ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 213
Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 08:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türklerin Kökeni üzere ATV de 20 Temmuz 2002 de katkıda bulunanlara devam:
Suat İlhan (Atatürk Kültür Dil Tarih Yüksek Kurumu kurucu üyesi) “Fransız Sümerolog Hiler Barenton ve diğer birçok yabancı Sümerlerin Türklüklerle daha doğrusu Sümer dilinin Türkçeyle ilgisi konusunda net bilgiler ortaya koymuştur... Muhterem hocamız Kazım Mirşan Bey çıtayı büyük ölçüde yükseltmiştir ve çok ciddi dayanakları da olan birtakım tezler ortaya koymaktadır... Buna başlangıçtan itibaren menfi bakmak çok yanlıştır... Türk olmak zordur, Türk olmak her cepheden zordur...”
Haluk Tarcan “Ben Kazım Mirşan'ı öğrenmek için dört sene çalıştım. Elimde 400 adet de yazıt vardı. Bunları teker teker inceledim. Ondan sonra Kazım Mirşan hakkında müspet olan fikrim ortaya çıktı. Sanıyorum Sayın İsmail Doğan bu yazıtlardan hiçbirini incelemiş değildir... Bugün İskandinavlar runik yazıların kökenini Dinyeper (Eski Türkçe adı Ozu Nehri  Ozu Ögiz) bölgesinde aramaktadırlar... Ya da Val Camonica'da İtalyan Alplerinde... Lidya yazısının da okunduğundan bahsediyorlar. Hâlbuki okunmuş olan metinlere baktım ben. Kesik kesik birtakım kelimeler...”
Turgay Tüfekçioğlu “Kazım hocanın Şölgentaş kitabını okumamış bir hoca (İsmail Doğan) Şölgentaş mağarasının yaş tespitinin olmadığını nasıl söyler, bunun neresi bilimselliktir? Bu nasıl bilim adamlığıdır? Bu bilim adamlarıyla bu Türkiye nereye gidecektir? Kazım hocanın söylediği gibi Fransızlar ve Ruslar tarafından 16000 yıllık olmadığına dair bir ispatı varsa lütfen çıkarsınlar... Yani 60 yıllık çalışmaları böyle kulaktan dolma, kendini meşhur etme çabaları uğruna Türklük dünyasının karşısına Türk dünyasında 14 sene, 24 sene gezdim diyen insanlar oraya çıkıp da boy gösteremezler...”
İsmail Doğan “Etrüsklerin Türk soyundan olduklarına inanan batılı tarihçiler bir tane, iki tane değildir... Taylor, Baron Carra de Vauks, Vailhem Brainshtain... Etrüsklerin alfabesinin Türk alfabesi olduğu bugün kabul edilmiş durumda... Doğu kavimleri Türk takvimini almıştır... Şimdi Sayın Mirşan bazı şeyleri karıştırıyor. Yani bir tabağın içerisine üzümü, armudu, elmayı olduruyor. Hepsi kavun diyor... Sayın Mirşan alfabeyi farklı izah ediyor. Bu kavram farklılığı ideogramdan başlar, piktogram olur, hiyerograf olur, hece olur, yalın hece olur, alfabe olur, bu süreç 4000 yıldır... Ama siz bir Türkoloji eğitimi almamışsınız, bir Leksikoloji eğitimi almamışsınız. Bunların hepsini karıştırıyorsunuz... Kazım Bey hobi olarak yapıyor bu işi. Ben de 80 den beri bunu meslek olarak yapıyorum... Turgay Bey ve Sayın Haluk Tarcan Sayın Mirşan'ın dizinin dibinde amatörce çalışıyorlar. Kendi kendilerini tatmin ediyorlar. Bunlar bilim dünyasını tatmin etmiyor... İki çeşit yazı var. Puthark yazısı, birisi 26 karakterli, birisi 16 karakterli...”
Muazzez İlmiye Çığ “Burada tartışılması icap eden şey bu mağaradaki (Şölgentaş mağarasındaki) yazılar hakikaten doğru mudur, tercümesi doğru mudur, bunu tespit edeceğiz... Mühim olan (Kazım Mirşan) okuduğunu ispat edebilmesi lazım ve onu mesela şurada bir şeyi okuduğunuz zaman bir harfi şekli birçok yerlerde aynı şekilde okuyup bir mana ifade edebilirseniz, bir mana alırsanız o zaman o doğrudur... Ben bu iki kitabı (Haluk Tarcan'ın ve Selahi Diker 'in kitaplarını) gönderdim... Evvela Kültür Bakanlığına... Bu kitaplar çok önemli. Bunların bir heyet tarafından araştırılması ve çalışılması lazım dedim... Kültür Bakanlığı bunu şeye vermiş. Türk Dil Kurumuna... Türk Dil Kurumundan bana cevap geliyor. “Selahi Diker ve Haluk Tarcan'ın eserleri bilim dünyasında bugüne kadar yerleşmiş bilgi ve fikirlerin tamamen dışında birtakım iddialar üzerine kurulmuştur... Tabii olan husus bu iddiaların ve kanıtların bildiri veya yayın olarak bilim dünyasına sunulması ve tepkilerin bilim dünyasından beklenmesidir. Çeşitli resmi kuruluşlara başvurarak görüş istemek bilim çevrelerinde alışılmış bir yol değildir. Yazarlar eserlerini ortaya koymuşlardır. Bilim dünyasından gelebilecek (belki de hiç gelmeyecek) tepkileri beklemek zorundadırlar.”...
Ben çok eğleniyorum. Son derece eğleniyorum...”
Tarih Türklerde Başlar özetini böylece bitirelim. (Kazım Mirşan'ın söylediklerini en sonda daha kapsamlı ele alacağız.)
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke