ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Nurhan IŞIKSEREN / Eleştirel Düşünce
Eyyy Almanya!
Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 08:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Almanya ile yaşanan gerilim farklı bir boyuta ulaşınca temel çelişki daha görünür oldu.
Önemli sonuçlarından biri şudur: Hem içeride hem de Almanya'da yaşayan AKP algı operasyonlarının şartlandırdığı Türkler, “vay biz neymişiz abi…” hissiyatı içinde koltuk kabartırken AKP yöneticilerinin Almanya'ya had bildiren sözlerinin şişirilmiş bir balondan ibaret olduğunu görüp tırıs tırıs gündelik uğraşlarına döndüler.
İyi bir gelişmedir. Şartlandırılmış beyinlerin şizofren tutum ve davranış sergiledikleri, kendilerine ve etrafına zarar verecek girişimlerden çekinmedikleri biliniyor.
Manipüle edilmiş, kodlanmış bu beyinlerin gerçeklerle yüzleşmeleri, özgüven patlamasına yol açan içi boş siyasi tiratlara kapılmayacak bir gelişme kaydetmeleri yararlıdır. Elbette zaman alacaktır ama umut veren yönde bir ilerlemedir tutsak beyinlerin sorgulama aşamasına gelmesi. 
Peki, nedir bu göz çıkaran temel çelişki?
Ekonominin iç dinamiklerinin, işleyişinin slogan ve hamaset siyasetine, rasyonellikten uzak devlet yönetimine tahammülü olmadığı gerçeği. 
Söz konusu ekonomik düzenin küresel neoliberal düzlemde kendini ifade ettiği düşünüldüğünde bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde siyasi erk sahiplerinin melankolik yönetim tarzından, tribünleri coşturmaya dönük söylevlerden bilhassa uzak durmaları gerekiyor.
Dahası, küresel neoliberal düzende Batı'ya hem finans hem de teknolojik açıdan göbeğinizden bağlıysanız, altı boş efelenmeler ancak iç tribünlerdeki şartlandırılmış kitlelere gaz ve heyecan verir. Ama maalesef acı gerçekler görünür olduğunda, yani efelendiğiniz ülkeden had bildiren tonda cevaplar gelince gündem değiştirme yöntemine sığınmaktan başka çareniz kalmaz.  
Almanya, milim taviz vermeyen çıkışıyla işte bu gerçekleri suratımıza tokat gibi çarptı.
Üstelik ekonomik çıkarlarını dahi umursamayan bir tavır takındı ve “eyyy Türkiye ne yapacaksan yap bakalım” dedi adeta.
Ekonomik çıkarların 'kutsal değerler'in dahi üzerinde görüldüğü bir dünyada Almanya'nın çektiği restin üzerinde düşünmek lazım. Kuşkusuz sadece Almanya diye de bakılamaz bu gerilim hattına. Avrupa Birliği ile köprülerin atılma aşamasına geldiğimiz ortada. Almanya ile yaşanan krizin AB genelinde etkisi olacağı aşikâr. 
Türkiye'ye son 15 yılda en fazla yatırım yapan 10 ülkenin 9'u AB kökenli.
Başı da, “eyyy Hollanda” çekiyor. 
Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre 2002'den Nisan 2017'ye kadar Türkiye'ye giren doğrudan yatırımların yüzde 68'i AB ülkelerinden ve toplam 96,8 milyar dolar ediyor. Ciddi bir tutar olduğu apaçık.
Bu süreçte Almanya'nın doğrudan yatırımlardaki payı yüzde 6,3.
Az gibi gelebilir ama Almanya'nın ülkemizdeki yıllar öncesine dayalı köklü yatırımlarının çapı, hem iç ekonomiye kattığı dinamik hem de ihracat ayağı gözden kaçırılmamalı.  
Dahası var tabii. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre Almanya, Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülke. 2015'te 5,5 milyon, 2016'da 3,8 milyon. 
2016'da Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 52'sini AB ülkeleri oluşturuyor. 
Bu da Almanya'nın alacağı tavırdan etkilenecek bir potansiyeldir.
Dolayısıyla Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamalarını ciddiye almak ve blöf olarak nitelendirmemek önemli. Zira öne çıkan kozlar ekonomi temelli ve ülkemiz için istidam, döviz girdisi, büyüme demek. 
Türkiye'ye giden iş insanları ve turistleri uyarıyor Sigmar Gabriel ve önceden Alman Konsolosluğu'na kayıt yaptırılmasını öneriyor vatandaşlarına.
Almanya'dan Türkiye'ye giden herkesi risk altında gördüğünü belirten Gabriel, Türkiye'deki Alman yatırımlarına garanti vermeyecekleri uyarısında da bulundu. 
Kapsama alanını genişleterek yabancı şirketleri Türkiye'ye yatırım yapmamaya dahi davet etti,  AB'nin Türkiye'ye yardımlarının da gözden geçirileceğini vurguladı.
E, daha ne olsun, bu tavır Türkiye yönetici elitleri ile restleşmek değil de nedir?   
Üstelik Almanya Türkiye'nin mülteci kartını dahi umursamıyor ve kozlarını art arda sıralıyorsa, iki ülke arasındaki gerilim hakikaten ciddi bir safhada demektir.   
Almanya'nın bu tavrını hasbelkader zengin olmakla ilişkilendirmek ise ancak züğürt tesellisi olabilir. 
Almanya'nın Türkiye'ye yönelik, kibir ve küstahlıkla da ilişkilendirilen, bu tutumunu, güçlü bir devletin yönetim anlayışı ve kapasitesi ile bağdaştırmak daha doğru kanımca. 
Evet, İkinci Dünya Savaşı'nda yerle bir olmuş bu ülkenin bugün eriştiği gücün arkasındaki yönetim aklını, kalkınma politikalarını, toplumsal dinamikleri anlamadan ahkâm kesmek, gülünç duruma düşmeyi peşinen kabul etmektir. 
Derdimiz Almanya'ya methiye düzmek değil kuşkusuz.
Emperyal bir güç konumundaki bu ülkeye ne denli bağımlı olduğumuzu ve bunun tarihsel kökenlerini iyi kavramamız gerektiğini söylüyoruz. Popülist siyasetin cılkını çıkartmanın, haddini bilmeden had bildirmenin hafifliğine dikkat çekmeye çalışıyoruz.
Sonradan takılacak geri vitesin, ülkeyi daha fazla küçük düşürmekten öte bir anlam taşımayacağını vurguluyoruz.
Korktuğumuz da başımıza geldi nitekim. 
Bekir Bozdağ'dan iki gün önce gelen açıklama buz gibi bir geri adım manevrası değil midir mesela?
Krizi tetikleyen, terörü desteklediğinden şüphe duyulan 700 Alman şirketi listesi geri çekilmiş. Meğer büyük bir iletişim hatası olmuş.
İnanacağız tabii de; “ama keşke olmasaymış” da diyeceğiz haliyle… 
Hülasa: ülkede neoliberal ekonomiyi köküne kadar uygulayacaksınız, antiemperyalist bir görüntü verip küresel güç odaklarının himayesi ve desteğine iktidarınızı yaslayacaksınız, sonra da Nasreddin Hoca fıkrasındaki gibi bindiğiniz dalı keseceksiniz.
Düşersiniz!               
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke