ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
SESSİZLİK KARANLIĞI GETİRİYOR
Yayın Tarihi: 15 Haziran 2017 Perşembe, 10:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen günlerde basında yer alan bir haber toplumsal aydınlanmadan yana olan birçok insanı üzdü. Ama nedense örgütlü tepki bile koyamadık. İktidara oy verenlerin bile onaylamadığı bu tür uygulamalara sessiz kalıyoruz. Nedeni; baskı, çıkar umudu, iş güvencesi, siyasi iktidarın yaydığı korku, bananecilik veya vurdumduymazlık.

Bu ilk değil, son da olmayacak. Adım adım yitirilen cumhuriyet kazanımları ve ülkede de kentimizde de ümmetçilik, cemaatçilik kazanmaya devam ediyor. Habere göre; laik(!) okullarımızda ümmet eğitimleri yapmayı amaçlayan tarikat bağlantılı bir dernek ve vakıf; ilimiz 80. Yıl Anadolu Lisesini yaz boyu kapatmış. “Ortaokul Yaz Kursları” adı altında Peygamberimizin Hayatı, Kur’an-ı Kerim, Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikleri ücretsiz yapacakmış.

Hepimizin dini inancı vardır ve kendimizi ilgilendirir.Öğrenmek isteyenler için kaynak çok.AHİM kararları gereği eğitim kurumlarında olmaması gerekir iken neredeyse tüm okullar zaten İmam Hatip olmuş durumda. Daha ne öğretecek bunlar?Amaç bir şeyler öğretmek değil, cemaatleşmek ve yönetenlere biat etmeyi öğretmek.

Beni ilgilendiren; dincilerin, din tacirlerinin dindar halkımızı yönlendirmesi değildir. Beni ilgilendiren; laikliği ve evrensel hukuku benimsemiş, kabul etmiş bir ülkenin aydın bireyleri olarak bu tür düzenlemeler karşısında sessiz kalmamız.

“Tekkeler kesinlikle kapanmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti, her kolda doğru yolu gösterecek güce sahiptir. Hiçbirimiz tekkelerin uyarmasına muhtaç değiliz. Biz uygarlıktan, bilim ve teknikten kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz; başka bir şey tanımayız.” (1925)“Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en gerçek tarikat, uygarlık tarikatıdır. (1925)

Ümmetten;millete, cemaatten; topluma cumhuriyet ile geçmeyi hedeflemiş kurucu iradenin bu gün geldiği nokta; ümmeti yeniden diriltmek amacı ile laik okullarımız, hukuken yasak olan tarikat uzantılarına kapılarını açmakta! Laik olması gereken iktidar da buna aracılık ve teşvik etmekte.

Bu ortamda kurucu liderin fotoğrafları o sınıfta olsa ne olur, olmasa ne olur. Her kitapta sözleri yazsa ne olur yazmasa ne olur. O aydınlanma liderinin esamisi kalmamıştır. Sadece O’nun kurmak istediği ülkenin tersini kurmak için toplumda eksilmeyen sevgisi kullanılıyor demektir. Ki yıllardır aynısı yapıldı, yapılıyor.

Aydınlanmanın tüm kazanımlarını yok et, önderlerini yerin dibine batır ama Mustafa Kemal’e dokunma! Bu ikiyüzlülüğün nedeni toplumun lider kültünü aşamamış olmasıdır. Aydınlanma sonrasında bilimi ve fenni yaşama geçirebilseydik, lider kültünü yok edebilseydik bu gün liderler eleştirilebilir ama saygınlığı korunurdu.

Büyük fikirler ve büyük kazanımlar kişilere ait değildir. Bunu anlayamayan bizler kurtuluş ve kuruluş dönemini yani aydınlanma dönemini bir kişiye indirgedik, yönetenler öyle yaptılar demek daha doğrudur. Böylece tarihimizden gelen kahramanlık öyküsü devam etti. Oysa büyük önder bilinçli olarak bunu reddediyordu;“İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!” Cumhuriyet kuşağının bu düşünceye sahip olmasına izin vermediler, biz de istemedik.

Bu gün yaşadıklarımız bunun sonucudur.

Bu gün değişik şekil ve üslup ile birilerine bilinçli olarak söylettirilen aydınlanma karşıtı veya aydınlanma önderlerini karalayıcı söylemler, kendi müritlerine cesaret verme ve toplumsal kuşku yayarak, “olabilir” algısını yaratma amacındadır.

Teknolojinin ve iletişimin bu kadar geliştiği zamanımızda tarikat söylemlerine inanmanın dayanılmazlığı elbette akıl ile düşünen bizleri çıldırtıyor. Ancak “verilen” laikliği iktidarların bilerek ve taammüden yok sayması ve laikliği anlayanların da kendi gücünden çok bir yerlere güvendiklerinden, laikliği kazanma ve toplumsal kabul mücadelesi vermemesi “veren alır”, “hak verilmez alınır” ilkesini doğrulamıştır. İktidar verdi, iktidar aldı!

Öte yandan insan beyninin korku, kuşku, kolaycılık gibi özelliklerini çözen, bilimi en iyi kullanan iktidarlar; insanları cemaatlere yönlendirmiştir. Çünkü cemaat; politik, toplum; birlikteliktir. Cemaatlerde tek düşünce vardır, toplumda ise farklı düşünceler olur ancak birlikte yaşar. Bu nedenle de cemaatlerde kümelenen insanları yönetmek kolaydır.

Türkiye’nin geleceği, Cumhuriyet karşıtı tarikatçıların elinde şekillenmeye devam etmektedir.Yıllardır karanlık için çalışanlar sabırla, hile ile kalelerini örüyor ve güçlendikçe de kazanımlarını arttırıyorlar. Biz; çağdaşlığı, laikliği, evrensel hukuku savunanlar henüz devlet mekanizmasına güveniyor ve sivil mücadele veremiyoruz.

Çare; çaresiz olduğunu sanmak değildir. Çare; anlamak, geleceği görmek ve etkin yurttaş olarak örgütlü bir şekilde demokratik mücadeleye girmektir. Sessizlik karanlığı getirmektedir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx