ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Edirne Kent Müzesi
Yayın Tarihi: 14 Haziran 2017 Çarşamba, 11:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne Kent Müzesi 2004 yılında, Edirne Valisi rahmetli Fahri Yücel zamanında, Hafızağa Konağı’nda Türkiye’deki ilk kent müzelerinden biri olma onuru ile açılmıştı. Ve ilginçtir ki, Edirne’yi sevenlerin gönlünü kazanan değerli devlet adamı Sn. Yücel’in ölümünden bir süre sonra enteresan gerekçelerle kapatılmıştı. Aradan yıllar geçmiş, kent müzelerinin şehir yaşamındaki önemi daha çok anlaşılmıştır. Şimdi hemen hemen bütün şehirlerimizde hatta ilçelerde farklı isimlerle kent müzeleri açıldığına tanık oluyoruz. 5 Mayıs 2017’de Edirne Kent Müzesi aynı mekânda yeniden açıldı.  İlki son derece amatör bir ruh ve samimiyetle kente merhaba demişti, şimdiki ise çok daha profesyonel yaklaşımlarla ve belli ki çok daha büyük bütçelerle hayata geçirildi.

Hafızağa Konağı’nın Vali Yücel zamanında, restorasyonu 14 ay gibi kısa bir sürede aslına sadık kalarak ÇEKÜL Vakfı tarafından yapılmıştı. Bina mülkiyetinin 2015 yılında valilikten belediyeye devri ve Kent Müzesi kurma kararı sonucunda, tarihi bina yeniden nihayet Edirne Kent Müzesi kimliğine kavuşmuştur.

Yirmi yıla yakın bir Edirneli olarak, başta Belediye Başkanı Sn. Recep Gürkan olmak üzere müzeye emeği geçen herkese içten şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir kadim kentte, bu müzenin eksikliği her daim hissediliyordu.  Dilerim ki, müzemiz yaşayan ve yaşatan, yapıcı eleştirilere açık,  halkla ve yabancı ziyaretçilerle her daim iç içe, halkın güvenini daha fazla kazanan, güler yüzlü, içten, işini seven, yardımsever personeli ile sürekli kendini yenileyen, süreli ve daimi etkinliklerle canlılığını koruyan, teknolojik yeniliklerle her daim göz dolduran örnek bir müze olur. Bunun için Edirnelilerin de her anlamda müzelerine sahip çıkmaları gerekir. Nerdeyse her kentte var olan başarılı kent müzesi örnekleri olduğu için interaktif, özverili çalışanları sayesinde müzenin kendini geliştireceğinden hiç kuşkum yok. Aksi takdirde müze sadece açılmış olmak için var olan belediyenin bir birimi olmaktan öteye gidemez.

Müzecilik dersinde öğrencilerimin bir yıl boyunca bu derste aldıkları eğitimi baz alarak Kent Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelerini ve bir rapor hazırlamalarını talep etmiştim. Öğrenci gözüyle yaşadıkları bu kentin yeni kurulan müzesine dair önerilerini yetkililere sunmak isterim.  

Edirne Kent Müzesi olan binanın özellikle Selimiye’nin hemen karşısında olması, ziyaretçi potansiyeli ve otopark açısından çok büyük avantajdır. Olanaklar ölçüsünde teknolojik yenilikleri değerlendirilmiş olması da takdire şayandır. Tescilli bir bina olması, müzeoloji açısından problemleri beraberinde getirirken, müzeoloji bilimi açısından zaman içinde düzeltilebilecek ciddi hata, eksiklikleri bir çırpıda gözlemlemek mümkündür.  

Ancak iyi niyetle başlanan bu girişimin, Edirne’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olması kuvvetle muhtemeldir. 

Emeği geçen ve geçecek olan herkese selam olsun!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama