ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
DİN
Yayın Tarihi: 16 Haziran 2017 Cuma, 09:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

DÜNDEN  DEVAMI
... Milattan Sonra 7'nci asırda Araplar Asya kıtasına akınlar yapmışlar. Türkler ilk önceleri Araplar ile çatışmış, sonra dost olmuşlar. Bu dostlukta da İslam dinini tanımışlar, bu dinden hoşlanmışlar ve İslamiyet'i benimsemişler. O gün bugündür Türklerin büyük çoğunluğu Müslümandır. 
İslamiyet'te ibadet namaz kılmakla yapılır. Namazdan önce abdest alınır, el, ayak, yüz yıkanır. Abdest her namazdan önce tekrarlanır. Bu Müslümanlar için günlük temizliktir. Müslümanlık hoşgörü dinidir. Diğer dinlerdeki gibi katı kurallar yoktur. Hiçbir şartında zorlama olmaz. Barış dinidir. 
İslamiyet de diğer dinler de kullanılmaya müsaittir. Farklı şekillerde farklı taraflara çekilip yorumlanabilir… 'Müslümansan inan!' 
Müslümanlıkta yalnız Allah'a inanılır, O'na ibadet edilir. Hristiyanlıktaki gibi kutsal ruh, Tanrının oğlu diye kavramlar kabul edilemez.
Tek tanrılı dinlerde en moderni İslamiyet'tir. Çünkü tanrı anlam taşır, kainatı yaratan olarak kabul edilir. Hristiyanlıktaki gibi tapınma aracı 'hac' yoktur, mucizeler yoktur. 
Dinlerde zorlama olmaz, zorlama ile namaz kılınmaz. İçinden geliyorsa namaz kılarsın. İnançta zorlama olmamalı. Acaba dinler bu güne ne kadar cevap verebiliyor. 
Bugün iletişim ve bilgisayar çağında yaşıyoruz. Bu günün insanı gözü ile görmek, eli ile tutmak istiyor. Bunun aksine inanmıyor. Amerika'da çocuk anne babasına soruyor: Allah niye bir kere televizyona çıkıp bize kendini göstermiyor!? Diye… Bu günün insanı inançta da ispat arıyor. 'Sen inan' demek yeterli olmuyor… İnanılsın ya da inanılmasın, herkesin inancı kendine aittir. Bu konuda eleştiri ya da kınama olmamalıdır. 
Kuran'ı Kerim'in aslı ve dualar Arapçadır. Peygamberimiz, “Ben size Kuran'ı Arapça indirdim, anlayasınız diye!” der. Kuran indirildiğinde zaten Araplardan başka da Müslüman yoktu. Daha sonra birçok ülke Müslüman oldu.
Kuran ve dualar Arapça olduğu için Arapça anlamayan insanlar içeriğini anlayamaz. Kuran ve dualar anlam olarak her ülkenin kendi lisanına çevrildiği takdirde anlaşılır hale gelir. İbadet ettiğimiz zaman ne dediğimizi ettiğimiz duanın anlamının ne olduğunu anlarız. Kuran'ın İngilizcesi, Almancası, Fransızcası belki başka lisanlarda olanları da var. Türkçesi yok. 
Bundan 4 bin yıl önce Yahudi dini, 2 bin yıl önce Hristiyanlık, 1500 yıl önce de İslamiyet ortaya çıkmış. Acaba bu dinler bugüne ne kadar cevap verebiliyor. Bugünün insanı bir konuya inanabilmek için ispat arıyor.
Tabiat ve dini yasalar dogmatiktir, değiştiremezsiniz. Fakat dini prensiplerde yorumlar değişebilir. Bugünün aydın çevreleri bazı dini konuları kabul etmiyor. O yüzden de dine soğuk bakıyor. Cuma günleri dahi camilerimiz dolmuyor.  Din okullarımız bilgili din adamları yetiştiriyor, eski cahil hocalar yok artık. Çok güzel vaazlar veriyorlar. Ama dediğim gibi insanlar tatmin arıyor. 
İnançta zorlama olmaz ve mantık aranmaz. Dinler öyle olgular ki, ne yaparsan yap yok edilemiyor. Bugüne kadar birçok düzenler kurulmuş, bugün hangisi var? Komünizm can çekişiyor, Nazizm ölmüş. Daha birçokları bugün yok. Ama dinler dimdik ayakta ve güçlü. Buna sebep ne!? Dinler maddiyatın dışındaki boşluğu dolduruyor. Vaat ve teselli var, bu yüzden de ayaktalar!
Dinle fazla meşgul olmayan insanlara da farklı gözle bakılmamalı. Onlar da dindarlar kadar makbuldür çünkü. Onlar da Allah'ın yarattığıdır. 
Bu yazıyı bitirirken şunu da belirteyim. Ben din uzmanı değilim. Muhakkak hatalar yapmışımdır, affola!
Ramazanınız kutlu olsun! Hayırlı Ramazanlar…!   
(SON)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx