne Girişimci Kadınlar Pazarı: Bugün pek çok kentte olan organik ürünlerin birinci elden kent pazarında satılması tartışmaya açıktır. Belli çevreler bunu pek olumlu bulmazlar bazıları ise haklı bir şekilde hijyenik ortam konusunda tereddütleri vardır. Ancak yetkili birimler, kesin belli kural ve kaideler konmuşsa ve bunun arkasında her kim olursa olsun duruluyorsa, Edirne'de kırsal kadın girişimciler pazarı gibi ciddi bir değer yaratılmış olur. Geçen yıl bir iki tezgâhla başlanan köy pazarı her hafta giderek büyüyor. Pazar günleri, çarşamba pazarında açılan, nerdeyse gün boyu açık olan ve köyden getirilen ürünler, artık Edirne dışından gelenlerin de uğrak yerlerinden biri olmaya başladı. En azından ben paramın Edirne'de kalabilmesi için bu pazarın müdavimi oldum. Yalnız küçük bir önerim olacak: Bu köy pazarından başlayarak tüm pazarlarda naylon poşete karşı bir etkinlik yapılsa kent için büyük bir kazanım olur. Çok zor olmasa gerek. 
Eski Karakol Binasında Klasik Müzik Performansı: 2016 yılında başlayan bahar ve güz mevsiminde haftanın belli günleri konservatuvar mezunu müzisyen arkadaşların Eski Karakol Binası'nda canlı performansları görülmeye değer. Meriç'in sakin akan sularına karışan o canlı müziğin tınıları sayesinde kısa bir süre de olsa yaşamın keyfini alıyorsunuz. Oturacak bir yer masa bulacak kadar şanslı iseniz. Huzurlu bir kentte yaşadığınızı hissediyorsunuz.  
Umar ve dileriz ki, bundan sonra bu kente dair daha güzel yeni çağdaş uygulamaları bu köşeye alıp yazalım. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama