ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
Ne olacak halimiz?
Yayın Tarihi: 29 Temmuz 2017 Cumartesi, 07:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dünyada ilk üretim toprakla başlamıştır,buda çiftçiliktir. Sanayi ondan sonra gelir. Topraktan yapılan üretim oldukça zahmetli, yorucu, riskli bir iştir. Havalar iyi gider ürün elde edersin, kötü gider emeğin harcanmış olur. Boşuna dememişler tarım dünyanın en büyük kumarıdır. 
Bu yıl tarımsal bakımdan bereketli bir yıl oldu. Çok yağmur yağdı, çiftçinin emeği boşa gitmedi. İyi ve randımanlı ürün yetişti. Bir üründen dönümden 700 kg buğday elde edildiği söyleniyor. Türkiye'nin buğday ihtiyacı 18 milyon ton, yetişen buğday 24 milyon ton fazlası ihraç ürünü olur. Çiftçi buğdaya 90 kuruşun üzerinde fiyat bekliyordu. Dünyada buğday fiyatı ne? 33 kuruş. Bizim fiyatla fark fazla. Hükümet aldığı kararla buğday fiyatı ve bazı tarımsal ürünlerin gümrük vergilerini düşürdü. Haliyle buğday fiyatında 70 küsur kuruş düştü. Bu durum çiftçiyi zor duruma soktu. Ne olacak halimiz?
Çiftçilik ağır bir zanaat, biraz şansa bağlı. Dünyanın en büyük kumarı. Havaları iyi gider ürün alırsın kötü gider sezonu zararla kapatırsın. Böyle durumlarda ürünü sigorta ettirmen gerekir. Kaç çiftçimiz bunu yapıyor? Dünyada yalnız yaşamıyoruz, dünya piyasasına uymak zorundayız. Dünyada en pahalı mazot, gübre, tohumluk bizdedir. Çağdaş ülkelerde tarım teknikleri değişmiştir yeni sistemler uygulanıyor. Bizim de bunları bilmemiz gerekir. Bu konuda eğitimden geçer, bu konuda eğitim tarım okullarında olur. Türkiye'de tarım okullarına önem verilmiyor. Osmanlı zamanında Edirne'de tarım okulu varmış, ziraat mektebi denirmiş. Gelin çiftçiler birlik olun hükümetten Edirne'ye tarım okulu açılmasını isteyelim.
Trakya Birlik ilkokul açtı, bir de tarım okulu açmalı. Böyle bir okulu açmak Trakya Birlik gibi kuruluşa yakışır. Trakya Birlik'ten böyle bir okul açmasını bekliyoruz.
Henüz ayçiçeği hasadı yapılmadı. Buğdaydaki olay belki ayçiçeğinde olacak şimdiden şoke uğramamak için şimdiden tedbirinizi alın. Yine söylüyorum her işin başı eğitimdir.Buralara tarım okulu gerekir.
Açılacak tarım okulunda hayvancılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik, tarla tarımı bölümleri olmalıdır. Böyle bir okul için Türkiye'den hocalar olduğu gibi, komşumuz Bulgaristan'dan da misafir hocalar getirilebilir.
Bizler ne kadar, endüstri, turizm desek de, Türkiye tarıma mahkûm durama nedense tarıma önem verilmez. Bu yanlış bir politikadır. İsrail avuç içi kadar bir ülkedir. Çölün ortasında cennet yaratmıştır yüksek seviyede tarım teknolojisi uygulayarak. Biz bunu bu güne kadar beceremedik, hep başımızı kuma gömmekten.
Bulgaristan tarım tekniği bakımından bizden ileridedir, tarımda artık toprağı eşeleme devri geçmiştir. Yeni teknikler üretilmiştir, bizlerde bu teknikleri öğrenip uygulamalıyız yoksa bu konularda geri kalırız. Tarım tekniklerinin öğrenim yeri tarım okullarıdır. Bu konu üzerine eğilmeliyiz tarım okulları açtırmalıyız.
Tarımda bu yıl böyle oldu. Gelecek yıl ne olur şimdiden tahmini zor. Her olaya karşı tedbirli olmalıyı. Bütün çiftçilere bol ürünler.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Bu dergi bambaşka!
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx